Seyşeller
Maldivler
Turizm Gazetesi - Turizm Tatil Seyahat.com

Uluslararası Alanya Turizm ve Sanat Şenliği’ne coşkuyla başladı

28 Mayıs, 2012 | 11:51

Antalya’nın Alanya ilçesinde Uluslararası 12. Alanya Turizm ve Sanat Şenliği, 9 ülkeden kardeş şehir belediye başkan yada sorumluları ile diğer 50 ülkeden davetlilerin katılımıyla başladı.

Alanya Belediyesi tarafından yapılan Uluslararası Turizm ve Sanat Şenliği’nin 12.’ncisi, Alanya Kültür Merkezi’nde (AKM) yapılan açılış töreninin ardından festival korteji düzenlenerek başladı. AKM önünden başlayan kortej yürüyüşü, İskele meydanındaki şelale önünde sona erdi. Korteje, Kültür ve Turizm Bakan Yardımcısı Abdurrahman Arıcı, Alanya Belediye Başkanı Hasan Sipahioğlu, İlçe Emniyet Müdürü Erkan Dur, Türkiye Bisiklet Federasyonu Başkanı Emin Müftüoğlu, kardeş şehir belediye başkanları ile sivil toplum örgütü temsilcileri katıldı. Korteje katılan kardeş şehir öğrencileri, otellerin animasyon grupları, yurtdışından gelen heyetlerin temsilcileri, müzik ve halk oyunları ekipleri renk kattı.

Kendi ülkelerinin değişik giysileriyle şenliğe katılan kardeş şehir heyetleri kültürlerini sergilemek için çeşitli stantlar açtı. İskele meydanında kortej geçişinin sona ermesinin ardından burada yerli ve yabancı gruplar, halk oyunları gösterileri ve müzik dinletileri gerçekleştirdi. Çeşitli resim sergileriyle Zaman Tüneli’nde Alanya Gemisi’nin açılışını Kültür ve Turizm Bakan Yardımcısı Abdurrahman Arıcı yaptı. Her yıl farklı bir kardeş şehir yılı ilan edilen şenlikte bu yıl Letonya yılı olarak kutlanıyor. Alanya’nın kardeş şehri olan Letonya’nın Talsi şehri adına oluşturulan Talsi’den esintiler bölümünün açılışı yapıldı. Animasyon gösterilerinin gerçekleştiği şenlikte yöresel yemek stantları da açıldı.

Kültür ve sanat adı altında düzenlenen 12. şenliği düzenlemelerindeki amacın bir tanesinin yerli kültürü ve Anadolu kültürünün unutulmaya yüz tutmuş birçok değerini ortaya çıkarabilmek olduğunu dile getiren Belediye Başkanı Hasan Sipahioğlu, bu konuda çok önemli mesafeler aldıklarını söyledi. Unutulan ve çocukluk yıllarındaki birçok gelenekleri gün yüzüne çıkarttıklarını ifade eden Sipahioğlu, bu geleneklerin insanlar içinde ekonomik bir değer olduğunu kaydetti. Bu şenliğin en güzel yanının da Alanya’daki insanlarla turizmin değerleriyle buluşturulan bir etkinlik olduğunu kaydeden Sipahioğlu, amaçlarının kardeş şehir temelinde Alanya’yı dünya ile buluşturabilmek olduğunu söyledi. Sipahioğlu, “Bu konuda her yıl bir ülkeyi seçiyoruz. Geçen sene Finlandiya idi. Bu sene de Letonya var. Letonyalıların yiyecek-içeceklerine kadar, giyimlerine kadar, oyunlarına kadar bizim Alanya’ya göstermiş oldular. Şuan gelen 9 ülkeden kardeş şehir yetkilileri ve 48 ülkeden yaşayan insanlar var.” dedi.

Çeşitli etkinliklerle başlayan ve 29 Mayıs Salı akşamı sona erecek olan şenliği çok beğendiklerini belirten vatandaşlar, kültür şehri Alanya’nın gittikçe geliştiğine dikkat çekti.

YORUMUNUZU YAZIN

Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.
Alanya Sanat Şenliği, Alanya turizm, Sanat Şenliği,

Turizm Gazetesi - Turizm Tatil Seyahat Türkiye ve Dünya'nın en çok okunan internet gazetesi.


Turizm gazetesi Turizm Tatil Seyahat.com üzerinde reklam vermek için Hot Affiliates reklam ekibi ile iletişime geçebilirsiniz.


© 2006-2018 - Turizm Gazetesi | Turizm Tatil Seyahat.com Tüm hakları saklıdır. Haberler izinsiz kullanılamaz.

Seyehat Acentaları