Seyşeller
Maldivler
Turizm Gazetesi - Turizm Tatil Seyahat.com

UNWTO; “Turizm Herşeye Rağmen 2017 Yılının İlk Yarısında Büyük Artış Sağladı”

14 Eylül, 2017 | 09:48

UNWTO Seçimi

 

2017 yılının ilk yarısında küresel turizm yüzde 6.4 oranında artış gösterdi. Bu artış, son yedi yılda kaydedilen en yüksek büyüme oranıdır. En çok rağbet gören bölge Akdeniz Bölgesi çıktı.

 

Birleşmiş Milletler´in dünya turizm organizasyonu UNWTO´nun geçen Perşembe gününde açıkladığı son raporuna göre Ocak ile Haziran 2017 ayları arasında tüm dünyada toplam 598 milyon kişi seyahat etti. Bu, 2017 yılındaki aynı süreye göre 36 milyon kişi daha fazlaydı.

Madrid´te faaliyet gösteren organizasyonun verdiği bilgilere göre bu artışın en önemli nedeni tüketicilerde artan güven ve ABD, Çin, İngiltere ve Fransa gibi önemli pazarlarda artan taleplerdir.

UNWTO genel sekreteri Taleb Rifai´e göre gittikçe daha sağlam olan bir turizm pazarında görülen „sağlam bir büyüme“ boy gösterdi ve daha geçen yılda fazlasıyla güvenlik riski olan birçok bölgede artık durum iyiye doğru gitti.

UNWTO´ya göre turizm özellikle Akdeniz Çanağı´nda ve orada özellikle Mısır, Tunus ve Türkiye gibi ülkelerde yeniden toparlanmaya başladı. Özellikle Güney Avrupa ülkelerine ve Avrupa Birliği´nin içinde yer alan Akdeniz ülkelerine giden kişilerin sayısı yüzde 12 oranında artış gösterdi. Yakın Doğu ülkelerine giden kişilerin sayısı ise yüzde 9 oranında arttı. Avrupa, toplam yüzde 7.7 oranında bir artışla dünyada en çok artış gösteren bölgesi oldu.

UNWTO´nun paylaştığı bilgilere göre 2009 yılındaki uluslararası finans krizinden bu yana turizm her yıl ortalama olarak yüzde dört oranında artış yaşadı. Organizasyonun öngörüsüne göre bu artış önümüzdeki yıllarda da aynı hızla devam edecek. 2017 yılı için yine yüzde dört oranında bir artış bekleyen UNWTO, şu anda yıllık 1.2 milyar kişiyi bulmuş küresel seyyah sayısının 2030 yılına kadar 1.8 milyar kişi bulacağını tahmin ediyor. Bu artış, dünyadaki tüm bölgelerde boy gösterecek.

 

Kaynak; 1

YORUMUNUZU YAZIN

Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.
BM Dünya Turizm Örgütü, Dünya Turizm Örgütü, UNWTO,

Turizm Gazetesi - Turizm Tatil Seyahat Türkiye ve Dünya'nın en çok okunan internet gazetesi.


Turizm gazetesi Turizm Tatil Seyahat.com üzerinde reklam vermek için Hot Affiliates reklam ekibi ile iletişime geçebilirsiniz.


© 2006-2018 - Turizm Gazetesi | Turizm Tatil Seyahat.com Tüm hakları saklıdır. Haberler izinsiz kullanılamaz.

Seyehat Acentaları