Seyşeller
Maldivler
Turizm Gazetesi - Turizm Tatil Seyahat.com

TURSAD Başkanı Şahin: Bu yıl Türk turizm tarihinin rekoru kırılacak!

17 Kasım, 2018 | 13:56

TURSAD Başkanı Şahin: Bu yıl Türk turizm tarihinin rekoru kırılacak!

TURSAD Başkanı Engin Şahin, “Bu yıl Türk turizm tarihinin rekoru kırılacak. Turist sayısının 40 milyonu aşması öngörülüyor. Gelirimiz de 30 milyar doları aşacak gibi görünüyor.” açıklamasında bulundu.

Turizmci ve Seyahat Acenteleri Derneği (TURSAD) Genel Başkanı Engin Şahin, yıl sonu itibarıyla turizmde ziyaretçi rekoru beklediklerini ifade ederek, “Turist sayısının 40 milyonu aşması öngörülüyor. Gelirimiz de 30 milyar doları aşacak gibi görünüyor.” şeklinde konuştu.

TURSAD Başkanı Şahin, Bu yıl Türk turizm tarihinin rekoru kırılacak

Başkan Engin Şahin, TURSAD’ın 1 Ekim’de faaliyete başladığını ve sektörde işini en iyi yapan kuruluşları üye olarak seçmeye çalıştığını belirtti.

Türkiye Seyahat Acentaları Birliği’ne (TÜRSAB) alternatif ya da karşı bir hareket olmadıklarını vurgulayan Engin, Şahin, “Halihazırda TÜRSAB üyesiyiz. TÜRSAB 9 bin acente, 39 bölgesel yürütme kuruluyla çok büyük bir yapı. TÜRSAB’da birlikte çalıştığımız yol arkadaşlarımız sektörde çok tecrübeli isimler. O ekibin sinerjisini tekrar kullanabilmek için derneği kurduk.” yorumunu yaptı.

“Gelirimiz de 30 milyar doları aşacak gibi görünüyor”

Turizm sektöründe yaşanan gelişmeleri de değerlendiren Engin Şahin, dış turizmde 2014’ün sonunda yaşanan sıkıntıların sektöre büyük zarar verdiğini belirtti. Buna karşın geçen yıl dış turizmin güçlenmeye başladığının altını çizen TURSAD Başkanı Şahin, “Bu yıl Türk turizm tarihinin rekoru kırılacak. Turist sayısının 40 milyonu aşması öngörülüyor. Gelirimiz de 30 milyar doları aşacak gibi görünüyor.” şeklinde konuştu.

Gelecek yıl da 40 milyon turist sayısının aşılmasını beklediklerini ifade eden Şahin, bu gelişmede, kriz döneminde sektör temsilcilerinin yeni pazar arayışlarının etkili olduğunu bildirdi.

Daha önce sadece Avrupa ve Rusya pazarına yönelik çalıştıklarını belirten Şahin, “Sunduğumuz şeyler sadece deniz, kum, güneşti ama fark ettik ki sadece bunlara bağlı kalarak kırılgan bir turizm sektörü yaratıyoruz. Bunun için Çin, Tayland, Japonya gibi Uzak Doğu pazarlarına yöneldik. Özellikle Çin tarafında 1,5 milyon turist çok güzel bir sayı.” yorumunu paylaştı.

İnsan gücü ve fiziksel şartlar açısından turizm sektörünün çok iyi durumda olduğunun altını çizen Engin Şahin, İran, Ortadoğu ve Afrika ülkelerinin de yeni pazarlar olarak ön plana çıktığını sözlerine ekledi.

“Kişi başına düşen harcamayı artırmalıyız”

TURSAD Başkanı Şahin, sektörün 2023 hedefi olan 50 milyon turist barajını aşabileceğine dikkati çekerek, “Bizim kişi başına düşen harcamayı artırmamız gerekiyor. Kişi başına düşen harcama şu an 700 dolar civarında. Bunu bin dolara çektiğimizde ve 2023 hedefi olan 50 milyon turisti yakaladığımızda gerçek anlamda bir turizm ülkesi olabiliriz.” ifadelerini kullandı.

Söz konusu hedeflere ulaşabilmek için izlenen yolun doğru olduğunu belirten Şahin, yeni ürünler yaratma konusunda daha aktif olunması gerektiğini bildirdi. Gastronomi ve kişiye özel turlara daha fazla yönelinmesinin önemine işaret eden Şahin, “Artık tüm dünyada Z kuşağı ‘Her şey bana özel olsun’ diyor.” dedi.

“Ankara’da Sağlık Turizmi potansiyeli değerlendirilmeli”

Ankara özelinde değerlendirildiğinde kongre ve Sağlık Turizmi ile termal turizmin turizm faaliyetlerini artıracağını belirten Engin Şahin, özellikle şehirdeki sıcak su kaynaklarının varlığının termal turizm açısından büyük önem taşıdığının altını çizdi.

Şahin, Ankara’nın, Türkiye genelindeki sağlık turizmine elverişli, akredite hastane ve otellerin yaklaşık yarısına ev sahipliği yaptığını söyleyerek, “Bu potansiyeli değerlendirmemiz gerekiyor.” yorumunu yaptı.

Şahin son olarak, kongre turizmi açısından bakıldığında da bu amaçla gelen insanların kişi başı harcamalarının 2 bin 500-3 bin dolar olduğuna dikkati çekerek, Ankara’nın da bu fırsatı kullanması gerektiğini paylaştı.

YORUMUNUZU YAZIN

Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.
Engin Şahin, Kongre Turizmi, Sağlık Turizmi, Turizm sektörü, Türkiye Seyahat Acentaları Birliği, Türsab, TURSAD Başkanı,

Turizm Gazetesi - Turizm Tatil Seyahat Türkiye ve Dünya'nın en çok okunan internet gazetesi.


Turizm gazetesi Turizm Tatil Seyahat.com üzerinde reklam vermek için Hot Affiliates reklam ekibi ile iletişime geçebilirsiniz.


© 2006-2018 - Turizm Gazetesi | Turizm Tatil Seyahat.com Tüm hakları saklıdır. Haberler izinsiz kullanılamaz.

Seyehat Acentaları