Seyşeller
Maldivler
Turizm Gazetesi - Turizm Tatil Seyahat.com

UBER ile ilgili mahkemeden önemli karar çıktı!

26 Haziran, 2018 | 11:10

UBER ile ilgili mahkemeden önemli karar çıktı!

UBER ile ilgili mahkeme çok önemli bir karar verdi. Turizm Servis Aracı Güzergâh İzin Belgesini kullanarak hizmet vermesi nedeniyle UKOME tarafından izin belgesi 6 ay süreyle iptal edilen UBER sürücünün itirazı değerlendiren mahkeme, iptale ilişkin yürütmeyi durdurdu.

UBER ile ilgili mahkeme çok önemli bir karar verdi. Turizm Servis Aracı Güzergâh İzin Belgesini kullanarak hizmet vermesi nedeniyle UKOME tarafından izin belgesi 6 ay süreyle iptal edilen UBER sürücünün itirazı değerlendiren mahkeme, iptale ilişkin yürütmeyi durdurdu.

İstanbul Büyükşehir BEVsedilesi (İBB) Ulaşım Koordinasyon Merkezi (UKOME) tarafından, Turizm Servis Aracı Güzergah İzin Belgesini kullanarak UBER taşımacılığı yapması gerekçesiyle D2 belgesi 6 ay süreyle iptal edilen UBER sürücünün itirazı mahkemece karara bağladı.

UBER ile ilgili mahkemeden önemli karar çıktı

Anayasa’nın ölçülülük ilkesine aykırı, haksız ve hukuka aykırı olduğu öne sürülerek yürütmenin durdurulması için İBB’ye karşı açılan dava sonuçlandı.

UBER ile ilgili mahkeme karar verdi

Gazete Habertürk’ün haberine göre, İBB’nin verdiği Turizm Taşıma Belgesi iptalinin yürütmesi durduruldu. Davaya bakan İstanbul 11. İdare Mahkemesi, 5 Haziran’da oybirliğiyle aldığı kararın gerekçe ve hüküm bölümünde özetle şu ifadeler yer aldı:

Yürütmeyi durdurma kararı

“İBB tarafından verilen Güzergâh Kullanım İzin Belgelerinin/Geçici Çalışma Ruhsatnamelerinin amacı dışında kullanımının tespiti halinde; UKOME kararları ile belirlenen hükümler doğrultusunda yaptırımlar uygulanarak belgenin iptal edilmesi ve ilgili taşımacıya 6 ay süre ile belge düzenlenmemesine karar verildiği anlaşılmıştı.

Bu durumda, yönetmeliklerin bir formatta yapılması nedeniyle hukuki belirlilik ilkesine aykırı olan dava konusu UKOME kararı ile Turizm Servis Aracı Güzergâh İzin Belgesi’nin iptal edilmesine ve 6 ay süre ile belge düzenlenmemesine ilişkin işlemde hukuka uyarlılık bulunmadığı sonuç ve kanaatine varılmıştı.

Hukuka aykırılığı açık olan dava konusu işlemlerin; uygulanması halinde telafisi güç zararlar doğabileceğinden 2577 Sayılı Kanun’un 27. maddesi uyarınca teminat alınmaksızın yürütülmesinin durdurulmasına…”

UBER-taksi savaşında geçen haftalarda art arda kararlar alınmıştı. Önce Ulaştırma Bakanlığı önemli bir adım atmış ve UBER’in kullandığı D2 belgesinin sahibi olan turizm acentelerini de cezai yaptırımlara dahil etmişti.

Ardından da Ulaştırma Koordinasyon Merkezi (UKOME), UBER’in yaptığı korsan taşımacılığa karşı İBB tarafından turizm acentelerine verilen ancak acentelerin UBER’e kiraya verdiği Turizm Servis Aracı Güzergah İzin Belgesi’yle ilgili ciddi yaptırımlar getirmişti.

Mahkeme kararı

Bu belgeyi kullananların en az 7 yolcu taşıması ve UBER’e kullandırması durumunda belgelerin 6 ay süreyle iptal edilmesiyle yönünde karar alınırken, 7 yolcu kararı acentelerin tepkileri üzerine kaldırılmıştı.

Turizm Yolcu Taşımacılığı Belgesi’nin amacı dışında kullanılmasına yönelik denetimler ise artırıldı. Yılın ilk 5 ayında 6 bin 295 UBER sürücüsüne 18 milyon 922 bin lira ceza kesildi. 2017 yılında 4 bin 659 UBER sürücüsüne ceza kesildi.

YORUMUNUZU YAZIN

Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.
ibb, İstanbul Büyükşehir BEVsedilesi, Mahkeme kararı, Turizm Servis Aracı Güzergah İzin Belgesi, uber, UKOME, Yürütmeyi durdurma,

Turizm Gazetesi - Turizm Tatil Seyahat Türkiye ve Dünya'nın en çok okunan internet gazetesi.


Turizm gazetesi Turizm Tatil Seyahat.com üzerinde reklam vermek için Hot Affiliates reklam ekibi ile iletişime geçebilirsiniz.


© 2006-2018 - Turizm Gazetesi | Turizm Tatil Seyahat.com Tüm hakları saklıdır. Haberler izinsiz kullanılamaz.

Seyehat Acentaları