Seyşeller
Maldivler
Turizm Gazetesi - Turizm Tatil Seyahat.com

Van, yaralarını sarmaya turizme yatırımla başladı

08 Ağustos, 2012 | 18:22

Van’da yaşanan iki büyük yıkıcı depremin yaralarının sarılması ve şehrin daha da geliştirilmesi için çalışmalar devam ediyor.

Van Valiliği, kentte inanç turizminin daha geliştirilmesini sağlamak amacıyla Akdamar Kilisesi’nin ardından Çarpanak Adası’nda bulunan 1915 yılına kadar ibadete açık olan Çarpanak Kilisesi’ni restore etmeye hazırlanıyor. Ayrıca geçtiğimiz yıl alınan 2 deniz otobüsü ile de Van-Ahlat arasında ‘Urartu’dan Selçuklu’ya mavi yolculuk’ adı altına deniz otobüsü seferleri başlatıldı. Van Valiliği bu çalışmalarla Van’ı deprem psikolojisinden uzaklaştırmanın amaçlandığını açıkladı.

Geçtiğimiz yıl 7,2 ve 5,6 şiddetindeki depremlerle yıkılan Van’da depremin ardından kentte hayat normale döndü. Depremin ardından kentin turizmini canlandırmak için harekete geçen Van Valiliği, Akdamar Kilisesi’ndeki 3’üncü ayin için çalışmalara başlarken, aynı zamanda 1915 yılına kadar ibadete açık olan Çarpanak Kilisesi’nin de ibadete açılması için çalışma başlattı.

Van Gölü’nün kuzeydoğusunda, sahilden 10 dakika uzaklıkta bulunan Çarpanak Adası’nda St. Jean’a atfedilerek yaptırılan Ktouts Manastır Kompleksi, Van Valiliği tarafından yürütülen proje ile yeniden ayağa kaldırılıyor. Daha önce Ermeniler için çok önemli olan Akdamar Kilisesi’ni restore eden ve daha sonra Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın izni ile yılda bir kez ibadete açan Van Valiliği, şimdi de 1915 yılına kadar Kilise ve manastır olarak kullanılan Çarpanak Kilisesi’ni de restore etmek için çalışma başlattı. Kilisede inceleme yapan Yüzüncü Yıl Üniversitesi (YYÜ) Mimarlık-Mühendislik Fakültesi Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Şehabettin Öztürk, adadaki manastırın tarihi kaynaklara göre 15. yüzyılda inşa edildiğini, 1720 yılında bölgede yaşanan depremde ise yapının büyük bir bölümünün yıkıldığını açıkladı. Öztürk, “Çarpanak Kilisesi 15. yüzyılda inşa edilmiş. 1915 yılına kadar ayakta olan bu yapı sadece manastır olarak değil müştemilat bölümleri de vardır. Röleve ve restorasyon projesi çalışmaları tamamlandı, ilgili bölge kurullarından onay aldı. 2011 yılında meydana gelen depremlerde kilisenin çok fazla zarar almadığını görüyoruz. Bu aşamadan sonra restorasyon ve yapım çalışması yapılacaktır. Tabi bundan önce kilisenin kuzey ve batı tarafında yer alan müştemilatın bilimsel kazıyla ortaya çıkarılması gerekir. Bu kapsamda kazı ve hemen paralelinde restorasyonla birlikte yapının tekrar eski işlevine yönelik çalışmaların biran önce başlatılması gerekir. Zaten bununla ilgili Van Valiliği ve Kültür ve Turizm İl Müdürlüğü’nün de çalışmaları mevcuttur.” dedi.

Van Vali Yardımcısı Atay Uslu, deniz otobüsleriyle Ahlat ilçesine seferler yapılacağını ve buna da ‘Urartu’dan Selçukluya Mavi Yolculuk’ adını verdiklerini söyledi. Van Gölü’nün artık deniz olduğunu söyleyen Uslu, “Depremden önce aldığımız bu deniz otobüsleriyle Van’ın yeniden ayağa kalkma çalışmaları nedeniyle fazla ilgilenemedik. Ama Van artık ayağa kalktı. Yeni vizyonunu ortaya koymaya başladı. Turizm potansiyelini yeniden dünyaya ve Türkiye’ye tanıtmaya başladı. Bu çalışmalar çerçevesinde bizde deniz otobüslerini Van Denizi üzerinde işletmeye karar verdik. Urartu’dan Selçukluya Mavi Yolculuk diyoruz, bu yolculuğa. Deniz otobüsümüz oldukça hızlı bir otobüs. İstanbul’da üretildi ve tek parça halinde Van’a getirildi. Şimdi yaklaşık 30 deniz mili hız yapıyor. Bu şu demek, Ahlat’a yaklaşık bir saat 40 dakikaya ulaşacağız. Bayramın ikinci ve üçüncü günü ilk seferlerimiz başlıyor. Sabah saat 09.00’da Van İskelesi’nden yola çıkacağız. Akşam saat 17.00’de ise Ahlat’tan Van’a döneceğiz. Ağustos ve eylül ayında her hafta sonu bu seferlerimiz olacak. Her deniz otobüsü 70 kişi kapasiteli ve biletlerde 20 TL olacak. Deniz otobüsümüzdeki koltukların kaza sigortasını da yaptırıyoruz. Gerçekten bunları bir otobüs gibi çalıştıracağız. Vatandaşlarımız güvenle Ahlat’a gidip gelecekler.” dedi.

YORUMUNUZU YAZIN

Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.
inanç turizm, Turizm Haberleri, Van, Van Deprem, Van depremi, Van Haberleri, Van inanç turizmi, Van Turizm,

Turizm Gazetesi - Turizm Tatil Seyahat Türkiye ve Dünya'nın en çok okunan internet gazetesi.


Turizm gazetesi Turizm Tatil Seyahat.com üzerinde reklam vermek için Hot Affiliates reklam ekibi ile iletişime geçebilirsiniz.


© 2006-2018 - Turizm Gazetesi | Turizm Tatil Seyahat.com Tüm hakları saklıdır. Haberler izinsiz kullanılamaz.

Seyehat Acentaları