Seyşeller
Maldivler
Turizm Gazetesi - Turizm Tatil Seyahat.com

TÜRSAB’ın 2019 yılı öngörüsü 7 milyon Rus turist!

03 Kasım, 2018 | 11:20

TÜRSAB'ın 2019 yılı öngörüsü 7 milyon Rus turist!

TÜRSAB’ın 2019 yılı öngörüsü 7 milyon Rus turist. TÜRSAB Yönetim Kurulu Üyesi Ali Bilir, Antalya’da başlayan Türk-Rus Toplumsal Forumu’nun 4. toplantısında, 2019 yılının Türkiye-Rusya Turizm Yılı olması ile birlikte ülkemize gelecek Rus turist sayısının 7 milyonu bulmasını öngördüklerini ifade etti.

Türkiye ile Rusya arasındaki ilişkileri geliştirmek amacıyla kurulan Türk-Rus Toplumsal Forumu’nun 4. toplantısı Türkiye’nin turizm başkenti Antalya Rixos Downtown Otel’de başladı. Antalya Büyükşehir Belediyesi’nin ev sahipliğinde düzenlenen ve iki ülke yetkililerinin katılımıyla gerçekleşen toplantıya Toplumsal Forum Türk Kanadı Eş Başkanı ve İstanbul Milletvekili Ahmet Berat Çonkar, Toplumsal Forum Rus Kanadı Eş Başkanı Eleonora Valentinovna Mitrofanova, Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Menderes Türel, Türkiye’nin Moskova Büyükelçisi Hüseyin Diriöz, Rusya Federasyonu Ankara Büyükelçisi Aleksei Erkhov, TÜRSAB Yönetim Kurulu Üyesi Ali Bilir ve forumun komite başkanları katıldı.

“Vizesiz seyahate dönülmeli”

Dün başlayan ve iki gün sürecek olan forumun açılış konuşmasını yapan Ahmet Berat Çonkar, forumun iki ülke halkları arasında verimli bir diyalog ve işbirliği ortamı sağladığını belirtti. 10 komitenin Türkiye Rusya- ilişkilerine katkı sunduğunu söyleyen Çonkar, “2014 yılından beri Toplumsal Forum toplumları birbirine yakınlaştıracak zemini oluşturmaktadır.

Avrasya’da iki önemli devletin temsilcileriyiz. İki topluluk arasında komşuluk ilişkileri çok önemli. 20 yılda komşuluk hukukunun gerekliliğini daha verimli şekilde hayata geçirdik. Birçok alanda işbirliğimiz var. Türkiye ile Rusya arasında görüş farklılıkları da var. Bunları yapıcı şekilde ele alıyoruz. Yol kazaları ve sabotaja karşı ilişkilerimizi daha sağlam temellere oturtmalıyız. Yeniden vizesiz seyahate dönülmesi gerekliliğini inanıyoruz” dedi.

Rusya’dan 4.7 milyon turist geldi

Toplumsal Forum Rus Kanadı Eş Başkanı Eleonora Valentinovna Mitrofanova, ilişkilerin güçlenmesinin önemli yatırımlarda işbirliği yapılmasını sağladığını açıkladı. 2018 yılında bugüne kadar 4.7 milyon Rus turistin Türkiye’ye geldiğini söyleyen Mitrofanova, dostane ilişkileri güçlendirmek istediklerini belirtti.

Rusların ikinci vatanı

Forumun geleceğe yönelik önemli adımlar atılmasına imkan sağladığını belirten Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Menderes Türel ise, turizm sektörünün ülkeler arası işbirliğini, istemeden de olsa yaşanan bazı sıkıntıları gideren bir unsur olduğuna dikkati çekti.

Menderes Türel, “Turizmde her geçen yıl artan potansiyelimiz var. Rus vatandaşların Antalya’yı ikinci vatan olarak görmesi ülkeler arasındaki işbirliğinin sonucudur. 2019 yılı karşılıklı Türk- Rus ilişkileri yılı olarak belirlendi. Türkiye’nin ve Rusya ilişkilerinin güçlenmesi bizim için önem arz ediyor. Bu dostluğa en güç zamanlarda gölge düşürmedik. Antalya’nın bu dostlukta çok önemli yer tuttuğuna inanıyoruz” şeklinde konuştu.

“Aramız kötü olduğunda turizm ve domatesler zarar görüyor”

Rusya Federasyonu Ankara Büyükelçisi Aleksei Erkhov ise Antalya’nın Türkiye Rusya ilişkilerinin barometresi olduğunu ifade etti. Erkhov, “Aramız kötü olduğunda turizm ve domatesler zarar görüyor. İyi olduğunda Rusya’dan Antalya’ya akın oluyor. Çok önemli projeler hayata geçirdik ancak birçok proje maalesef kağıt üzerinde kaldı” açıklamasında bulundu. Forum, komite üyelerinin çalışmalarıyla devam ediyor.

TÜRSAB’ın 2019 yılı öngörüsü 7 milyon Rus turist!

TÜRSAB Yönetim Kurulu Üyesi Ali Bilir de, turizm sektörü adına yapılan faaliyetlere değinerek, 2019 yılının Türkiye-Rusya Turizm Yılı olması ile birlikte ülkemize gelecek Rus turist sayısının 7 milyonu bulacağına dair öngörülerini ilettiği organizasyonda turizm başlığı, RTFO’nun en değerli gündem maddesi oldu.

YORUMUNUZU YAZIN

Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.
Ahmet Berat Çonkar, Aleksei Erkho, Ali Bilir, Eleonora Valentinovna Mitrofanova, Hüseyin Diriöz, Menderes Türel, Moskova, Rusya, Türk-Rus Toplumsal Forumu,

Turizm Gazetesi - Turizm Tatil Seyahat Türkiye ve Dünya'nın en çok okunan internet gazetesi.


Turizm gazetesi Turizm Tatil Seyahat.com üzerinde reklam vermek için Hot Affiliates reklam ekibi ile iletişime geçebilirsiniz.


© 2006-2018 - Turizm Gazetesi | Turizm Tatil Seyahat.com Tüm hakları saklıdır. Haberler izinsiz kullanılamaz.

Seyehat Acentaları