Seyşeller
Maldivler
Turizm Gazetesi - Turizm Tatil Seyahat.com

Türklerin tatil alışkanlıkları

11 Aralık, 2013 | 12:21

turklerin-tatil-aliskanliklari Seyahat Alışkanlıkları Raporu’na göre en kısa tatili yapan Türkler son dakikacılık konusunda da Avrupa’nın bir numarası…

Skyscanner’ın yayımladığı Seyahat Alışkanlıkları Raporu’nda, Avrupa, Amerika ve Asya-Pasifik ülkelerinin yanı sıra Türkiye’den de en çok tercih edilen ülkeler, uçak bileti aramalarında hangi destinasyonlarda artış görüldüğü ve seyahat planlamalarının hangi günler yapıldığı ortaya çıktı.

Gözler Orta Doğu’ya Çevrildi

2013 yılında Türkiye’den yapılan uçak bileti aramalarına bölge bazında bakıldığında geçtiğimiz yıla kıyasla Avrupa ve Asya ülkelerinde düşüş görülürken, Orta Doğu’ya yapılan aramalarda artış olduğu gözlemleniyor.

Türkiye’den yapılan uçak bileti aramalarda ülke bazında en çok artış ise %52 ile Küba ve %51 ile Malta’da görülürken, Slovenya’nın %47, Singapur’un da %41 ile takip etmesi, Türklerin sıcak iklimler ve farklı kültürlere yöneldiklerine işaret ediyor.

En Fazla Nerelere Gidiyoruz?

2013 yılında Türkiye’den en çok aranan ülkeler arasında geçen sene de olduğu gibi Almanya, ABD, İngiltere ve Rusya başı çekiyor. 2012’nin en çok arananlarında 4. sırada yer alan Amerika Birleşik Devletleri, bu sene Rusya’yı da sollayarak ikinci sıraya yerleşiyor.

Tatiller Kısa, Rezervasyonlar Son Dakika

Son dakikacılık konusunda Türkler, geçen senenin birincisi İspanyolları geçerek tüm Avrupa’da ilk sıraya yerleşiyor. Türkler ortalama 40 gün önceden yaptıkları tatil rezervasyonları ile “son dakikacı” olurken, İrlandalılar ise ortalama 72 gün önceden tatil rezervasyonu yaparak “en planlı ülke” ünvanını hak ediyor. Türkler en fazla Cuma günleri seyahat ederken, haftanın ilk işgünü olan Pazartesi, arama ve rezervasyonların en yoğun olduğu gün olarak dikkat çekiyor.

Ortalama tatil süresinde ise 3 gün ile Türkler en kısa tatil yapan milletler arasında yer alıyor. Türkler gibi İtalyanlar ve İspanyollar da ortalama 3 gün tatil yapan diğer milletler arasında bulunuyor. Hafta sonları en çok İstanbul, İzmir ve Ankara gibi yurtiçi şehirler tercih edilse de, 4. ve 5. sırada yer alan Amsterdam ve Kıbrıs, Türklerin artık hafta sonları da yurtdışı tatili yapmaya başladıklarına işaret ediyor.

Ramazan’da Yurtiçi, Kurban’da Yurtdışı

2013 yılında yaz aylarına denk gelen Ramazan Bayramı’nda, Türklerin yurtiçi seyahatleri tercih ettiği gözlemleniyor. Ramazan Bayramı aramalarında İstanbul başı çekerken, İzmir ve Bodrum gibi güneş, deniz ve kum üçlüsüyle meşhur destinasyonlar da İstanbul’u takip ediyor.

Nadiren 10 günlük bir süreye uzayan Kurban Bayramı’nda ise Türklerin 2013 yılında fırsattan istifade ederek yurtdışı seyahatini tercih ettiği görülüyor. Kurban Bayramı’nda en çok aranan şehirler arasında Amsterdam, Londra ve Barselona göze çarpıyor.

YORUMUNUZU YAZIN

Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.
Amsterdam, Amsterdam tatil, Amsterdam turu, İngiltere, ingiltere turu, Küba, Küba tatili, Küba Turları, Küba Turu, Küba uçak bileti, Küba vize, Rusya, Rusya tatil, rusya turu, Türklerin tatil alışkanlıkları, yurdışı tatil, yurdışı tatil planlaması, yurdışı tatil turları,

Turizm Gazetesi - Turizm Tatil Seyahat Türkiye ve Dünya'nın en çok okunan internet gazetesi.


Turizm gazetesi Turizm Tatil Seyahat.com üzerinde reklam vermek için Hot Affiliates reklam ekibi ile iletişime geçebilirsiniz.


© 2006-2018 - Turizm Gazetesi | Turizm Tatil Seyahat.com Tüm hakları saklıdır. Haberler izinsiz kullanılamaz.

Seyehat Acentaları