Seyşeller
Maldivler
Turizm Gazetesi - Turizm Tatil Seyahat.com

Uludağ’da kriz “Pist benim, telesiyej benim, kaydırmam”

17 Kasım, 2009 | 17:26

Ağaoğlu Resort Uludağ Ağaoğlu Şirketler Grubu Yönetim Kurulu Başkanı Ali Ağaoğlu, imar sorunları nedeniyle yaz aylarında kapattığı Ağaoğlu My Resort Uludağ’ı açmamakta kararlı.

“İmar sorunları çözülmeden oteli açmamaya kararlıyım, bundan sonra kafamı kuma gömmeyeceğim” diyen Ağaoğlu, otelin yanı sıra telesiyejleri de kapattığını söyledi. Ağaoğlu, “Uludağ’da pistlerin çoğu bana ait. Kayak hocaları şimdiden isyanlarda ama açmayı düşünmüyorum. Yani bu kış Uludağ’da çok zor kayak yapılacak” dedi.

Ağaoğlu, Orman Bakanlığı’nın otelinin bir bölümünü kaçak göstererek yıkma kararı alan dönüşüm planına tepki göstererek, Uludağ’da 1988’den beri hizmet veren 5 yıldızlı Ağaoğlu My Resort Oteli’ni kapatma kararı almıştı. Bu kapsamda otelinden 200 çalışanını işten çıkartan Ağaoğlu, o tarihten beri Ağaoğlu My Resort’un kilidini açmadı. Ağaoğlu, “Başbakan Erdoğan, Uludağ’ı Türkiye’nin Davos’u yapmak istediklerini açıklamıştı. Ama bu söz havada kaldı. Bize dayatılan planın hiçbir ekonomik tarafı yok” diye konuştu.

Burada her yer kaçak

Orman Bakanlığı’nın “dönüşüm planı” adı altında Bursa Uludağ’da plana aykırı bölgede yapılan binaları yıkma kararını eleştiren Ali Ağaoğlu şöyle konuştu: “Burada polisin binası da valilik evi de kaçak. Zaten önemli olan bu sorunu ortadan kaldırmak. Uludağ’daki otelime geçen yıl 15 milyon dolarlık yenileme yatırımı yaptım. Çünkü misafirlerim geliyor, ’Sen inşaatçısın, bu otelinin hali ne’ diyorlardı. Ama bir bakıyorsun hakkında ’kaçak inşaat yapıyor’ diye davalar açılıyor, yatırım yaptığın için cezlandırılıyorsun. Aslında bakanlığın elinde işletmecilerle birlikte hazırlanan ve Uludağ’ın sorunlarını çözecek plan var ama uygulanmıyor. Ben yıkıp yeniden yapmaya da varım ama bu planla olmaz. Yeni plan ancak sorun üretir. İmar planı sorunu çözülmeden otelimi açmayı kesinlikle düşünmüyorum. Artık sorun ertelenmesin, bir çözüm bulunsun.”

‘Bu ay sonu toplantı var biz de bir karar alacağız’

Güney Marmara Turistik Otelciler ve İşletmeciler Birliği (GÜMTOB) Başkanı ve Beceren Otel’in sahibi Haluk Beceren, bu ay sonunda Uludağ’daki imar sorunları ile ilgili Milli Parklar Genel Müdürlüğü ile bir görüşme yapacaklarını, çıkacak sonuca göre bölgede hizmet veren otellerin bir tavır belirleyeceğini söyledi. Haluk Beceren, şu anda Ağaoğlu dışında tüm otellerin Aralık’ta başlayacak sezon için hazırlıklarını tüm hızıyla sürdürdüğünü belirtirken, umutlarının yıllardır süren imar probleminin bir an önce kökten bir çözüm bulması olduğunu vurguladı. 3. imar revizyon planının yeniden yapılandırılmasını beklediklerini anlatan Beceren, “Milli Parklar Genel Müdürlüğü ile sürekli görüşme halindeyiz. Bizim beklentimiz artık sorunlu bölgeler tadil mi edilecek, yıkılacak mı belirlenmesi… Bu karara göre biz de diğer Uludağ otelleri olarak bir karar alacağız” diye konuştu. Haluk Beceren krizin etkileri sürerken yeni sezonda doluluk oranlarının ne olacağının ise şimdilik tam bir muamma olduğunu vurguladı.

18 otelin hemen hemen tamamı imar sorunu yaşıyor

* Uludağ’da kamu kuruluşu niteliğinde 12 adet konaklama tesisi ile sektöre ait 18 adet otel bulunuyor. Bölgede kamu kuruluşu niteliğindeki konaklama tesisleri de, özel sektör elindeki oteller de imar sorunları yaşıyor.

* Bursa’ya 30 km. mesafede olan Uludağ’a ulaşım taksi dolmuş, taksi, minibüs, teleferikle sağlanıyor.

* Pist sayısı 11. En uzun pist ise 2 bin metre. Mekanik tesis sayısı 13 adet.

* 7 adet telesiyej ile 6 adet teleski tesisi bulunuyor. Toplam kapasite 10 bin kişi/saat.

* Bölgede Gençlik ve Spor Genel Müdürlüğü’ne ait 2 adet kayak evi ile 2 adet telesiyej tesisi bulunuyor. (Vatan gazetesi)

YORUMUNUZU YAZIN

Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.
Ağaoğlu My Resort Uludağ, Ali Ağaoğlu, Kayak Turizm, Kış Turizmi, Turizm Haberleri, Türkiye Kayak Merkezleri, Uludağ, Uludağ Ali Ağaoğlu, Uludağ Haberleri, Uludağ Kayak Pistleri, Uludağ Pistleri, Uludağ Telesiyej, uludağ telesiyejleri,
comment_type != "trackback" && $comment->comment_type != "pingback" && !ereg("", $comment->comment_content) && !ereg("", $comment->comment_content)) { ?>
Ünal Özsen
17 Kasım, 2009

Böyle bir zihniyetle Kis Turizimi
olmaz.? Ancak bu kis Turizimini Tür
k halkina günübirlik gelenlere her
halde sunsbilirsiniz.Kis Turizim Se
zonu basladi Otellerin bir cogunda
Rezervasyonlarin olmasi gerekir.An
ladigim kadarla yapilan binalarin
hemen,hemen hepsi kacak yapilmis.
Rüsvetin cikarmis oldugu sorunlar.
Rüsvet alanida verenide Devlet tes
bit edecek ona göre Kanuni islemi
yürütecek.Uludag Türkiye nin en esk
i Kis Turizimi nin Ismi.Kis Turizi
mi böyle olaylarla yürütülemez.Turi
zim Bakanligi eger Türkiye de Kis
Turizimi ni gelistirmek istiyorsa
evvela bu sorunlari cozmesi lazim.
Imar Planina uymayan yerler yikilir
masrafida bina sahibinden talep edi
lir.Dürüstce bir yapilasmaya gidili
r mevzu biter.Iyi günler ileride.

comment_type != "trackback" && $comment->comment_type != "pingback" && !ereg("", $comment->comment_content) && !ereg("", $comment->comment_content)) { ?>
faruk bafralı
13 Temmuz, 2010

uludağ bursadan oteller bölgesine kadar bir bütün olarak ele alınmalı ve projeler üretilmeli

comment_type == "trackback" || $comment->comment_type == "pingback" || ereg("", $comment->comment_content) || ereg("", $comment->comment_content)) { ?>
Track & Pingback
Trackback and pingback from other blogger
Kasım 17th, 2009 at 19:50 Ünal Özsen mention something about this post....
comment_type == "trackback" || $comment->comment_type == "pingback" || ereg("", $comment->comment_content) || ereg("", $comment->comment_content)) { ?>
Track & Pingback
Trackback and pingback from other blogger
Temmuz 13th, 2010 at 19:48 faruk bafralı mention something about this post....

Turizm Gazetesi - Turizm Tatil Seyahat Türkiye ve Dünya'nın en çok okunan internet gazetesi.


Turizm gazetesi Turizm Tatil Seyahat.com üzerinde reklam vermek için Hot Affiliates reklam ekibi ile iletişime geçebilirsiniz.


© 2006-2018 - Turizm Gazetesi | Turizm Tatil Seyahat.com Tüm hakları saklıdır. Haberler izinsiz kullanılamaz.

Seyehat Acentaları