Seyşeller
Maldivler
Turizm Gazetesi - Turizm Tatil Seyahat.com

TÜROFED Başkanı Ayık: İç turizmde hedef 10 milyon!

08 Ocak, 2018 | 12:22

TÜROFED Başkanı Osman Ayık turizmtatilseyahat

Türkiye Otelciler Federasyonu (TÜROFED) Başkanı Osman Ayık, iç turizm hareketinin giderek ivme kazandığını belirterek, “Tahminlerimize göre otel tatili yapan yerli turist sayısı 5-6 milyon kişi civarında. Kısa vadede 10 milyon insanın konaklama tesislerinde tatil yapmasını hedefliyoruz.” diye konuştu.

TÜROFED Başkanı Osman Ayık, iç turizm hareketinin giderek ivme kazandığını ifade ederek, “Vatandaşlarımızın seyahat etme, tatil yapma alışkanlığı giderek artıyor. 2016 yılında ciddi bir talep patlaması oldu, 2017 de hiç fena gitmedi. 2018’de de iç pazarın ciddi bir şekilde büyüyeceğini düşünüyoruz” dedi.

“Şu anda tahminlerimize göre otel tatili yapan yerli ziyaretçi sayısı 5-6 milyon kişi civarında. Kısa vadede biz 10 milyon insanın konaklama tesislerinde tatil yapmasını hedefliyoruz” diyen Türkiye Otelciler Federasyonu Başkanı Ayık, kesin rakamlar tam olarak ortaya çıkarılamasa da 2016 yılından bu yana iç pazarda ciddi bir talep patlaması olduğunu söyledi.

Ayık: 10 milyon hedefine ulaşmak istiyoruz

İç pazardaki dinamiğin devam etmesi için erken rezervasyon kampanyaları başta olmak üzere çeşitli faaliyetler yürüttüklerini anlatan başkan Ayık, “İç pazarda kısa sürede 10 milyon hedefine ulaşmak istiyoruz. Çünkü biz iç pazarı her zaman en önemli kaynak pazarımız olarak görüyoruz.

80 milyon nüfusa sahip bir ülkeyiz. Ülkemizdeki kişi başı gelir de her geçen yıl artıyor. Dolayısıyla turizm sektörü olarak elimizde hazır bir potansiyel var. Bu potansiyeli biz sadece kıyılarda tatil anlamında düşünmeyelim. Türkiye’de var olan tüm turizm ürünlerinde kullanılabilecek bir potansiyel var elimizde.

Sürdürülebilir bir turizm anlayışı için iç pazar bizim açımızdan vazgeçilmez kaynaklardan bir tanesi. Turizmin 12 aya yayılması için de iç pazarı güçlü ve dinamik tutmamız önemlidir.

Burada bizim en büyük arzumuz şudur, iç pazarın payını toplam turizm hareketi içinde yüzde 30’lar seviyesine getirdiğimiz takdirde biz geleceğe çok daha güvenli ve umutla bakabiliriz.” ifadelerini kullandı.

Başkan Osman Ayık, sektördeki kalifiye elemanın tutulması, tesislerin devamlılığı ve hizmet standartlarının korunması açısından da iç pazarın her zaman önemli olduğunu vurguladı.

“Yurt içinde 20 milyon kişi seyahat ediyor”

TÜROFED Başkanı Ayık, tahminlere göre ülke içinde seyahat eden vatandaş sayısının 20 milyon civarında bulunduğuna işaret ederek, bunun içinde eş, dost, akraba ve diğer ziyaretlerin de bulunduğunu söyledi.

Doğrudan tatil hedefli ve otel konaklaması noktasında 10 milyon kişiyi görmek istediklerini ifade eden Ayık, “Şu anda tahminlerimize göre otel tatili yapan yerli ziyaretçi sayısı 5-6 milyon kişi civarında. Onun için iç turizm noktasında gidecek çok yolumuz var. Kısa vadede biz 10 milyon insanın konaklama tesislerinde tatil yapmasını hedefliyoruz.” şeklinde konuştu.

Tatil alışkanlığı değişti!

Dünya genelinde seyahat eden insanların 10-20 sene önceye göre tatil alışkanlıklarının değiştiğine de dikkati çeken Osman Ayık, ulaşım imkanlarının gelişmesi, havayolu taşımacılığının ucuzlamasıyla insanların bir yerden bir yere kolayca gitmesinin mümkün olduğunu belirtti.

Ortalama konaklama sürelerindeki azalmadan Türkiye turizminin de etkilendiğini kaydeden TÜROFED Başkanı, “Talebi tekrar eski seviyelerine ulaştıracağımızı düşünüyoruz ama kişi başı harcamaları eski seviyelere çıkarmak çok mümkün olmayabilir. Çünkü insanların bir lokasyonda kalma süreleri her geçen gün biraz daha kısalıyor.” diyerek sözlerini tamamladı.

YORUMUNUZU YAZIN

Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.
İç Turizm, Osman Ayık, Turizm hedefi, Türkiye Otelciler Federasyonu, TÜROFED, TÜROFED Başkanı Osman Ayık,

Turizm Gazetesi - Turizm Tatil Seyahat Türkiye ve Dünya'nın en çok okunan internet gazetesi.


Turizm gazetesi Turizm Tatil Seyahat.com üzerinde reklam vermek için Hot Affiliates reklam ekibi ile iletişime geçebilirsiniz.


© 2006-2018 - Turizm Gazetesi | Turizm Tatil Seyahat.com Tüm hakları saklıdır. Haberler izinsiz kullanılamaz.

Seyehat Acentaları