Seyşeller
Maldivler
Turizm Gazetesi - Turizm Tatil Seyahat.com

TUSKON, Küba Ülke Tanıtım Toplantısı düzenleyecek / Turizm Haberleri

15 Şubat, 2011 | 13:12

TUSKON, Küba Ülke Tanıtım Toplantısı düzenleyecek / Turizm Haberleri

Nevşehir Genç Sanayiciler ve İşadamları Derneği (GESİAD) Yönetim Kurulu Başkanı İrfan Avşar, bağlı oldukları en üst kurum olan Türkiye İşadamları ve Sanayiciler Konfederasyonu (TUSKON) tarafından, “Küba Cumhuriyeti Ülke Tanıtım Toplantısı” düzenleneceğini belirtti.

TUSKON’un Türk iş dünyasının yeni pazarlara açılmasını sağlamak amacıyla potansiyel ülke ve bölgelere yönelik ülke tanıtım etkinlikleri düzenlemekte olduğunu kaydeden İrfan Avşar, “Türkiye açısından bugüne kadar yeterince tanınmamış ve ticari ilişkilerimizin gelişmemiş olmamasına rağmen, dünya ekonomisinde önemli bir yere sahip olan bölgelerden bir tanesi de Latin Amerika’dır. Latin Amerika ülkelerindeki iş ve yatırım fırsatları konusunda üyelerini bilgilendirmeyi amaçlayan TUSKON, 19 Şubat 2011 Cumartesi günü , ‘Küba Cumhuriyeti Ülke Tanıtım Toplantısı’ düzenleyecek.” diye konuştu.

Küba ekonomisinin sosyalist ilkelere dayanan devlet kontrollü planlı bir ekonomi olduğunu işaret eden İrfan Avşar şöyle devam etti:

“Son yıllarda özel sektör yatırımları artmakla beraber üretim araçlarının büyük bir kısmı devlet tarafından işletilir. 1992 yılında dış ticaretinin yüzde 80’ini gerçekleştirdiği ve tarım üretimi için gereken sübvansiyonların sağlandığı Sovyetler Birliğinin çöküşünden sonra oluşan depresif dönemden sonra tarımdan sanayiye geçmiştir. İş gücünün yüzde 21’inin çalıştığı tarım sektöründe şekerkamışı, tütün, turunçgil, kahve ve pirinç önemli üretim ve ihracat kalemlerindendir. Sosyalist rejimde özellikle önem verilen balıkçılık ve hayvancılık yine önemli üretim kalemlerinden biridir. Turizm son yıllarda yeniden eski canlılığını kazanmıştır. Özellikle Kanada ve Avrupa Birliği’nden gelen turistler sayesinde turizm Küba ekonomisinin itici gücü haline gelmiştir. Çin Halk Cumhuriyeti, Kanada, Hollanda, Küba’nın en büyük dış ticaret partnerlerdir. Dünya nikel üretiminin yüzde 6.4’ünü gerçekleştirilen Küba’da, nikel de önemli ihracat ürünlerinden bir tanesidir. Kişi başına düşen gayri safi milli hasıla (GSMH) yaklaşık 3 bin 500 dolardır.”

İrfan Avşar, Küba’nın Türk üretici ve ihracatçıları açısından inşaat, inşaat malzemeleri, gıda (tarım ve hayvancılık, sebze, sut, bal, deniz ürünleri, meyve suyu, tavukçuluk), tarım aletleri, tarım makineleri ve parçaları, turizm, enerji ve maden sektörleri açısından önem taşıdığını ifade etti.

YORUMUNUZU YAZIN

Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.
İrfan Avşar, Küba otel, küba tanıtım, Küba Tanıtım Toplantısı, Küba tanıtımı, Küba Turizm, Küba Ülke Tanıtım Toplantısı, TUSKON, TUSKON haberleri,

Turizm Gazetesi - Turizm Tatil Seyahat Türkiye ve Dünya'nın en çok okunan internet gazetesi.


Turizm gazetesi Turizm Tatil Seyahat.com üzerinde reklam vermek için Hot Affiliates reklam ekibi ile iletişime geçebilirsiniz.


© 2006-2018 - Turizm Gazetesi | Turizm Tatil Seyahat.com Tüm hakları saklıdır. Haberler izinsiz kullanılamaz.

Seyehat Acentaları