Seyşeller
Maldivler
Turizm Gazetesi - Turizm Tatil Seyahat.com

Ürgüp Kayakapı projesi gelişmeleri

27 Ekim, 2011 | 14:01

Ürgüp Kayakapı, UNESCO Dünya Mirasları listesinde yer alan 18. yüzyıldan kalma 20 adet tescilli 421 adet yığma taş yapı mahallesi.

Kökleri 18`inci yüzyıla kadar uzanan,  UNESCO Dünya Mirasları listesinde yer alan Kayakapı geçmişten günümüze adeta miras kaldı.

Her taşın altında Osmanlı esintilerine ve izlerine rastlanan Kayakapı, 18. yüzyıl sonu, 19. yüzyıl başında zengin, aristokrat Osmanlılar`ın oturduğu, kadıların ihtişamla yaşadığı konakların yer aldığı bölgedir. Dervişağa Konağı, Yusuf Ağa Konağı, Ortadoks Rumlar tarafından azizlik mertebesine yükseltilen bugün kemiklerinin bulunduğu Eribos adasında adına kutsal gün ilan edilen, köle Yohannes`in yaşadığı ev; bugünkü adı ile Eset Bey Konağ ve daha niceleri.

Kayakapı Projesi Nedir?

Nevşehir Ürgüp ‘te bulunan yüzlerce yıllık tarihi geçmişe tanıklık etmiş olan Kayakapı Mahallesi  ‘Kayakapı Kültürel, Doğal Çevre Koruma ve Canlandırma Projesi’ kapsamında aslına uygun restore edilerek turizme kazandırılacak.

Kayakapı ‘nın adı son zamanlarda bölgeye bin yatak kapasiteli bir otel yapılması ve yol genişletme çalışmaları ile duyuruyor olsada Kayakapı’ nın tarihi yapısına dokunulmadan restorasyon çalışmalarına başlandı bile.

Geçtiğimiz günlerde Nevşehir Valisi Abdurrahman Savaş Kayakapı Projesini inceleyerek  restorasyon çalışmaları hakkında da bilgi alarak çalışanlarla sohbet etti.

YORUMUNUZU YAZIN

Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.
Doğal Çevre Koruma ve Canlandırma Projesi, Kayakapı, Kayakapı Kültürel, Kayakapı Mahallesi, Kayakapı Projesi, Kayakapı Projesi Nedir, Nevşehir, Nevşehir Kayakapı, Nevşehir Ürgüp, Nevşehir Valisi Abdurrahman Savaş, UNESCO, UNESCO Dünya Mirasları, Ürgüp Kayakapı projesi,

Turizm Gazetesi - Turizm Tatil Seyahat Türkiye ve Dünya'nın en çok okunan internet gazetesi.


Turizm gazetesi Turizm Tatil Seyahat.com üzerinde reklam vermek için Hot Affiliates reklam ekibi ile iletişime geçebilirsiniz.


© 2006-2018 - Turizm Gazetesi | Turizm Tatil Seyahat.com Tüm hakları saklıdır. Haberler izinsiz kullanılamaz.

Seyehat Acentaları