Seyşeller
Maldivler
Turizm Gazetesi - Turizm Tatil Seyahat.com

Uluslararası Bursa Festivali sanatseverlerle buluştu

18 Haziran, 2011 | 11:39

Uluslararası Bursa Festivali bu sene 50. kez sanatseverlerle buluştu

50. Uluslararası Bursa festivali sanatseverler ile buluştu. 50. Bursa Festivali görkemli bir tören ile başladı.

50. ‘Uluslararası Bursa Festivali’ görkemli bir törenle başladı. Türkiye’nin en uzun soluklu festivalin açılış konserinde, Bursa Bölge Devlet Senfoni Orkestrası (BBDSO) ile piyano sanatçıları Güher Süher Pekinel kardeşler harika bir konser ile dinleyenleri büyülediler.

Büyükşehir Belediyesi Bursa Kültür Sanat  Turizm Vakfı (BKSTV) tarafından bu yıl 50. kez düzenlenen Uluslararası Bursa Festivali, Kültürpark Açıkhava Tiyatrosu ’nda büyük bir çosku ile başladı.

Bursa Büyükşehir Belediye Başkan Recep Altepe konuşmasında,
Uluslararası Bursa Festivali’nin 50 yılında özel programların gerçekleştirileceğini söyledi. Festivalle ilgili bilgiler veren Başkan Altepe açıklamasında, “Şehirler, kültürlerin ve medeniyetlerin yatağıdır. Festivaller kültürlerin, dostların, halklar ile güzelliklerin buluştuğu güzel organizasyonlardır. Dostluk ,  kardeşlik mesajları bu sayede tüm dünyaya yayılıyor. Bursa, kültür medeniyet,  tarih başkenti.” diye konuştu.

Bursa’da kültürün yaşatılmasıyla ilgili yoğun faaliyetlerin sürdüğünü ifade eden Başkan Altepe, “Geleneklerimiz değerlerimizdir. Bursa’nın en güzel geleneksel değerlerinden biri olan festivalimiz en uzun soluklu festival olma özelliği taşıyor. Bu festivali de renkli ,  dolu dolu yaşayacağız. Bugünden itibaren Temmuz ayı sonuna kadar yaklaşık 1,5 ay boyunca kültürler Bursa’da buluşacak, kültür  sanat dünya gündemine taşınacak. Bursa Festivali, sadece Bursa’nın değil aynı zamanda ülkemizin de en uzun soluklu festivalidir.” dedi.

Altepe, Bursa Festivali’nin hemen ardından Altın Karagöz Halk Dansları Yarışması ile Bursa’nın şenleneceğini belirterek, 7–12 Temmuz tarihlerinde 41 ülkeden konukların geleceğini, 15-30 Temmuz tarihleri arasında ise Beyaz Koza yaz konserlerinin yapılacağını anlattı.

Şahabettin Harput da festivalin önemine değinerek, “Bursa, kimlikli bir şehir. Bu şehir, dünya üzerinde büyük isimleri gururla yetiştirmiş,  temsil etmiş bir şehir. Bu festival de Bursa’yı temsil edecek. Siz festivale ne kadar sahip çıkarsanız sanatın gelişmesine de o kadar destek olmuş olacaksınız.” dedi.

BKSTV Yönetim Kurulu Başkanı Fatma Durmaz Yılbirlik, açılışta konuşmada, “Bursa’da 50. yılını yaşadığımız festivalin açılışını BBDSO ve dünya değerlerimiz Güher –  Süher Pekinel ile yapmanın mutluluğunu yaşıyoruz.” dedi.

Programda ayrıca festivale sponsor olan firmalara da teşekkür plaketlerini Başkan Altepe verdi. Gecede Howard Griffiths’in şefliğinde sahneye çıkan BBDSO’ya dünyaca ünlü piyano sanatçıları Güher – Süher Pekinel eşlik etti.

Gecede Rossini’nin La Cenerentola Uvertürü, Mozart’ın ‘Mi Bemol Majör İkili Piyano Konçertosu’, Shostakovich’in ‘Bale Suiti’ ,  Tchaikovsky’nin İtalyan Capricciosu gibi özel eserleri davetlilerden yoğun alkış aldı.

YORUMUNUZU YAZIN

Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.
50. Uluslararası Bursa festivali, Bursa festivali, Bursa Kültür Sanat ve Turizm Vakfı, Bursa Valisi, Güher ve Süher Pekinel, Kültürpark Açıkhava Tiyatrosu, Recep Altepe, Uluslararası Bursa Festivali,

Turizm Gazetesi - Turizm Tatil Seyahat Türkiye ve Dünya'nın en çok okunan internet gazetesi.


Turizm gazetesi Turizm Tatil Seyahat.com üzerinde reklam vermek için Hot Affiliates reklam ekibi ile iletişime geçebilirsiniz.


© 2006-2018 - Turizm Gazetesi | Turizm Tatil Seyahat.com Tüm hakları saklıdır. Haberler izinsiz kullanılamaz.

Seyehat Acentaları