Seyşeller
Maldivler
Turizm Gazetesi - Turizm Tatil Seyahat.com

Ürgüp Aziz Georgios için İngiltere’den kardeş şehir arıyor

23 Nisan, 2010 | 16:41

Doğum yeri Türkiye’de şimdiki Ürgüp sınırlarında bulunan Hıristiyanlık inancında İngiltere’nin ‘koruyucu azizi’ olarak bilinen Aziz Georgios (St. George) için İngiltere’den kardeş şehir aranıyor.

Nevşehir’in Ürgüp ilçesi, İngiltere’den bir ‘kardeş şehir’ bularak Aziz Georgios ile olan bağlantısını geliştirmek istiyor.

İnanışa göre, Aziz Georgios ve ejderha arasında geçen efsanevi güç gösterisi, Orta Anadolu’da Erciyes dağının eteklerinde yer alan Ürgüp’te geçer. Göreme’nin dışındaki mağaralarda, Aziz Georgios ve düşmanı arasındaki mücadeleyi gösteren freskler de görülebilir.

Bu mağaralar, Hıristiyan keşişler tarafından 10’uncu, 11’inci ve 12’inci yüzyıllarda kurulan yer altı kiliselerine ev sahipliği yapıyor. Ayrıca bu mağaralarda Aziz Georgios ve ejderha arasındaki hesaplaşmayı konu alan, bilinen en eski tasvirler yer alıyor.

Ürgüp belediye başkanı Fahri Yıldız, Aziz Georgios efsanesi ile ilçe arasındaki bağlantının, Ürgüplüler için bir övünç kaynağı olduğunu söyledi.

İngiltere’nin Bedfordshire kentindeki Kardeş Şehirler Birliği’nden Max Hill ise, ülkenin ‘koruyucu azizinin’ doğum yerinin Türkiye’de olmasının, iki ülke arasında başarılı bir ortaklık için temel oluşturabileceğini söylüyor. Max Hill, her yıl 23 Nisan’da kutlanan Aziz Georgios gününün Ürgüp’te de kutlanıyor olmasının, iki ülke arasında zaten bir ağın var olduğunu gösterdiğini de ekliyor.

YORUMUNUZU YAZIN

Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.
Aziz Georgios, Aziz Georgios Ejderha Mücadele, Aziz Georgios Freskleri, Fahri yıldız, St. George, St. George Ürgüp, Ürgüp, Ürgüp Aziz Georgios, Ürgüp Aziz Georgios İngiltere, Ürgüp belediye başkanı Fahri Yıldız, Ürgüp haberleri, Ürgüp Turizm,

Turizm Gazetesi - Turizm Tatil Seyahat Türkiye ve Dünya'nın en çok okunan internet gazetesi.


Turizm gazetesi Turizm Tatil Seyahat.com üzerinde reklam vermek için Hot Affiliates reklam ekibi ile iletişime geçebilirsiniz.


© 2006-2018 - Turizm Gazetesi | Turizm Tatil Seyahat.com Tüm hakları saklıdır. Haberler izinsiz kullanılamaz.

Seyehat Acentaları