Seyşeller
Maldivler
Turizm Gazetesi - Turizm Tatil Seyahat.com

Van depremi nedeniyle Akdamar Kilisesi hasar gördü

31 Ekim, 2011 | 17:57

Kültür ve Turizm Bakan’ı Ertuğrul Günay,” Van depremi nedeniyle Akdamar’da oluşan çatlaklar telafi edilebilir” dedi.

Ertuğrul Günay, Van depreminin ardından Akdamar Kilisesi’nde telafi edilebilecek bazı çatlaklar oluştuğunu söyledi. Bununla birlikte tarihi yapılarda ciddi bir hasar oluşmadığını belirten Ertuğrul Günay, “Ancak kendi gözümle de cuma günü gidip göreceğim.” dedi.

Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay, Bosna Hersek Federasyonu Kültür ve Spor Bakanı Salmir Kaplan’ı makamında kabul etti. Bakan Günay, burada gazetecilerin gündeme ilişkin sorularını da cevapladı.

Van’daki depremin ardından Akdamar Kilisesi’nin kubbesinde bazı çatlaklar oluştuğu haberleri hatırlatılarak, tarihi yapılarla ilgili envanter çalışmasının yapılıp yapılmadığı soruldu. Ertuğrul Günay, “Müzede bazı sarsıntılar oldu. Bazı cam muhafazalarda ve objelerde çatlaklar, hatta kırıklar var. Onların envanterini yapıyor arkadaşlarımız. Akdamar’da bazı çatlaklar var ama çok vahim olmadığı, telafi edilebileceği söylendi.” şeklinde bilgi verdi.

Ertuğrul Günay Cuma günü Van ‘a gideceğini belirtti ve ekledi; “Van’da da turizmci arkadaşlarımızla işbirliği içinde bin metrekare bir çadır oluşturuluyor. İçinde yurttaşlarımızın kış mevsiminde yemek yiyebilecekleri, barınabilecekleri kültür merkezimizin avlusunda. Hem onu göreceğim hem de bu dediğimiz alanlara bakacağım.”

Ayrıca Günay, deprem saatinde Kültür Merkezi’ndeki tiyatro salonunun 500 kadar çocukla dolu olduğunu anımsattı.

Ertuğrul Günay konuşmasına, “Orada sanatçı arkadaşlarımız ve anne babaları büyük bir başarı ile onların hiçbirinin burunu kanamadan çıkmasını sağladılar. Ben de çok memnunum. Yapılarımızda herhangi bir ciddi hasar olmadı. Ama kendi gözümle de Cuma günü gidip göreceğim.” şeklinde devam etti.

 

YORUMUNUZU YAZIN

Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.
Akdamar Adası, Akdamar Kilisesi kubbesi, akdamar klisesi, Bakan Günay, Ertuğrul Günay, Kültür ve Spor Bakanı Salmir Kaplan’ı, Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay, Turizm Bakanı Ertuğrul Günay, Van Akdamar Adası, van depremi ertuğrul günay,
 • Paris Turizmde Rekor Kırıyor
  Bana göre dünya turizm hareketliliğinin merkezi.Paris' dir.
 • Sınavlara hazırlıkta Butik dershaneler tercih ediliyor
  Fiyatı ne kadar?
 • Lisan bilen eleman aranıyor
  Iyi günler Efendim.Salih Iseri adim soyadim,bu sene basinda Almanyadan temelli geri dönüs yaptim.Yasim 40 suan bir is ile mesgulum fakat asil tercihim turizm usw,Almancayi kendi dilim gibi yazmasini okumasini bilirim.Insanlarla Kontakt seven biriyim.evli degilim .Eger ihtiyac duyarsaniz benimle temas a girmenizi Rica ederim
 • Yunanistan 2 Milyon Türk Turist Bekliyor
  Booking'i kapatırsanız arama motorunda direk yunan adaları çıkarsa tabii ki Türkleri oralara kaçırırsınız. Biz devlet olarak uyuyalım atı alan Üsküdar'ı geçsin. Booking'ten vergi alalım derken otellerin düşük hasılatlarından dolayı kdv ve vergi kaybından oluyor. Bu iş Yunanlılara yarıyor.

Turizm Gazetesi - Turizm Tatil Seyahat Türkiye ve Dünya'nın en çok okunan internet gazetesi.


Turizm gazetesi Turizm Tatil Seyahat.com üzerinde reklam vermek için Hot Affiliates reklam ekibi ile iletişime geçebilirsiniz.


© 2006-2017 - Turizm Gazetesi | Turizm Tatil Seyahat.com Tüm hakları saklıdır. Haberler izinsiz kullanılamaz.

Seyehat Acentaları