Seyşeller
Maldivler
Turizm Gazetesi - Turizm Tatil Seyahat.com

TÜRSAB’ın “Turizm Sektörü Dijitalleşme Yol Haritası Çalıştayı” gerçekleşti!

02 Kasım, 2018 | 15:20

TÜRSAB'ın “Turizm Sektörü Dijitalleşme Yol Haritası Çalıştayı” gerçekleşti!

TÜRSAB’ın “Turizm Sektörü Dijitalleşme Yol Haritası Çalıştayı” gerçekleşti. TÜRSAB ve Türkiye Bilişim Vakfı iş birliği sonucunda planlanan “Turizm Sektörü Dijitalleşme Yol Haritası Çalıştayı”, Lütfi Kırdar Kongre ve Sergi Sarayı’nda gerçekleştirildi.

Turizm Sektörü Dijitalleşme Yol Haritası Çalıştayı”, TÜRSAB ve Türkiye Bilişim Vakfı iş birliği sonucunda Lütfi Kırdar Kongre ve Sergi Sarayı’nda bugün gerçekleştirildi

Türkiye Bilişim Vakfı Genel Sekreteri Çağdaş Ergin’in açılış konuşması ile başlayan Çalıştay, Türkiye Bilişim Vakfı Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Bülent Gönç’ün ve Birliğimiz Yönetim Kurulu Sayman Üyesi İbrahim Halil Kalay’ın konuşmaları ile devam etti.

TÜRSAB’ın “Turizm Sektörü Dijitalleşme Yol Haritası Çalıştayı” gerçekleşti

TÜRSAB Yönetim Kurulu Üyesi Halil Kalay çalıştayın açılışında yaptığı konuşmada, “Dijitalleşme, kaçınılmaz bir birleşme. İnsanlar tatillerinde bile tercihlerini daha çok dijital alandan yapıyorlar, eleştiri veya memnuniyetlerini dijital kanallar vesilesiyle bildiriyorlar. Bu proje ile üyelerimizin, dijital dünyadaki değişimleri daha yakından takip edebilmeleri için bir yol haritası oluşturulacak ve pazarlarını büyütmeleri hedeflenecek” dedi.

Çalıştayın ilk bölümünde “Yeni Nesil Turizm Stratejileri: Dünyada Dijital Trendler ve Turizme Etkileri” konusu üzerine TÜRSAB Stratejik Planlama, Koordinasyon ve Pazarlama Grup Başkanı Levent Demirel ile EY Danışmanlık Hizmetleri Bölüm Başkanı ve Şirket Ortağı Gökhan Gümüşlü konuşma yaptı.

İnternette 1 milyar web sitesi var

Çalıştaya katılan seyahat acenteleri temsilcilerine turizm sektörünün yöneldiği dijital trendler hakkında bilgi verilirken, dünyada dijitalleşme sürecinin nasıl başladığını anlatan Levent Demirel, internette 1 milyar web sitesinin faaliyette olduğunu belirtti.

Zaman değiştikçe ihtiyaçların farklılaştığının altını çizen Levent Demirel, turizmde sektörü için de trendlerin artık değiştiğini vurgulayarak, “Tek başına yapılan seyahatlerin sayısı, kişiye özel tatil planlaması talepleri her geçen gün artıyor. Sosyal medyanın da etkisiyle sırt çantalı turistler dünyada en çok seyahati gerçekleştirip, 270 milyar dolar harcadığı tespit edildi. Turizm sektörü olarak trendleri takip edip, farkındalık yaratıp, dünyadaki rakiplerimizin önünde nasıl yer almalıyız sorusunun yanıtına yönelik çalışmalıyız” şeklinde konuştu.

“Turizmde dijitalleşmeyi iyi yönetmek zorundayız”

Dünyada birçok ülkenin turizm destinasyonu olan şehirleri, akıllı şehirlere dönüştürmek için yaptıkları yatırımları anlatan Gökhan Gümüşlü ise “Ülke olarak turizmde dijitalleşmeyi iyi yönetmek zorundayız” açıklamasında bulundu.

“Turizmde Dijitalin Önemi: Turist Deneyim, Tasarım Odaklı Düşünme ve Turizmde Veri Neden Önemli” konulu panelde ise EY Danışmanlık Orta, Güney, Doğu Avrupa ve Orta Asya Dijital Lideri ve Şirket Ortağı Onur Doğan’ın moderatörlüğünde; Wunder İnovasyon CEO’su Umut Onan, TANI Pazarlama İletişim CIO’su Cem Alpay ve Boğaziçi Üniversitesi, Turizm İşletmeciliği Bölümü Yrd. Doç. Dr. Stella Kladou’nun katılımlarıyla, turizm sektörünün dijital ile ilişkisinin önemine değindiler.

TÜRSAB'ın turizm ve dijitalleşme çalıştayı gerçekleştirildi

Mehmet Gülez’in moderatörlüğünde yapılan panelin ikinci bölümünde ise “Akıllı Turizm: Verinin Yasal Boyutu ve Etkileri (KVKK, GDPR), Dijital Pazarlamanın Önemi, Kanal Stratejilerinin Değeri, Platform Şehirler ve Turizm Açısından Önemi” başlıkları tartışıldı.

BTS Partners Şirket Ortağı Yasin Beceni, ALTAVIA Dekatlon Ülke Müdürü Samet Ensar Sarı ile İstanbul Bilişim ve Akıllı Kent Teknolojileri A.Ş. Akıllı Şehir Koordinatörü Ersoy Pehlivan’ın konuşmacı olduğu panelde; platform şehirlerin önemi, turizm sektöründeki tüketiciye sunulan dijital imkanların sayısal verilerle etkileri ve turizmde dijitalleşme sonucunda kullanılacak pazarlama, sosyal medya metotlarında izlenmesi gereken yollar hakkında bilgiler paylaşıldı.

Fortune Traveler projesi örnek gösterildi

Türk Hava Yolları tarafından hazırlanan Fortune Traveler projesi örnek gösterildi. Panelin üçüncü ve son bölümü ise EY Danışmanlık Hizmetleri Orta Güney, Doğu Avrupa ve Orta Asya Gelişmekte Olan Teknolojiler Lideri ve Şirket Ortağı Alper Karaçar’ın moderatörlüğünde; “Turizm X.0: Yapay Zeka ve Robotik Süreçler, Sanal ve Artırılmış Gerçeklik, Blockchain Teknolojisi” konuları işlendi.

Botudio CEO’su Ali Erhan Tamer, Jolly Tour Blgi Teknolojileri Direktörü Turgut Çilingir ve Amadeus Genel Müdürü Mahir Yanık’ın katıldığı panelde; turizm sektöründeki dijitalleşmenin yapay zeka ile destelenerek, kazanılacak teknolojik avantajların pazarlama üzerindeki etkileri ve Blockchain sisteminin gelecekte işletmelere sağlayacağı yenilikler hakkında bilgilendirmeler yapıldı.

Çalıştay’da panellerin ardından, katılımcılar için özel anketler yapılarak anlık geri bildirimler üzerinden interaktif sohbetler de gerçekleştirildi.

YORUMUNUZU YAZIN

Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.
Çağdaş Ergin, Gökhan Gümüşlü, Halil Kalay, Onur Doğan, Samet Ensar Sarı, Turizm Sektörü Dijitalleşme Yol Haritası Çalıştayı, Türkiye Bilişim Vakfı, TüRSAB Çalıştay, Umut Onan,

Turizm Gazetesi - Turizm Tatil Seyahat Türkiye ve Dünya'nın en çok okunan internet gazetesi.


Turizm gazetesi Turizm Tatil Seyahat.com üzerinde reklam vermek için Hot Affiliates reklam ekibi ile iletişime geçebilirsiniz.


© 2006-2018 - Turizm Gazetesi | Turizm Tatil Seyahat.com Tüm hakları saklıdır. Haberler izinsiz kullanılamaz.

Seyehat Acentaları