Seyşeller
Maldivler
Turizm Gazetesi - Turizm Tatil Seyahat.com

TÜROFED Başkanı Ayık: Turizmdeki yükü paylaşalım!

29 Kasım, 2018 | 14:53

TÜROFED Başkanı Ayık: Turizmdeki yükü paylaşalım!

“Geleceğin Turizmi Turizmin Geleceği” mottosuyla Antalya’da devam eden Uluslararası Resort Turizm Kongresi’nde konuşan TÜROFED Başkanı Ayık, turizmdeki yükün tamamen konaklama sektörü tarafından taşınmasının mümkün görünmediğini belirterek tur operatörlerine çağrıda bulundu: Yükü paylaşalım!

Akdeniz Turistik Otelciler ve İşletmeciler Birliği’nin Antalya’da organize ettiği 8. Uluslararası Resort Turizm Kongresi’nde açıklamalarda bulunan Türkiye Otelciler Federasyonu (TÜROFED) Başkanı Osman Ayık, insanların haber alma ve seyahat alışkanlıklarının değiştiğini, birçok sektör küreselleşmeden olumsuz etkilenirken, turizm sektörünün ise bundan olumlu etkilendiğini ifade etti.

TÜROFED Başkanı Ayık: Turizmdeki yükü paylaşalım!

Türk turizminin özellikle İstanbul ve Antalya tarafından yapıldığını söyleyen TÜROFED Başkanı Ayık, bu durumun değişmesi gerektiğini söylerken, diğer şehirlerdeki turizm hareketinin geliştirilmesinin ülke turizmi açısından önemli olduğuna vurgu yaptı.

Yükün tamamen konaklama sektörü tarafından taşınmasının mümkün görünmediğini belirten Ayık, tur operatörlerine çağrı yaptı. Ayık şöyle konuştu: ” Tur operatörlerinin ödeme konusunda konaklama sektörü üzerinde yaptığı baskı sürdürülemez hale geldi. Tur operatörlerinden bu konuda daha duyarlı ve destekler olmasını bekliyoruz. Sürdürülebilir bir iş modelinde birlikte hareket etmemiz gerektiğini düşünüyorum.”

Ayık: Üç beklentimiz var

Osman Ayık, Türk turizminin daha da gelişmesi için devletten beklentilerini üç başlık halinde şöyle sıraladı:

Birincisi yasal düzenlemelerin mutlaka hayata geçirilmesi lazım. Bakanlığımız bir takım çalışmalar yapıyor. Bu konuda iletişimin kopmaması gerekir. Sektörün katkılarının mutlaka olması lazım.

İkincisi konaklama sektörü, tur operatörü ve tüketici ilişkilerini düzenleyecek bir yasaya ihtiyaç var. Bizim diğer sektörlerden farkımız var. Çalışma alanının düzenlenmesi ve çalışma saatlerinde sektörün ihtiyaçlarına cevap verecek maddelerin yasanın içinde olması gerekir.

Üçüncüsü ise sektör hızlı toparlandı ama bir takım ek finansal kaynaklara ihtiyaç var. Exim Bank bu anlamda bir takım şeyler yapmalı. Exim Bank’ın bir takım riskleri üzerine alarak sektörü desteklemesi gerekir.

İspanyanın bunu nasıl başardığını iyi analiz etmeliyiz

İspanya ile Türkiye’nin rakamlarını yaptığı sunumla kıyaslayan TÜROFED Başkanı Ayık, “Akdeniz çanağında birbirimizle rakip iki önemli ülkeyiz. Paket turlarda yaklaşık aynı rakamlardayız ama toplama baktığımızda İspanya 81.8 milyon biz 32,4 milyon eurodayız.

İspanya’nın bunu nasıl başardığını iyi analiz edip, hızla alınması gereken tedbirleri almamız gerekiyor. Turizm endüstrisinin mutlaka dönüştürmek ve rekabet gücünü artırmamız lazım” açıklamasında bulundu.

YORUMUNUZU YAZIN

Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.
Geleceğin Turizmi Turizmin Geleceği, Osman Ayık, Resort Turizm Kongresi, Türk turizmi, TÜROFED,

Turizm Gazetesi - Turizm Tatil Seyahat Türkiye ve Dünya'nın en çok okunan internet gazetesi.


Turizm gazetesi Turizm Tatil Seyahat.com üzerinde reklam vermek için Hot Affiliates reklam ekibi ile iletişime geçebilirsiniz.


© 2006-2018 - Turizm Gazetesi | Turizm Tatil Seyahat.com Tüm hakları saklıdır. Haberler izinsiz kullanılamaz.

Seyehat Acentaları