Seyşeller
Maldivler
Turizm Gazetesi - Turizm Tatil Seyahat.com

UNESCO’da Göbeklitepe Arkeolojik Alanı Aday Gösteriliyor

30 Temmuz, 2017 | 13:18

Göbeklitepe UNESCO

 

2018’de düzenlenecek UNESCO 42. Dünya Miras Komitesi Toplantısı’nda Göbeklitepe Arkeolojik Alanı’nın aday gösterilecek olması, tarihi ve kültürüyle ön plana çıkan Şanlıurfa’da sevinçle karşılandı.

UNESCO’da Göbeklitepe Arkeolojik Alanı Aday Gösteriliyor

Dünyanın bilinen en eski tapınak merkezi “Göbeklitepe Arkeolojik Alanı”nın, önümüzdeki yıl Dünya Kültür Mirasına aday gösterilecek olması Şanlıurfa‘da heyecan oluşturdu.

Kent merkezine 18 kilometre mesafedeki Örencik Mahallesi yakınlarında bulunan ve ilk kez 1963’te İstanbul ve Chicago üniversitelerinden araştırmacıların yüzey çalışmaları sırasında fark edilen Göbeklitepe’deki kazılar 54 yıldır sürüyor.

Göbeklitepe Şanlıurfa

Başta Kültür ve Turizm Bakanlığı olmak üzere birçok uluslararası kurum ve kuruluş tarafından “Dünyanın en eski tapınak merkezi” olarak kabul edilen ve 5 yıl önce UNESCO Dünya Mirası Geçici Listesi’ne alınan Göbeklitepe, 2018’de düzenlenecek 42. Dünya Miras Komitesi Toplantısı’nda Türkiye’nin adayı olacak.

Kaynak; 1

YORUMUNUZU YAZIN

Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.
Göneklitepe Arkeolojik Alanı, Şanlıurfa, UNESCO,

Turizm Gazetesi - Turizm Tatil Seyahat Türkiye ve Dünya'nın en çok okunan internet gazetesi.


Turizm gazetesi Turizm Tatil Seyahat.com üzerinde reklam vermek için Hot Affiliates reklam ekibi ile iletişime geçebilirsiniz.


© 2006-2018 - Turizm Gazetesi | Turizm Tatil Seyahat.com Tüm hakları saklıdır. Haberler izinsiz kullanılamaz.

Seyehat Acentaları