Seyşeller
Maldivler
Turizm Gazetesi - Turizm Tatil Seyahat.com

TÜRSAB’tan Türk mutfağı için eylem planı!

08 Aralık, 2018 | 11:31

TÜRSAB'tan Türk mutfağı için eylem planı!

İzmir’de düzenlenen Uluslararası Gastronomi Turizmi Kongresi’nde konuşan TÜRSAB Başkanı Bağlıkaya, “Türk mutfağını daha iyi tanıtabilmek için tüm paydaşlar bir araya gelmeli ve oluşturacağımız eylem planını en kısa sürede hayata geçirmeliyiz” dedi.

Bu yıl İzmir’de 4.’sü düzenlenen Uluslararası Gastronomi Turizmi Kongresi’nde açıklamalarda bulunan Türkiye Seyahat Acentaları Birliği (TÜRSAB) Başkanı Firuz Bağlıkaya, “Türk mutfağını daha iyi tanıtabilmek için tüm paydaşlar bir araya gelmeli ve oluşturacağımız eylem planını en kısa sürede hayata geçirmeliyiz” ifadelerini kullandı.

TÜRSAB’tan Türk mutfağı için eylem planı!

Firuz Bağlıkaya, dünyada turizm sektöründeki gelişimle birlikte rekabetin de günden güne arttığını yeni turizm eğilimleri arasında gastronomi turizminin hızlı bir şekilde öne çıktığını belirtti. TÜRSAB Başkanı Bağlıkaya, Ege’den Doğu Anadolu’ya Karadeniz’den Akdeniz’e kadar Türkiye’nin dört bir yanında dünyanın başka hiç bir yerinde rastlanamayacak bir lezzet kuşağının yer aldığının altını çizdi.

“İspanya gastronomi turizmiyle 10 milyon turist çekiyor”

Gastronominin destinasyon tercihlerinde ana etkenlerin başında geldiğini, İspanya‘nın sadece gastronomi turizmiyle her yıl 10 milyondan fazla turisti ülkesine çektiğini sözlerine ekleyen Bağlıkaya, “İspanya 200 yemek çeşidiyle bu başarıyı elde ederken onlarca medeniyetin izleriyle lezzetlenen Anadolu sofrasının binlerce farklı yemeği kültürle yoğurulup Türk insanının sıcaklığıyla sunulmasına ve eşsiz zenginliğe sahip olmasına rağmen hala dünyada yeterince bilinmemektedir” açıklamasında bulundu.

“Eylem planı hayata geçmeli”

Artık herkesin geç de olsa işin önemini ve değerini kavradığını belirten Bağlıkaya, ” Uluslararası alanda Türk mutfağını daha iyi tanıtabilmek için tüm paydaşlar bir araya gelmeli ve oluşturacağımız eylem planını en kısa sürede hayata geçirmeliyiz” dedi.

Turizmcilere Türkiye’nin gastronomi potansiyelini doğru tanıtıp anlatma görevinin düştüğünü belirterek “TÜRSAB olarak Türkiye’nin zengin kültürel geçmişini turizm aktivitelerine dönüştürme konusunda kapsamlı çalışmalar yapıyoruz. Özellikle Anadolu’nun gastronomik değerlerinin ön plana çıkarıldığı Türkiye’nin gastronomi turizmini geliştirme projesini yürütüyoruz” diyerek sözlerine noktayı koydu.

YORUMUNUZU YAZIN

Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.
Firuz Bağlıkaya, Gastronomi, Gastronomi Turizmi Kongresi, İspanya, İspanyol Mutfağı, Turizm sektörü, Türk mutfağı, TURSAB Başkanı, Yemek Kültürü,

Turizm Gazetesi - Turizm Tatil Seyahat Türkiye ve Dünya'nın en çok okunan internet gazetesi.


Turizm gazetesi Turizm Tatil Seyahat.com üzerinde reklam vermek için Hot Affiliates reklam ekibi ile iletişime geçebilirsiniz.


© 2006-2018 - Turizm Gazetesi | Turizm Tatil Seyahat.com Tüm hakları saklıdır. Haberler izinsiz kullanılamaz.

Seyehat Acentaları