Seyşeller
Maldivler
Turizm Gazetesi - Turizm Tatil Seyahat.com

TÜRSAB ‘ın yeni modeline turizmciler tepkili

04 Kasım, 2011 | 18:31

Bamtur ‘un iflasının ardından konuyla ilgili düşüncelerini açıklayan TÜRSAB Başkanı Başaran Ulusoy, tüketicilerin rahatı için ne gerekiyorsa yapacaklarını söyledi.

Bamtur ‘da kurban bayramı için rezervasyon yaptıranların turlarının son anda iptal edilmesi ile birlikte yolcuların madur olması hakkında açıklama yapan Ulusoy, Bamtur’dan paket tur satın alan müşterilerin büyük bölümünün seyahat sigortalı olduğuna dikkati çekti. Başaran Ulusoy kimsenin mağdur olmayacağını ve sigortadan paralarını alacaklarını belirtti.

Başaran Ulusoy TÜRSAB olarak yeni bir Tur Operatörleri Yasası ‘nı düşündüklerini açıkladı. Yeni modelden bahseden Başaran Ulusoy; “Yaklaşık bir yıldır bir çalışma yürütüyoruz. Almanya’da uygulanan bir model bu. Eğer tur şirketi, tatilcisini sigorta yaptırmıyorsa, kişi başına 500 Euro’yu bulan teminat yatırması gündeme gelecek. Ben bu yıl bin kişiyi yurtdışına götüreceğim diyen, kişi başına bir turun ortalaması 500 Euro olduğuna göre, 500 bin Euro teminatı bana getirmek zorunda kalacak” diye konuştu.

Ulusoy, konuyla ilgili olarak kanunda değişikliğe giderek ”teminat” maddesi koyacaklarını ve teminat garantisiyle batma ve sektörün zarar görmesi olaylarının kesin olarak önüne geçileceğini belirtti.

Yeni modele turizmcilerden tepki

TÜRSAB ‘ın planladığı Alman modeline turizmcilerden tepki geldi. Turizmciler, kanuna “teminat” maddesinin koyulması ile birlikte tur şirketlerinin zor zamanlar geçireceklerinden duydukları endişeleri dile getirdiler.

Bankalardan teminat mektubu alınmasının zorluğunu hatırlatan tur şirketleri, TÜRSAB ‘dan mesleğin korunması ve geliştirilmesi için daha odaklı çözümler üretilmesini istedi.

YORUMUNUZU YAZIN

Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.
Alman modeli, Alman turizm modeli, Bamtur iflas, Başaran Ulusoy, Başaran Ulusoy BAmtur, Tur Operatörleri Yasası, Türsab, TURSAB Başkanı Başaran Ulusoy, TÜRSAB yeni modeli,
 • Paris Turizmde Rekor Kırıyor
  Bana göre dünya turizm hareketliliğinin merkezi.Paris' dir.
 • Sınavlara hazırlıkta Butik dershaneler tercih ediliyor
  Fiyatı ne kadar?
 • Lisan bilen eleman aranıyor
  Iyi günler Efendim.Salih Iseri adim soyadim,bu sene basinda Almanyadan temelli geri dönüs yaptim.Yasim 40 suan bir is ile mesgulum fakat asil tercihim turizm usw,Almancayi kendi dilim gibi yazmasini okumasini bilirim.Insanlarla Kontakt seven biriyim.evli degilim .Eger ihtiyac duyarsaniz benimle temas a girmenizi Rica ederim
 • Yunanistan 2 Milyon Türk Turist Bekliyor
  Booking'i kapatırsanız arama motorunda direk yunan adaları çıkarsa tabii ki Türkleri oralara kaçırırsınız. Biz devlet olarak uyuyalım atı alan Üsküdar'ı geçsin. Booking'ten vergi alalım derken otellerin düşük hasılatlarından dolayı kdv ve vergi kaybından oluyor. Bu iş Yunanlılara yarıyor.

Turizm Gazetesi - Turizm Tatil Seyahat Türkiye ve Dünya'nın en çok okunan internet gazetesi.


Turizm gazetesi Turizm Tatil Seyahat.com üzerinde reklam vermek için Hot Affiliates reklam ekibi ile iletişime geçebilirsiniz.


© 2006-2017 - Turizm Gazetesi | Turizm Tatil Seyahat.com Tüm hakları saklıdır. Haberler izinsiz kullanılamaz.

Seyehat Acentaları