Seyşeller
Maldivler
Turizm Gazetesi - Turizm Tatil Seyahat.com

Van’da ‘kuş müzesi’ açılacak

19 Eylül, 2011 | 15:36

Flamingoların Afrika’ya göç etmek için dinlenme alanı olarak kullandığı ve yaklaşık 200 kuş türünün bulunduğu Van’ın Erçek beldesinin Karagündüz köyüne ‘kuş müzesi’ yapılacak.

Müzede bölgede yaşayan 193 kuş türü olacak. Müze aynı zamanda Çevre Eğitim Merkezi olarak da kullanılacak.

Van Valiliği, Yüzüncü Yıl Üniversitesi (YYÜ), Erçek Belde Belediyesi ve Karagündüz Köyü Muhtarlığı’nın işbirliği ile bu yıl 2’ncisi düzenlenen ‘Doğu’nun Kanatları Van Erçek Flamingo Festivali’ çeşitli etkinliklerle kutlandı. Vali Karaloğlu’yla birlikte il protokolünden çok sayıda kişinin katıldığı etkinlik, renkli görüntülere sahne oldu.

Vali Karaloğlu, daha önce vatandaşların sadece seyirlik olarak baktıkları flamingo ve diğer kuş türlerini turizme kazandırmak için ‘Kuş Müzesi’ projesinin de müjdesini verdi. Karagündüzlü vatandaşların kuşlardan para kazanmasını arzu ettiğini ifade eden Karaloğlu, bunun ilk adımının da müzenin kurulması olduğunu söyledi. Müze projesinin hazır olduğunu ifade eden Karaloğlu, şunları kaydetti: “Köylü vatandaşlarımız artık bu bölgeden geçimlerini temin etsin istiyoruz. Biz burada kuş müzesi yapacağız. İçerisinde bu bölgede yaşayan 193 kuş türü olacak. Burası sadece müze olmayacak. Aynı zamanda Çevre Eğitim Merkezi olarak da kullanılacak. Üniversitedeki hocalarımız kuş türleri ile ilgili bilimsel çalışmalar yapma fırsatı bulacak. Sazlıklara kurulacak kameralar sayesinde müzeye gelenler televizyon ekranından kuşları canlı izleyebilecek. Ayrıca kuş türlerinin fotoğrafları sergilenecek. Müze içinde sadece kuş türleri değil, vatandaşlarımızın dinlenebilecekleri, yeme ve içme ihtiyaçlarını giderebilecekleri kafeterya da olacak. Kısacası biz Karagündüzlülerin buralardan para kazanmalarını istiyoruz. Van’da çok sayıda börek ustasının, restoran işletmecisinin Karagündüz köyünden çıktığını biliyorum. Onların zaman kaybetmeden gelip şimdiden buralara tesis kurmalarını bekliyorum.”

Yapılacak kuş müzesinin projesi fotoğraf sergisinde yer aldı. Vali Yardımcısı Atay Uslu, Yard. Doç. Dr. Özdemir Adızel, müze hakkında Karaloğlu’na bilgi verdi.

 

 

YORUMUNUZU YAZIN

Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.
Kuş müzesi, Van, Van Erçek beldesi, Van kuş merkezi, Van Valiliği, Yard. Doç. Dr. Özdemir Adızel,
 • Paris Turizmde Rekor Kırıyor
  Bana göre dünya turizm hareketliliğinin merkezi.Paris' dir.
 • Sınavlara hazırlıkta Butik dershaneler tercih ediliyor
  Fiyatı ne kadar?
 • Lisan bilen eleman aranıyor
  Iyi günler Efendim.Salih Iseri adim soyadim,bu sene basinda Almanyadan temelli geri dönüs yaptim.Yasim 40 suan bir is ile mesgulum fakat asil tercihim turizm usw,Almancayi kendi dilim gibi yazmasini okumasini bilirim.Insanlarla Kontakt seven biriyim.evli degilim .Eger ihtiyac duyarsaniz benimle temas a girmenizi Rica ederim
 • Yunanistan 2 Milyon Türk Turist Bekliyor
  Booking'i kapatırsanız arama motorunda direk yunan adaları çıkarsa tabii ki Türkleri oralara kaçırırsınız. Biz devlet olarak uyuyalım atı alan Üsküdar'ı geçsin. Booking'ten vergi alalım derken otellerin düşük hasılatlarından dolayı kdv ve vergi kaybından oluyor. Bu iş Yunanlılara yarıyor.

Turizm Gazetesi - Turizm Tatil Seyahat Türkiye ve Dünya'nın en çok okunan internet gazetesi.


Turizm gazetesi Turizm Tatil Seyahat.com üzerinde reklam vermek için Hot Affiliates reklam ekibi ile iletişime geçebilirsiniz.


© 2006-2017 - Turizm Gazetesi | Turizm Tatil Seyahat.com Tüm hakları saklıdır. Haberler izinsiz kullanılamaz.

Seyehat Acentaları