Seyşeller
Maldivler
Turizm Gazetesi - Turizm Tatil Seyahat.com

Adana Valisi Hüseyin Avni Coş: Turizmin gelişmesi için desteğe hazırız

03 Kasım, 2011 | 12:59

Adana Valisi Hüseyin Avni Coş, turizmin gelişmesi için her zaman desteğe hazır olduklarını söyledi.

Kısa adı Çukurova Turistik Otelciler ve İşletmeciler Birliği olan (ÇUKTOB) yönetici ve üyeleri Adana Valisi Hüseyin Avni Coş ile bir araya gelerek bölgenin turizm potansiyeli hakkında fikir alışverişinde bulundular.

ÇUKTOB Başkanı Tayyar Zaimoğlu, bölgesel destinasyon oluşturulması gerektiğini belirtirken, Vali Coş, bölge ve Adana turizminin gelişmesi için ne gerekiyorsa yapmaya ve her türlü desteği vermeye hazır olduklarını söyledi.

Hilton-SA Oteli’nin ev sahipliğinde düzenlenen toplantının açış konuşmasını yapan ÇUKTOB Başkanı Tayyar Zaimoğlu, birliklerinin Doğu Akdeniz bölgesinde bulunan Adana, Antakya, Mersin ve Osmaniye illerini kapsadığını, burada bulunan otel ve turistik işletme sahiplerinin üyelerinden oluştuğunu ifade etti.

Tayyar Zaimoğlu, Çukurova bölgesinde şu anda 12 bin 496 yatak bulunduğunu mevcut yatırımlar bittiğinde ise bu rakamın 24 bin 457’ye ulaşacağını, 2015 yılı hedefinin de 38 bin 60 yatak olduğunu dile getirdi.

GASTRONOMİ ÇALIŞTAYI YAPILACAK

Zaimoğlu,”Bölge turizmini daha da ileriye taşıyabilmek için birlikte hareket etmek çok önemli. Yıllardır Çukurova bölgesi turizmden hak ettiği payı alamamıştır. Bu işte en önemli unsur tanıtım. Bölgemizde her çeşit turizm zenginliği var. Geliştirilmesi ve tanıtılması için ön plana çıkarılacak unsurlar arasında. Adana’da Sağlık, Gastronomi, eğlence, kültür, yayla, tarım, eko turizmi, Mersin’de Deniz, inanç, kültür, yayla, Kış turizmi, tarım, eko turizmi, Antakya’da İnanç, Gastronomi, kültür, termal, Osmaniye’de ise kültür ve yayla turizmi yer alıyor.” dedi.

Alt yapı sorunlarının bulunmadığını da ifade eden Zaimoğlu, Turizm bölgesi ilan edilen Tarsus Kazanlı’da 9 bin yatak bulunacak otellerin yapılacağını belirterek şöyle konuştu : “Bizler 4 il ile birlikte hareket ederek çok iyi bir tanıtım yapabiliriz. Çünkü bu artık bir zorunluluk olarak ortaya çıkıyor. Bunun içinde desteğe ihtiyacımız var. Adana’da ayrıca sağlık turizmi ön plana çıkabilir. Bölgede ise Gastronomi turizmi potansiyeli de mevcut. 4 il bir arada 2012’de bir Gastronomi Çalış tayı yapmayı planladık. Büyük seyahat acenteleri ile görüşerek daha fazla tur programı oluşturulması , bunun içinde tanıtım desteğinin verilmesi, yapılabilecek katkıların belirlenmesi. Bölgesel hareket planı, ortak tanıtım, yurt içi ve yurt dışı fuarlara ortak tanıtım yapılması, 2012 yılındaki Emitt Turizm fuarında geçen yılki gibi ortak stant hakkında çalışmaların yapılması gibi çalışmalarımız devam ediyor.”

VALİ COŞ: TURİZMDE SÖZ SAHİBİ OLMAK İSTİYORUZ

Adana Valisi Hüseyin Avni Coş, turizmin söz sahibi olmak istedikleri sektörlerden biri olduğuna değinerek, bölgeye gelen turist sayısını artırmayı kendilerine hedef edindiklerini belirtti.
Hüseyin Avni Coş, Türkiye’nin turizm sektöründe dünyada turist sayısında 7’nci, gelir açısından ise 8’nci sırada yer aldığına dikkat çekti.

Vali Coş, Adana ve bölgede iş, kültür ve sanat alanında, sporda ve daha birçok alanda etkinlikler arttığında, yöre turizmine bunların olumlu yansıyacağını kaydetti. Coş,”Tek hedef Çukurova’da turizmin gelişmesine katkı sağlamak. Hava taşımacılığı ne kadar geniş olursa 10 milyonlarca kişiyi ağırlama şansımız artar. Bu da konaklama tesislerine, yeme içme ve eğlence yerlerine etki edecektir. Bu nedenle yatırımcıları bölgemize çekmemiz lazım. Alt yapımız buna müsait. Deniz turizmi açısından Adana’da etkili ve iddialı konumda. Eşsiz güzellikleri ve kumsalı bulunan bir sahil şeridimiz var. Bu konuda katkı koymak istiyoruz. Yetkililerle görüşüp turizm yerleri kazandırmak istiyorum. Yol yapım çalışmalarını daha da ileriye götürerek, Kahramanmaraş ve Şanlıurfa’yı da işin içinde görebilir ve çekebiliriz. Bu açıdan Doğu Akdeniz daha da önemli hale gelecektir.” diye konuştu.

Toplantıya katılanlara teşekkür eden Coş, konuşmasının ardından ise, ÇUKTOB üyelerinin öneri ve görüşlerini dinledi.

YORUMUNUZU YAZIN

Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.
Adana Turizm, Adana Valisi Hüseyin Avni Coş, ÇUKTOB Başkanı Tayyar Zaimoğlu, Hüseyin Avni Coş, Turizm, Turizm Adana, Turizm Gazetesi, Turizm Haberleri,

Turizm Gazetesi - Turizm Tatil Seyahat Türkiye ve Dünya'nın en çok okunan internet gazetesi.


Turizm gazetesi Turizm Tatil Seyahat.com üzerinde reklam vermek için Hot Affiliates reklam ekibi ile iletişime geçebilirsiniz.


© 2006-2018 - Turizm Gazetesi | Turizm Tatil Seyahat.com Tüm hakları saklıdır. Haberler izinsiz kullanılamaz.

Seyehat Acentaları