Seyşeller
Maldivler
Turizm Gazetesi - Turizm Tatil Seyahat.com

Uçak yakıtına ‘hidrojen’ alternatifi geliyor

15 Mayıs, 2018 | 16:41

Uçak yakıtına hidrojen alternatifi geliyor

Uçakların yakıtına ‘hidrojen’ alternatifi geliyor. Hidrojenin çok iyi bir alternatif yakıt olabileceğini belirten Camridge Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Glowacki, “Hidrojen ekonomisi havayolu taşımacılığında da çok önemli hale gelebilir.” şeklinde konuştu.

Uçakların yakıtına ‘hidrojen’ alternatifi geliyor. Hidrojenin çok iyi bir alternatif yakıt olabileceğini belirten Camridge Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Glowacki, “Hidrojen ekonomisi havayolu taşımacılığında da çok önemli hale gelebilir.” şeklinde konuştu.

6. Uluslararası Süperiletkenlik ve Manyetizma Konferansı dolayısıyla Antalya’ya gelen Cambridge Üniversitesi Malzeme Bilimi ve Metalurji Bölümü öğretim üyesi Prof. Dr. Bartlomiej A Glowacki, hidrojen enerjisi üzerinde zon yıllarda çok önemli çalışmalar yürütüldüğünü, hidrojenin gelecekte süper bir enerji kaynağı olabileceğini ifade etti.

Uçak yakıtına ‘hidrojen’ alternatifi geliyor

Hidrojen elde etme ve kullanmanın oksijene kıyasla daha kolay olduğunu belirten Glowacki, “Hidrojenin bir başka özelliği ise eksi 253 derecede sıvılaştırılabilmesi. Eksi 253 derece süperiletkenler için çok uygun bir enerji ve bunu hem enerji kaynağı hem de süperiletkenlerin çalışmasında kullanabiliriz.” dedi.

Hidrojenin sıvı ve gaz şeklinde kullanıldığının altını çizen Glowacki, sıvılaştırılmış hidrojenin sanayide, teknolojide kullanıldığını, güneş ışığı belli bir noktaya odaklandığında 3 bin dereceye kadar çıkarsa, buradan da sıvılaştırılmış hidrojen gazına çok rahatlıkla ulaşılabildiğini ifade etti.

Prof. Dr. Bartlomiej A Glowacki, “Hiç öyle karbondioksit yayımından ya da salınımından metanı parçalamaya uğraşmak gibi çabalara gerek yok. Sadece güneş enerjisi ile hidrojen elde edebiliriz. Hidrojen çok iyi bir alternatif yakıt olabilir.” yorumunda bulundu.

Hidrojenle çalışan uçak projesi

Hidrojenin birçok alanda kullanılabileceğini belirten Prof. Dr. Bartlomiej A Glowacki, “Cambridge Üniversitesi olarak bizim de içinde olduğumuz çok büyük bir proje var. Bu proje tamamen hidrojen enerjisiyle çalışan büyük bir yolcu uçağı. Bu uçağın pervaneleri de aslında süperiletken olmak zorunda. Düşünün ki o pervanelerin süperiletken olmasını sağlayan hidrojeni dışarıdan elde ediyoruz ve uçağın motorları süperiletken motorlar.

Bugün jet yakıtı kullanan motorlarla karşılaştırdığımızda jet yakıtının % 6’sı oranında karbon salınımı ile çok daha büyük uçakları, çok daha uzun menzillerde uçurabilme imkanına sahip olacağız. Proje şu anda araştırma safhasında. Hidrojen ekonomisi havayolu taşımacılığında da çok önemli hale gelebilir.” şeklinde konuştu.

“Türkiye’de de bu alanda çok iyi çalışmalar olabilir”

Türkiye’deki bilim adamlarını hidrojen enerjisini araştırma konusunda teşvik etmek istediğini söyleyen Prof. Dr. Glowacki, “Türkiye’de de bu alanda çok iyi çalışmalar olabilir. Özellikle kıyı bölgelerindeki rüzgar türbinleri ile hidrojen enerjisini bir araya getirebilirler ve bunu kullanabilirler.” diyerek sözlerini tamamladı.

YORUMUNUZU YAZIN

Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.
6. Uluslararası Süperiletkenlik ve Manyetizma Konferansı, alternatif Yakıt Hidrojen, Camridge Üniversitesi Öğretim Üyesi, Hidrojen Enerjisi, Malzeme Bilimi ve Metalurji Bölümü, Prof. Dr. Bartlomiej A Glowacki, Uçaklara Hidrojen enerijisi,

Turizm Gazetesi - Turizm Tatil Seyahat Türkiye ve Dünya'nın en çok okunan internet gazetesi.


Turizm gazetesi Turizm Tatil Seyahat.com üzerinde reklam vermek için Hot Affiliates reklam ekibi ile iletişime geçebilirsiniz.


© 2006-2018 - Turizm Gazetesi | Turizm Tatil Seyahat.com Tüm hakları saklıdır. Haberler izinsiz kullanılamaz.

Seyehat Acentaları