Seyşeller
Maldivler
Turizm Gazetesi - Turizm Tatil Seyahat.com

TÜRSAB Yurtdışı Temsilcisi Baraner, Bloomberg TV’de Turizm Sektörünü Eleştirdi

25 Temmuz, 2017 | 15:43

Baraner Bloomberg

 

TÜRSAB yurtdışı temsilcisi Hüseyin Baraner dün Bloomberg TV´de katıldığı ‘İş Dünyası’ programında önemli konulara değindi.

TÜRSAB Yurtdışı Temsilcisi Baraner, Bloomberg TV’de Turizm Sektörünü Eleştirdi

TÜRSAB yurtdışı temsilcisi Hüseyin Baraner dün Bloomberg TV’de katıldığ “İş Dünyası” programına önemli konulara değindi ve özellikle bu yaşanan krizin değerli uzman turizm çalışanlarını kaybetmemize yol açtığını söyledi. Baraner’in programda değindi başlıkları ise;

– Almanya Türkiye arası çok gerildi. İki toplum birbirinden uzaklaştı.

– High segment Rus müşteri Avrupalının olmadığı otele gitmiyor. Sadece Rus kültürüne boyanmış bir hizmet anlayışına yüksek fiyat ödemiyor.

– Son 2 yılda kriz değil afet yaşadık. Sektörümüzü tamamı ile yeniden yapılandırmalıyız.

– Doğa, kültür, sanat, mutfak olmadan turizmde sürdürülebilir net kar sağlamak imkansız. Biz sadece oda satıyoruz.

– Doğa tahribatı çok büyük.

– Her otelci için doğa dostu diyemeyiz.

– Ekonomik yaşamında sıkıntısı olmayan, eğitilmiş, bilgilendirilmiş uzman eleman olmadan yüksek seviye turist gruplarına hizmet vermek ve high segment müşterileri bir otele veya destinasyona bağlamak imkansızdır.

– Otellerimizin bazılarında çalışanların hakları suistimal ediliyor. “Kriz var, Turist yok!” gibi sözlerle hem çok uzun çalıştırılıyorlar hemde  az ücret alıyorlar.

– Turist sayısı yanıltıyor , Önemli olan ülkemizin elde ettiği net kar olmalıdır. Ülke ve yıl bazında sektörümüz gerçekten net kar ediyor mu? Sektörün ve bakanlığımızın tartışma konusu artık net kar ve verimlilik olmalı.

– Türk Turizm Sektörünün en büyük serveti çalışanlarıdır. İyi ve uzman elemanlar turizm sektörünü verimsizlikten dolayı terk ediyor.

– Hiç bir turistin hiç bir destinasyona ihtiyacı yok. Biz şeker, petrol, ekmek satmıyoruz ki zorla bize gelsinler. Turizm Sempati ile yürür. Sizi severse turist gelir sevmezse başka yere gider.

– Türkiye’de çok dilli, çok kültürlü ve tecrübeli otel pazarlama müdürleri var. Yeni bakanımız bu arkadaşları 4-5 saatlik bir protokolsüz toplantıya çağırsın ve sıcak piyasa bilgilerini ve önerilerini alsın.

– Bir şekilde para bulan bazı gruplar inşaat teknolojisinin bugünkü hızı ile 1 yılda bin oda inşa edip destinasyonlarda ki doğa ve piyasa dengeleri bozuyor..
Artık nesilden nesile aktarılan doğa içinde orta boyutlu oteller de de iyi net kar sağlanabilineceğini öğrenmemiz lazım.

– Destinasyonlarımızı betona kilitledik.

– Dünya piyasalarını yeniden tarayıp çok değişik yeni çalışmalar yapmalıyız.

– Türkiye’nin yaşadığı 2 yıllık kriz özellikle İspanya ve Yunanistan’da otel amortizasyonları 3.5 yıl geriye çekti.

– Uluslararası fonlar Türkiye’deki başarılı oteller gibi otel yapın diye ispanyol ve Yunanlılara çok cazip şartlarda finansman desteği teklifinde bulunuyorlar.

Kaynak; 1 , 2

 

YORUMUNUZU YAZIN

Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.
Blooomberg, Hüseyin Baraner, TÜRSAB Yurtdışı Temsilcisi,
 • Paris Turizmde Rekor Kırıyor
  Bana göre dünya turizm hareketliliğinin merkezi.Paris' dir.
 • Sınavlara hazırlıkta Butik dershaneler tercih ediliyor
  Fiyatı ne kadar?
 • Lisan bilen eleman aranıyor
  Iyi günler Efendim.Salih Iseri adim soyadim,bu sene basinda Almanyadan temelli geri dönüs yaptim.Yasim 40 suan bir is ile mesgulum fakat asil tercihim turizm usw,Almancayi kendi dilim gibi yazmasini okumasini bilirim.Insanlarla Kontakt seven biriyim.evli degilim .Eger ihtiyac duyarsaniz benimle temas a girmenizi Rica ederim
 • Yunanistan 2 Milyon Türk Turist Bekliyor
  Booking'i kapatırsanız arama motorunda direk yunan adaları çıkarsa tabii ki Türkleri oralara kaçırırsınız. Biz devlet olarak uyuyalım atı alan Üsküdar'ı geçsin. Booking'ten vergi alalım derken otellerin düşük hasılatlarından dolayı kdv ve vergi kaybından oluyor. Bu iş Yunanlılara yarıyor.

Turizm Gazetesi - Turizm Tatil Seyahat Türkiye ve Dünya'nın en çok okunan internet gazetesi.


Turizm gazetesi Turizm Tatil Seyahat.com üzerinde reklam vermek için Hot Affiliates reklam ekibi ile iletişime geçebilirsiniz.


© 2006-2017 - Turizm Gazetesi | Turizm Tatil Seyahat.com Tüm hakları saklıdır. Haberler izinsiz kullanılamaz.

Seyehat Acentaları