Seyşeller
Maldivler
Turizm Gazetesi - Turizm Tatil Seyahat.com

TÜRSAB’dan, Booking.com İle İlgili Basın Toplantısı Düzenlendi

05 Nisan, 2017 | 19:09
TÜRSAB Basın Tolantısı Lütfi Kırdar Borsa Restoran

TÜRSAB Basın Tolantısı Lütfi Kırdar Borsa Restoran

 

Türkiye Seyahat Acenteleri Birliği (TÜRSAB) Tarafından Booking.com’a Açılan Dava İle İlgili Basın Toplantısı Bugün Lüfi Kırdar Borsa Restoranında Düzenlendi

TÜRSAB’ın Booking.com’a açtığı dava ile ilgili düzenlediği basın toplantısına TÜRSAB Başkanı Başaran Ulusoy, Genel Sekreter Çetin Gürcün, Yönetim Kurulu Üyeleri Davut Günaydın, Burak Tonbul, Numan Olcar ve Kerim Çavuşoğlu’nun yanı sıra  acente temsilcilerinin de hazır bulunduğu toplantıya çok sayıda basın mensubu katıldı. Toplantıda Booking.com ile ilgili yürütülen hukuki süreç değerlendirildi.

Toplantı’da TÜRSAB Başkanı Başaran Ulusoy’un Açıklaması;

Toplantı’da TÜRSAB Başkanı Başaran Ulusoy’un açıklaması ise; ” Hukuk devleti olan Türkiye’deki Kanunlar çerçevesinde mücadelemizi yaptık. Mahkeme de bunu haklı gördü. Türkiye Otelciler Birliği (TÜROB) bize teşekkür yazısı yazdı. Onlar da herhalde mahkemenin bu kararı vereceğini beklemiyorlardı. Onlar en iyi fiyatı verdiği zaman, burada portalları olanlar en iyi fiyatı vermiyorlar mı? Onların portalları yok mu? Onlar otel satmıyorlar mı? Ama onlar da rekabet edemiyorlar. Sabrettiler onlar da bize güvendiler. Biz de  gereğini yaptık. Bu adımlar haksız rekabeti ortadan kaldıracak olan adımlar. Gelsinler şirketlerini kursunlar, eşit şartlarda mücadele etsinler, diyecek bir şeyimiz yok. Ama siz kalkıp da “en iyi fiyat bizde” derseniz… Yurt dışından gelenlere müdahale yapamadık, biz tamamen yurt içindeki satışlara yönelik yaptık. Biz ayrı bir portal mı kuracaktık, o zaman bizim acentelerimiz ne olacak? Onlar bu işleri yapıyorlar ve gayet başarılılar. Garanti oda adı altında 30-40 odayı kapatıyorsunuz sonra ben oda istediğim zaman bana yok diyorsunuz, otel boş.” dedi.

 

Biz Aynısını Almanya’da veya İsviçre’de Yapabilir Miyiz?

Başaran Ulusoy sözlerine şu şekilde devam etti; ” Haksız rekabeti ortadan kaldıracak çalışmalar yapacaklar. Ne demek “en iyi fiyat bize, en iyi oda bizde, en iyi otel bizde”. Peki arkadaşlarımın yaptıkları ne oluyor? Onlar da eşit şartlarda sahaya çıksınlar. Garanti oda sayısında anlayış göstersinler ve şirketlerini burada kursunlar. Ben aynısını Almanya’da, İsviçre’de yapabiliyor muyum? Onların kanunlarına uyuyorum, gittiğimiz yerin kanununa uyuyoruz, uymak mecburiyetindeyiz. Dışarıya en fazla açılan kurumlardan bir tanesiyiz” diye konuştu.

Booking.com’a Karşı Olan Bir Kurum Değiliz

Başaran Ulusoy, ” Booking.com’a karşı olan bir kurum değiliz. Ama bizim arkadaşlarımızın eşit şartlarda çalışabileceği, eşit şart mücadele edebileceği, haksız rekabeti ortadan kaldıran davranışların olması lazım” dedi.

TÜRSAB Genel Sekreteri Çetin Gürsel de aynı soruyla ilgili olarak, ” Bu birkaç gündür gerçekten çok ses çıkaran, esas bilgi kirliliğini yaratan küçük çaplı butik otelleri, küçük otellerin yüksek perdeden konuşan birlikleri var. Birlikleri onlara bir çözüm bulmaya çalışsın. Booking.com ve benzeri portallara verdikleri fiyatları üyelerimize versinler, Türkiye’deki portallara versinler, bakın nasıl satılıyor” dedi.


 

Küçük Otelciler’in Tepkileri İse

Türkiye Seyahat Acenteleri Birliğinin (TÜRSAB) haklarını savunmasının doğal olduğunu ve bunu saygı ile karşıladıklarını söyleyen Mehmet Çelik, ” Ancak tam da sezon başlarken en büyük satış kanalının kapatılması küçük otellere ağır bir darbedir. Mahkemenin kararına karşı değiliz fakat mağdur olmamak istiyoruz” dedi.

Türkiye’nin birçok ülke ile uluslararası mali anlaşmaları olduğuna dikkat çeken Çelik, “Hollanda ile de karşılıklı bir anlaşmamız vardır. Çifte vergilendirme konusu da bu anlaşma dahilinde net bir şekilde ifade edilmiştir. Booking.com gibi satış kanalları, nihai tüketici ile hizmet veren arasında aracı bir işletmedir. Küçük otellerin çok büyük bir kısmı booking.com ile çalışıyor. Bu sistem üzerinden ciddi oranda rezervasyon alıyor. Bu karar, turizmcileri endişelendirdi. Yerli turistte bir kafa karışıklığı yaratacak ve denge bozulacak” diye konuştu.

 

YORUMUNUZU YAZIN

Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.
Basın Toplantısı, booking.com, Türsab, TURSAB Başkanı Başaran Ulusoy,

Turizm Gazetesi - Turizm Tatil Seyahat Türkiye ve Dünya'nın en çok okunan internet gazetesi.


Turizm gazetesi Turizm Tatil Seyahat.com üzerinde reklam vermek için Hot Affiliates reklam ekibi ile iletişime geçebilirsiniz.


© 2006-2018 - Turizm Gazetesi | Turizm Tatil Seyahat.com Tüm hakları saklıdır. Haberler izinsiz kullanılamaz.

Seyehat Acentaları