Seyşeller
Maldivler
Turizm Gazetesi - Turizm Tatil Seyahat.com

Uzun Köprü “Guinness” Rekorlar Kitabına Girmesi İçin Başvuru Yapıldı

04 Ekim, 2017 | 15:15

Uzunköprü

Uzunköprü Belediye Başkanı İşbilen, “Üzerinden araç geçebilen dünyanın en uzun taş köprüsü için Guinness’e başvurumuzu yaptık” dedi.

Önceki hafta yapılan ölçümlerin ardından başvuruya yeni eklemeler yaptıklarını ifade eden İşbilen, AA muhabirine Uzun Köprü’yü “üzerinden araç geçebilen dünyanın en uzun taş köprüsü” olarak tescil etme girişimleri olduğunu söyledi.

Daha önce dünyanın en uzun köprüsü olarak bilinen Uzun Köprü’nün namını Çin’de daha uzun bir köprü bulunması nedeniyle kaybettiğini anımsatan İşbilen, şunları kaydetti:

“Dünyanın en uzun taş köprüsü kategorisi için başvurumuz mevcut. Ancak Çin’de bulunan bir köprünün uzunluğunun 2 bin metrenin üzerinde olduğunu öğrendik. Bizim önümüzde gözüküyor. Ancak bizim yeni bir başvurumuz oldu. Üzerinden araç geçebilen dünyanın en uzun taş köprüsü olarak Guinness’e başvurumuzu yaptık. Yani genişliğini de işin içine katarak bir başvuru yaptık. Böyle bir detay koyduk ortaya. Çin’deki köprünün üzerinden araç geçmediğini biliyoruz. Köprümüzün bu şekilde Guinness’e girerek hem ilçemizin hem de köprünün tanıtımını yapmak istiyoruz”

İşbilen, kemerlerinde çatlakların oluşmaya başladığı, UNESCO’nun Dünya Kültür Mirası geçici listesinde yer alan Uzun Köprü’de restorasyon çalışmalarının bir an önce başlaması gerektiğini belirtti.

Enis İşbilen, yaptığı açıklamada, yaklaşık 600 yıldır ayakta olan tarihi eserin kemerlerinde zaman içinde çatlaklar oluştuğunu söyledi.

Restorasyon projesinin onaylandığını ancak gerekli ihalenin henüz yapılmadığını ifade eden İşbilen “Bir an önce bakıma alınmalı. Köprüde kalıcı bir hasar meydana gelmeden, bir an önce ihaleye çıkılıp restorasyon çalışmalarına başlanması gerekli. Köprüdeki restorasyon çalışmalarının 3 yıl sürmesi bekleniyor. Çok detaylı bir iş olacak. Bu büyük tarihi yapının gelecek nesillere aktarılması için restorasyonun yapılması şart.” diye konuştu.

 

Kaynak; 1

YORUMUNUZU YAZIN

Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.
Guinness, Türkiye, UNESCO Dünya Kültür Mirası, Uzun Köprü,
 • Paris Turizmde Rekor Kırıyor
  Bana göre dünya turizm hareketliliğinin merkezi.Paris' dir.
 • Sınavlara hazırlıkta Butik dershaneler tercih ediliyor
  Fiyatı ne kadar?
 • Lisan bilen eleman aranıyor
  Iyi günler Efendim.Salih Iseri adim soyadim,bu sene basinda Almanyadan temelli geri dönüs yaptim.Yasim 40 suan bir is ile mesgulum fakat asil tercihim turizm usw,Almancayi kendi dilim gibi yazmasini okumasini bilirim.Insanlarla Kontakt seven biriyim.evli degilim .Eger ihtiyac duyarsaniz benimle temas a girmenizi Rica ederim
 • Yunanistan 2 Milyon Türk Turist Bekliyor
  Booking'i kapatırsanız arama motorunda direk yunan adaları çıkarsa tabii ki Türkleri oralara kaçırırsınız. Biz devlet olarak uyuyalım atı alan Üsküdar'ı geçsin. Booking'ten vergi alalım derken otellerin düşük hasılatlarından dolayı kdv ve vergi kaybından oluyor. Bu iş Yunanlılara yarıyor.

Turizm Gazetesi - Turizm Tatil Seyahat Türkiye ve Dünya'nın en çok okunan internet gazetesi.


Turizm gazetesi Turizm Tatil Seyahat.com üzerinde reklam vermek için Hot Affiliates reklam ekibi ile iletişime geçebilirsiniz.


© 2006-2017 - Turizm Gazetesi | Turizm Tatil Seyahat.com Tüm hakları saklıdır. Haberler izinsiz kullanılamaz.

Seyehat Acentaları