Seyşeller
Maldivler
Turizm Gazetesi - Turizm Tatil Seyahat.com

UNESCO Dünya Mirası 2017 Listesine Eklenen 7 Yer

11 Temmuz, 2017 | 12:25
UNESCO

UNESCO

 

UNESCO Dünya Mirası 2017 Listesine giren yerleri açıkladı. Dünyanın bir çok bölgesinden listeye eklenen muhteşem ve görülmesi gereken kültürel ve doğal yerler bulunmakta.

UNESCO Dünya Mirası 2017 Listesine Eklenen 7 Yer

 

Aphrodisias, Türkiye ( As Bayrakları As, As, As)

 

 

Aphrodisias Türkiye

Aphrodisias Türkiye

 

Aphrodisias antik kenti, Türkiye’nin güneybatısında, Dandalas Nehri’nin verimli bir vadisinde oturuyor. Türkiye’deki Yunan ve Roma dönemlerinin en önemli arkeolojik bölgesinden biri olarak görülmektedir. UNESCO’ya göre, bölgedeki tarihi binaların sadece mimarisinin korunması için değil, aynı zamanda birçok yazıt, heykel, kabartma ve onlarla ilişkili diğer objeler için de korunması gerektiği için listeye alındığı söyleniyor.

 

 

Okinoshima, Japonya

 

 

Okinoshima Japonya

Okinoshima Japonya

 

Okinoshima’nın Kutsal Adası, arkeolojik alanları neredeyse bozulmamış ve “ritüellerin 4. yüzyıldan 9. asırlara nasıl değiştiğine ilişkin kronolojik bir kayıt” sağlamıştır. Kyushu adasının kıyısındaki Japonya’nın Munakata bölgesi, kutsal bir ada ve geleneksel ibadetin olağanüstü bir örneği olduğu için UNESCO tarafından seçildi.

 

 

Venedik Savunma Duvarı, Hırvatistan, İtalya, Karadağ

 

Venedik Savunma Duvarı Hırvatistan İtalya Karadağ

Venedik Savunma Duvarı Hırvatistan İtalya Karadağ

 

Hırvatistan, İtalya ve Karadağ: 15. ve 17. yüzyıllar arasında inşa edilen Venedik Savunma Duvarı, İtalya’nın Lombardiya bölgesi ile doğu Adriyatik Denizi arasında 1,000 kilometreden fazla 15 bileşenden oluşuyor. Bu duvar Venedik Cumhuriyeti’ni diğer Avrupa güçlerinden kuzeybatıya, Adriyatik Denizi’ndeki deniz yol ve limanlarından Levant’a kadar korudu.

 

 

Qinghai Hoh Xil, Çin

 

Qinghai Hoh Xil Çin

Qinghai Hoh Xil Çin

 

Qinghai-Tibet Platosu’nda bulunan Qinghai Hoh Xil, dünyanın en büyük ve en yüksek platosudur. UNESCO, “Bu dağlık bölgenin, deniz seviyesinin 4,500 metreden fazla olup, sıfırın altındaki sıcaklıkların neredeyse tüm gün boyunca egemen olduğu doğal bir sisteme sahip bölge” diyor.

 

 

Valongo İskelesi, Brezilya

 

Valongo Brezilya

Valongo Brezilya

 

Rio de Janeiro’nun merkezinde bulunan iskele tüm Jornal do Comércio Meydanı’nı kapsar ve Rio de Janeiro’nun eski liman bölgesinde bulunur. Yaklaşık 900.000 Afrikalı köle, 1811’den itibaren Valongo aracılığıyla Güney Amerika’ya geldi.

 

 

Los Alerces, Arjantin

 

Los Alerces Arjantin

Los Alerces Arjantin

 

Los Alerces Milli parkı, Kuzey Patagonya’da bulunuyor. UNESCO tarafından Güney Amerika Dünya Mirası Listesi’nde olmasını ise “Bölgede Sıradan buzullar,  peyzajlar, buzul döngüleri ve berrak su gölleri gibi müthiş doğal özellikler yaratan yapının olduğunu” açıklıyor.

 

 

Ahmedabad, Hindistan

 

Ahmedabad Hindistan

Ahmedabad Hindistan

 

600 yıllık duvarlı şehir olan Ahmedabad, “UNESCO Dünya Mirası Listesi” alınmıştır. Bu şehir,  listesiye eklenecek ilk Hint kenti oldu. Ahmedabad’ın surlarla çevrili kentinin zengin kültürü, Sultan Ahmed Şah’dan sonra 1400’lü yılların başında seçilmiş ve çeşitli Müslüman, Hindu ve Jain etkilerinden esinlenilerek şehir inşa edilmiştir.

 

YORUMUNUZU YAZIN

Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.
Ahmedabad, Aphrodisias, Arjantin, Brezilya, Çin, Hindistan, Hırvatistan, İtalya, Japonya, Karadağ, Los Alerces, Okinoshima, Qinghai Hoh Xil, Türkiye, UNESCO Dünya Miras Listesi, Valongo İskelesi, Venedik Savunma Duvarı,

Turizm Gazetesi - Turizm Tatil Seyahat Türkiye ve Dünya'nın en çok okunan internet gazetesi.


Turizm gazetesi Turizm Tatil Seyahat.com üzerinde reklam vermek için Hot Affiliates reklam ekibi ile iletişime geçebilirsiniz.


© 2006-2018 - Turizm Gazetesi | Turizm Tatil Seyahat.com Tüm hakları saklıdır. Haberler izinsiz kullanılamaz.

Seyehat Acentaları