Seyşeller
Maldivler
Turizm Gazetesi - Turizm Tatil Seyahat.com

Van Gogh’un çiçekleri 125 yıl sonra ilk kez bir arada

15 Mayıs, 2015 | 17:49

Hollandalı ünlü ressam Van Gogh’un güller ve zambakları konu alan çiçekler serisinden 4 eseri, 125 yıl sonra ilk defa New York’taki Metropolitan Müzesi’nde düzenlenen sergide bir araya geldi.

Metropolitan Müzesi’ndeki “Van Gogh: Zambaklar ve Güller” adlı sergide ünlü ressamın Fransa’da 1890 yılında ölümünden bir kaç ay önce yaptığı tuval üzerine yağlı boya eserler sergileniyor.

Serginin en önemli özelliğini, Van Gogh’un bahar çiçeklerine olan tutkusunu tuvale döktüğü 4 eserinin 125 yıl sonra ilk defa bir arada yer alması oluşturuyor. Sergide yer alan eserlerden ikisi müzenin kendi koleksiyonunda bulunurken, diğer iki eserden biri Washington’daki National Gallery of Art Müzesi’nden ve diğeri de Hollanda’daki Van Gogh Müzesi’nden getirildi.

Sergi, Van Gogh’un Fransa’nın güneyindeki Arles’den Saint-Remy kasabasındaki akıl hastanesine geçtiği dönemde yaptığı 4 yağlı boya resimden oluşuyor.

Sergiyle ilgili açıklamada bulunan Metropolitan Müzesi Avrupa Resmi bölümü küratörlerinden Susan Alyson Stein, tam 125 yıl önce bugün Van Gogh’un 11 Mayıs 1890 yılında akıl hastanesinde kaldığı sürede kardeşi Theo’ya gönderdiği iyileşmekte olduğuna dair mesajında, iki zambak eserinden bahsettiğini ve 13 Mayıs’ta ise kardeşi Theo’ya ikinci eserini de bitirdiğini yazdığını kaydetti.

Resimleri dünyanın en tanınmış ve pahalı eserleri arasında bulunan ve izlenimci sonrası dönemin en önemli ressamı olarak kabul edilen Van Gogh, 1890 yılında Fransa’nın Auvers-sur-Oise kentinde yoksulluk içinde hayata veda etmişti.

Sergi, 16 Ağustos’a kadar görülebilecek (Sputniknews).

YORUMUNUZU YAZIN

Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.
Metropolitan Müzesi, Metropolitan Müzesi amerika, Metropolitan Müzesi new york, Metropolitan Müzesi sergi, Van Gogh, Van Gogh amerika, Van Gogh amsterdam, Van Gogh eserleri, Van Gogh sergisi,

Turizm Gazetesi - Turizm Tatil Seyahat Türkiye ve Dünya'nın en çok okunan internet gazetesi.


Turizm gazetesi Turizm Tatil Seyahat.com üzerinde reklam vermek için Hot Affiliates reklam ekibi ile iletişime geçebilirsiniz.


© 2006-2018 - Turizm Gazetesi | Turizm Tatil Seyahat.com Tüm hakları saklıdır. Haberler izinsiz kullanılamaz.

Seyehat Acentaları