Seyşeller
Maldivler
Turizm Gazetesi - Turizm Tatil Seyahat.com

TÜROB, Booking.com’a İhtiyati Tedbiri Kararı İçin Başvurdu

07 Nisan, 2017 | 01:26
TÜROB

TÜROB – Türkiye Otelciler Birliği

Türkiye Otelciler Birliği (TÜROB) Booking.com Aleyhinde TÜRSAB Tarafından Açılan Davada Mahkemenin Aldığı İhtiyati Tedbir Kararını Durdurmak İçin Mahkemeye Başvurdu

Türkiye Otelciler Birliği (TÜROB), Booking.com aleyhinde TÜRSAB tarafından açılan davada İstanbul 5 Asliye Ticaret Mahkemesi’nce alınan Booking.com’a erişimin durdurulmasına yönelik ihtiyati tedbir kararının kaldırılması için harekete geçti. TÜROB, ihtiyati tedbir kararının kaldırılması için mahkemeye başvuruda bulundu. Başvuru dün TÜROB adına Hukuk Müşavirliği tarafından yapıldı.

Otelciler ve Konaklama Sektörü Olumsuz Etkilendi

Konu ile ilgili açıklama yapan TÜROB; Booking.com’un Türkiye otellerinin satışının durdurulması kararının, hali hazırda çok zor bir dönem geçiren konaklama sektörünü daha zor bir durumda bıraktığını kaydetti. Açıklamada, Türkiye genelinde konaklama sektörünün tamamının olumsuz etkilenmesinin yanında, bu kararla birlikte özellikle pzar paylarının  büyük bir kısmını Booking’den sağlayan Anadolu’da yer alan oteller ile Türkiye sathındaki küçük otellerin bir anda tüm kaynaklarının kesildiği belirtildi.

TÜROB’un açıklamasında,”Hukukun üstünlüğü şüphesizdir ve Bookingçcom’un yasalara aykırılığı tespit edilmesi halinde yanlış/haksız rekabete yol açan uygulamalarını düzeltilmesi sağlanmalıdır. Ancak yargılama sürecinin devam etmesine karşın Booking.com’un faaliyetinin durdurulması, Booking.com’dan ziyade sektörü ve vatandaşı cezalandırır nitelikte olmuştur. Ayrıca bu karar, uluslararası alanda ülkemize önelik olumsuz algının oluşmasına sebebiyet vermektedir. Hukukun üstünşüğünü her zaman ön planda tutan birliğimiz, yasalara aykırı uygulamalarının giderilmesi aşamasında, sektörün tüm paydaşlarının çıkarlarının korunması gerektiğini ana ilke olarak kabul etmektedir.”denildi.

TÜROB’un, TÜRSAB’a Teşekkür ve  Tebrik Yazısı Çarpıtılma

TÜROB ayrıca, Türkiye Seyahat Acenteleri Birliği tarafından bir gün önce gerçekleştirilen basın toplantısında Başkan Başaran Ulusoy’un “Türkiye Otelciler Birliği bize teşekkür yazısı yazdı” sözlerine açıklık getirdi. Hatırlanacağı üzere, bir süre önce TÜRSAB Rekabet Kurumu nezdinde açtığı dava sonucu konaklama işletmeleri ile yaptığı sözleşmelerde yer alan “En İyi Fiyat Garantisi” maddesi nedeniyle Rekabet Kurumunun açıkladığı ön karar ile Booking.com B.V  ” En İyi Fiyat Garantisi” uygulamasının rekabete aykırı eylemlerinden dolayı para cezası verilmiş, Booking.com Destek Hizmetleri Ltd. Şti.’nin sorumluluğu olmadığına hükmedilmişti. Rekabet Kurulunun söz konusu kararı nedeniyle tamamen farklı bu konuda, 12 ocak 2017 tarihinde gerçekleşen bir yazışmanın, TÜRSAB tarafından kamuoyunda art niyetli, bilinçli ve planlı olarak gündeme getirilere, son davayla ilişkilendirilmesinin gündeme getirildiğinin düşüldüğü savunulan TÜROB açıklamasında, konunun tamamen çarpıtıldığına vurgu yapıldı. Açıklamada, bunun, TÜRSAB’ın her kesimden büyük tepki alması nedeniyle sektörü kendi yanına çekme ve hedef saptırma çabası olduğu belirtildi.

İlerleyen günlerde Booking.com ve ilgili dava konusunda yeni gelişmeler olacağı ve sektörün bu konuda ikiye bölüneceği turizm otoriteleri tarafından gözlemlenmektedir.

YORUMUNUZU YAZIN

Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.
booking.com, Türkiye Otelciler Birliği, TUROB, Türsab,

Turizm Gazetesi - Turizm Tatil Seyahat Türkiye ve Dünya'nın en çok okunan internet gazetesi.


Turizm gazetesi Turizm Tatil Seyahat.com üzerinde reklam vermek için Hot Affiliates reklam ekibi ile iletişime geçebilirsiniz.


© 2006-2018 - Turizm Gazetesi | Turizm Tatil Seyahat.com Tüm hakları saklıdır. Haberler izinsiz kullanılamaz.

Seyehat Acentaları