Seyşeller
Maldivler
Turizm Gazetesi - Turizm Tatil Seyahat.com

Uludağ yaz aylarında boş kaldı

30 Ağustos, 2010 | 16:36

Türkiye’nin en önemli kış turizm merkezlerinden Uludağ’ın yaz turizmine açılma planları bu yıl da gerçekleşmedi.

Yetki karmaşası, kaçak yapılaşma, otopark ve tuvalet başta olmak birçok sorunun yaşandığı Uludağ’da istenilen adımın bir türlü atılmaması turizmcilerin de tepkisine sebep oluyor.

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın “Uludağ’ı Davos yapalım” talimatına rağmen bölgedeki yetki karmaşasının henüz çözülememesi nedeniyle bu konuda bir adım atılamadı. Uludağ’da birçok bakanlığın yetkili olması, Büyükşehir Belediyesi’nin altyapı hizmetlerinden sonra bölgedeki üst yapı çalışmalarına talip olmasına karşın Ankara bürokrasisinin ağır davranması sebebiyle beklenen çalışmalar bir türlü başlatılamıyor. Yaz aylarında Arap turistlerin günübirlik ziyaretleri dışında yeterli ilgiyi görmeyen ve 15 özel otelin bulunduğu Uludağ’da şu anda otellerin büyük bölümü kapalı.

İlk tesislerin 1950’li yıllarda açıldığı Uludağ’da yılların getirdiği sorunlar bir türlü çözülemiyor. Bakanlıklar arasında yaşanan yetki karmaşası, Ankara’nın üst yapıya yönelik yetkiyi Büyükşehir Belediyesi’ne vermek istememesi otel işletmecilerinin de tepkisini çekiyor. Karinna Otel yetkilisi Harbi Türk, “Sahibimiz yok” diyerek yaşanılanları özetliyor. 18 kamu tesisinin faaliyet gösterdiği Uludağ’da 15 özel otelden sadece 1 -2 otelin yaz aylarında çok zor şartlar altında hizmet verdiğini belirten Türk, bürokrasinin ağır işlemesinden dolayı Uludağ’da beklenilen adımın atılamadığını söyledi. Otellerine gelen misafirler için yaptıkları iki sahaya bir buçuk yıldır kale direklerini dikmek için beklediklerini anlatan Harbi Türk, “Uludağ’a çok ciddi şekilde el atılması lazım. Sahibimiz yok. Yetki karmaşasından bize çivi çaktırmıyorlar. Oysa takımlarımızın kamp yaptığı yerlerin Uludağ’ın yanında lafı bile olmaz.” dedi.

Uludağ Turizmini Geliştirme Derneği Başkanı Serdar Yazıcı ise Uludağ’ın yaz turizmine mutlak suretle açılması gerektiğini kaydetti.

Türkiye Seyahat Acentaları Birliği (TÜRSAB) Güney Marmara Bölgesel Yürütme Kurulu Başkanı Mehmet Akkuş, Uludağ’ın sadece kış aylarında sınırlı sayıda bir kitleye evsahipliği yapmasını eleştirdi. Akkuş, Uludağ’ın 12 ay boyunca geniş kitlelere hizmet verecek uluslararası turizm, spor, kongre ve kayak merkezine dönüşmesi için yeni bir planlamanın yapılması gerektiğini; ancak aylar geçmesine rağmen çalışmaların başlamamasından yakındı.

Öte yandan Bursa Valisi Şahabettin Harput, Uludağ’da iyiye doğru gidiş olduğunu söyledi. Vali Harput, ‘Çevre ve Orman Bakanlığı Milli Parklar Genel Müdürlüğü’nün 4916 Sayılı Kanun kapsamında Uludağ’daki işletmelerin bazılarının tahsis belgesini iptal etmesini değerlendirdi. Uludağ’daki sürecin devam ettiğini bildiren Vali Harput, sorun beklemediğini ifade etti. Vali Harput, “Ruhsata aykırılıklar nedeni ile daha evvel düzeltilmesi için kendilerine süre verilen işletme sahipleriyle Çevre ve Orman Bakanlığı arasında yapılan görüşmelerde, o sürenin dolmasını müteakip yaptıkları tespitlere göre, ‘bu işlemi tamamlamadığı belirlenen işletmelerle alakalı böyle bir yola başvurduklarını’ ifade etti. Süreç bitmiş değil, devam ediyor. Ama Uludağ’da mutlaka iyiye doğru bir gidiş olacak.” dedi.

YORUMUNUZU YAZIN

Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.
Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Karinna Otel, Mehmet Akkuş, Recep Tayyip Erdoğan, Şahabettin Harput, Türsab, Uludağ, Uludağ Davos, Uludağ Haberleri, Uludağ Karinna, Uludağ Yaz, Uludağ Yaz Ayları, Uludağ Yaz Ayları Boş,

Turizm Gazetesi - Turizm Tatil Seyahat Türkiye ve Dünya'nın en çok okunan internet gazetesi.


Turizm gazetesi Turizm Tatil Seyahat.com üzerinde reklam vermek için Hot Affiliates reklam ekibi ile iletişime geçebilirsiniz.


© 2006-2018 - Turizm Gazetesi | Turizm Tatil Seyahat.com Tüm hakları saklıdır. Haberler izinsiz kullanılamaz.

Seyehat Acentaları