Seyşeller
Maldivler
Turizm Gazetesi - Turizm Tatil Seyahat.com

TÜRSAB, ITB Berlin Fuarı Değerlendirme Raporu Yayınlandı

24 Mart, 2017 | 09:11
Almanya Türkiye Turizm Fuar Raporu

Almanya Türkiye ITB Berlin Turizm Fuari Raporu

 

ITB Berlin Turizm Fuarı Değerlendirme Raporu, Türkiye Seyahat Acenteleri Birliği (TÜRSAB) Tarafından Yayınlandı

Türkiye Seyahat Acenteleri Birliği, mart ayında gerçekleşen ITB Berlin Turizm Fuarının değerlendirme raporunu yayınladı ve bu sene Almanya pazarı ile ilgili neler olabileceği hakkında bir çok düşünceye cevap bulma imkanı sağladı.

ITB Berlin Turizm Fuar Raporu; “Türkiye’ye Gelen Alman Ziyaretçi Sayısında Keskin Düşüş”

ITB Berlin Turizm Fuar raporunda, Türk turizmi için zorlu geçen 2016 yılına kadar son 8 yıllık Alman ziyaretçi sayısı verilmiştir. 2015 yılında Alman ziyaretçi sayısı 5,580,792 kişi iken, 2016 yılında 3,890,073 kişi ziyaret etmiştir. Türkiye’nin kaynak pazarı ve birinci ziyaretçi aldığı pazar olan Alman pazarında 1 milyon ziyaretçiden fazla kayıp yaşadığı gözlenmiştir.

Alman Turist’in Ortalama Harcaması; 762 Dolar

Alman turistlerin Türkiye’yi ziyaret ettikleri süre boyunca ortalama harcaması geçen sene 762 dolar olmuştur. En yüksek dönem ise 2013 yılı ve 943 dolar olarak kayıt altına alınmıştır. 2015 yılında en çok Alman ziyaretçi sayısına ulaşılsa da ortalama harcama 747 dolar olmuştur.

Türkiye’nin 2017 Yılında Almanya Pazarından Beklentiler İse;

Alman ekonomisine ilişkin makro ekonomi verilerin pozitif yönde olması, Alman turizmcilerin 2017 yılında da pozitif yönde olacağı konusunda umutlular. Alman turistin sayısı 2016 dünya çapında düşse de, harcamalarında artış görülmüştü. 2017 yılı içinde harcamalarında ki artışın devam edeceği düşünülmekte. Erken rezervasyon döneminde Alman pazarının Türkiye’ye ilgisinin düşük kaldığı ilişkin görüşler öne çıktığı fuarda, Türk turizmciler durumu pozitife çevirmek için yoğun çaba sarf etti. Türk turizmciler ” son dakika rezervasyonlar” için fuarda önemli çabalar gösterdikleri gözlenmiştir. Ama, Alman pazarının Türkiye için daha önceki senelerde “erken rezervasyon” bölgesinden “son dakika” tatil bölgesine gelmesi ilerleyen seneler için önemli risklerin doğuracağı ön görülüyor. Fuarda, güvenlik için endişelerin Alman tüketiciler için öneminin artması bu yıl daha da belirginleşti. GFK araştırmasına göre Alman pazarında Türkiye’ye ilginin düştüğü gözlenirken, Türkiye’ye olan talebin 2017 yılı itibari ile Yunanistan, Mısır, Bulgaristan, Hırvatistan, Fas ve Güney Kıbrıs’a kaydığı ifade edilmiştir. Fuarın ikinci gününde Prof.Dr. Martin Lohmann’ın tarafından gerçekleştirilen ” Güvenlik ve Seyahat; Almanların 2017 Tatil Planları” başlıklı sunumda da Alman vatandaşlarının 2017 seyahat planlarında da güvenliğe önem verdiğine vurgu yapıldı. Sunumda Alman tüketicilerinin Türkiye’ye olan ilgisini %27 kaybettiği belirtildi. Sonuç olarak ITB Berlin Turizm Fuarında Alman tüketicilerinin seyahat planları talepleri bu yıl güvenlik önemine göre şekillendiği ve Türk turizmcilerin ve Türkiye destinasyonunun Alman pazarı için “son dakika” rezervasyon ile şekilleneceği gözlenmiştir. Bu da Alman pazarında bu sene düşüşün devam edeceği sonucunu ortaya çıkarmaktadır.

YORUMUNUZU YAZIN

Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.
Almanya, ITB Berlin Turizm Fuar Raporu, Kriz, Türkiye, Türsab,

Turizm Gazetesi - Turizm Tatil Seyahat Türkiye ve Dünya'nın en çok okunan internet gazetesi.


Turizm gazetesi Turizm Tatil Seyahat.com üzerinde reklam vermek için Hot Affiliates reklam ekibi ile iletişime geçebilirsiniz.


© 2006-2018 - Turizm Gazetesi | Turizm Tatil Seyahat.com Tüm hakları saklıdır. Haberler izinsiz kullanılamaz.

Seyehat Acentaları