Seyşeller
Maldivler
Turizm Gazetesi - Turizm Tatil Seyahat.com

Bakan Günay: Ülke turizminin geliri 25 milyar doları aştı

11 Ağustos, 2012 | 10:50

Bakan Günay: Ülke turizminin geliri 25 milyar doları aştı

Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay, Türkiye’nin 2002-2003 yılında turizmden 10 milyar dolar gelir elde ettiğini, bu rakamın şuanda 25 milyar doları aştığını söyledi.

40 milyon liraya mal olması beklenen Haleplibahçe Mozaik Müzesi’nin temeli atıldı. Temel atma töreninde konuşan Bakan Günay, Şanlıurfa’nın müzeler şehri olacağını söyledi. Şehrin yıllardır beklediği Haleplibahçe Mozaik Müzesi’nin temeli atıldı. 40 milyon liraya mal olması beklenen Haleplibahçe Mozaik Müzesi’nin gelecek yıl tamamlanması planlanıyor. 200 bin metrekare alana inşa edilecek olan proje; Edessa Mozaik Müzesi, Arkeoloji Müzesi ve Arkeopark’tan oluşacak. Projenin hayata geçirilmesi ile Şanlıurfa’nın turizm pastasından büyük bir pay alması bekleniyor.

Haleplibahçe Mozaik Müzesi’nin temel atma törenine 3 bakan katıldı. Törende konuşan Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay, Türkiye’nin artan turizm potansiyeline dikkat çekti. Bakan Günay, “Biz iktidara geldiğimizde 2002-2003’te Türkiye’ye 13 milyon turist geliyordu. Ülke, turizmden 10 milyar dolar civarında gelir elde ediyordu. Aradan 10 yıldan kısa bir süre geçti. Türkiye’ye gelenlerin sayısı 30 milyonu aştı. Eski ziyaretçi sayısı şimdi sadece Antalya’ya geliyor ve Türkiye 25 milyon dolardan fazla gelir elde etmeye başladı.” dedi.

Yapılan çalışmalarla Şanlıurfa’nın turizmde önemli bir yere geleceğini kaydeden Günay, “Tüm kalbimle inanıyorum ki Şanlıurfa sadece Türkiye turizminin değil, dünyanın bildiği önemli turizmin varış noktalarından inşallah birisi olacak, başında olacak.” diye konuştu.

Şuanda 200 bin metre karelik alanda belediye ile birlikte çalıştıklarını dile getiren Günay, 50 bin metrekarelik alandan fazla alanda müze yapılacağını kaydetti. Günay, Şanlıurfa’da Türkiye’nin en büyük arkeolojik müzelerinden birisini yapmaya çalıştıklarını ifade etti.

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik de bölgeyi yalnız Şanlıurfa’nın değil dünya insanlığının hizmetine sunacaklarını söyledi. Celik, “Çünkü bu tarihi mekanlar yalnız Şanlıurfalıların, Türkiye’nin değil bütün insanlığın ortak değeri, ortak malıdır.” şeklinde konuştu.

Şanlıurfa Valisi Celalettin Güvenç, Haleplibahçe ve Göbekli tepe ile bu şehrin dünya turizmi açısından bir destinasyon şehri olacakğını, batılıların gözünde mutlaka gezilmesi, görülmesi gereken bir şehir olacağını ifade etti.

Belediye Başkanı Ahmet Eşref Fakıbaba da Şanlıurfa’nın Mekke, Medine ve Kudüs’ten sonra dünyanın dördüncü büyük inanç merkezi olduğunu söyledi.

Haleplibahçe Mozaik Müzesi 40 Milyon liraya Mal Olacak

Kültür Varlıkları ve Müzeler Genel Müdürü Osman Murat Süslü de Haleplibahçe Mozaik Müzesi’nin, yaklaşık 40 milyon TL’ye mal olmasının planlandığını söyledi. Müzenin inşa edileceği alanın Balıklıgöl ve Urfa Kalesine yakınlığı itibarıyla önemli bir turizm merkezi olabileceğini tahmin ettiklerini belirten Süslü, ayrıca söz konusu alanın arkeolojik ve kültürel değerlerin korunarak gelecek kuşaklara aktarıldığı, kültürel mirasın sosyal yaşamla entegrasyonun sağlandığı bir yerde bulunduğunu kaydetti.

Konuşmaların ardından Haleplibahçe Mozaik Müzesi’nin temeli Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay, Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Nihat Ergün, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik, Vali Celalettin Güvenç, Belediye Başkanı Ahmet Eşref Fakıbaba ve AK Parti milletvekilleri tarafından atıldı.

YORUMUNUZU YAZIN

Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.
Ertuğrul Günay, Ertuğrul Günay açıklama, Ertuğrul Günay Açıklamaları, Ertuğrul Günay Türkiye turizmi, Haleplibahçe Mozaik Müzesi, Kültür ve Turizm Bakanı, Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay, Turizm Haberleri, Türk turizmi, Türkiye Turizmi,

Turizm Gazetesi - Turizm Tatil Seyahat Türkiye ve Dünya'nın en çok okunan internet gazetesi.


Turizm gazetesi Turizm Tatil Seyahat.com üzerinde reklam vermek için Hot Affiliates reklam ekibi ile iletişime geçebilirsiniz.


© 2006-2018 - Turizm Gazetesi | Turizm Tatil Seyahat.com Tüm hakları saklıdır. Haberler izinsiz kullanılamaz.

Seyehat Acentaları