Seyşeller
Maldivler
Turizm Gazetesi - Turizm Tatil Seyahat.com

Uzungöl’ün biyolojik çeşitliliği belirlendi

03 Ocak, 2013 | 15:54

Uzungöl’ün biyolojik çeşitliliği belirlendi Doğa turizminin en önemli turizm merkezlerinden olan Uzungöl’ün biyolojik çeşitliliği belirlendi.

Türkiye’de yayla ve doğa turizminin en önemli turizm merkezlerinden olan Uzungöl’de 125 alt tür, 68 varyete olmak üzere 311 cinse ait toplam 658 adet bitki türü tespit edildi. Ayrıca bölgede 250 kuş ve 90 memeli türü olduğu belirlendi. Trabzon’un Çaykara ilçesine bağlı Uzungöl beldesi, göl, bitki örtüsü, doğal güzellikleri ve yaban hayatı ile her yıl yüz binlerce yerli ve yabancı turisti ağırlıyor. Bölge, bu yapısı nedeniyle Doğal Sit Alanı, Özel Koruma Çevresi ve Tabiat Parkı gibi statülerle koruma altında tutuluyor.

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın bölgenin biyolojik çeşitliliğini tespit etmek için Uzungöl Özel Çevre Koruma (ÖÇK) Bölgesi’nde başlattığı Karasal Biyolojik Tespiti Projesi sonuçlandı. Türkiye’nin önemli turizm merkezlerinden biri olan Uzungöl’ün, karasal biyolojik çeşitliliği ve türlere uygun yaşama alanı olduğu belirlendi. Bakanlık yaptığı araştırmada 125 alt tür, 68 varyete olmak üzere 311 cinse ait toplam 658 adet bitki türü tespit etti. Araştırmalarda ilk kez Uzungöl Çuha Çiçeği yeni bir bitki türü olarak bulundu. Dünya Doğa Koruma Uluslararası Birliği’ne (IUCN) göre kritik kategorisinde yer alan İğnelik (Erodium hendrikii) bitkisinin bu alanda yayıldığı saptandı ve yayıldığı alan mutlak koruma alanı olarak belirlendi. Araştırmada ayrıca Uzungöl Özel Çevre Koruma Bölgesi’nde toplam 90 adet memeli ve 250 adet kuş türü tespit etti.

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, Tabiat Varlıklarını Koruma Genel Müdürlüğü çalışmalarında coğrafi bilgi sistemleri (CBS), uzaktan algılama ve Küresel Yer Belirleme (GPS) gibi güncel bilişim teknolojileri kullanarak tematik haritaları sayısal ortamda oluşturdu ve konumsal veri tabanı kurdu. Bu veri tabanı sayesinde, hassas olan bitki, yaban hayvanları, balık ve amfibi türleri ve alanları tespit edilerek, koruma önlemleri alındı.

YORUMUNUZU YAZIN

Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.
Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, Doğa turizmi, Dünya Doğa Koruma Uluslararası Birliği, ÖÇK, Tabiat Varlıklarını Koruma Genel Müdürlüğü, uzugöl bijolojik çeşitlilik, Uzun Göl, Uzungöl, Uzungöl Özel Çevre Koruma, uzunöl trabzon,

Turizm Gazetesi - Turizm Tatil Seyahat Türkiye ve Dünya'nın en çok okunan internet gazetesi.


Turizm gazetesi Turizm Tatil Seyahat.com üzerinde reklam vermek için Hot Affiliates reklam ekibi ile iletişime geçebilirsiniz.


© 2006-2018 - Turizm Gazetesi | Turizm Tatil Seyahat.com Tüm hakları saklıdır. Haberler izinsiz kullanılamaz.

Seyehat Acentaları