Seyşeller
Maldivler
Turizm Gazetesi - Turizm Tatil Seyahat.com

Türkiye’nin Mavi Bayraklı plajları çoğaldı!

14 Mayıs, 2018 | 15:35

Türkiyenin Mavi Bayraklı plajları çoğaldı!

Türkiye’deki Mavi Bayraklı plaj sayısı çoğaldı. Uluslararası Mavi Bayrak Jürisi, bu yıl Türkiye’deki 459 plaja ‘Mavi Bayrak’ vermeyi uygun gördü.

Türkiye’deki Mavi Bayraklı plaj sayısı çoğaldı. Uluslararası Mavi Bayrak Jürisi, bu yıl Türkiye’deki 459 plaja ‘Mavi Bayrak’ vermeyi uygun gördü.

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın yaptığı açıklamaya göre, Türkiye’de deniz kirliliğinin önlenmesi adına yapılan çalışmalar sonucunda temiz denizlerin ve plajların göstergesi olan Mavi Bayrak sayısı artmaya devam ediyor.

Mavi Bayraklı plajlar artıyor

Türkiye, Uluslararası Çevre Eğitim Vakfı (FEE) koordinatörlüğünde plajlar ve marinalarda denizin atık sularla kirletilmesinin önlenmesi amacıyla yürütülen Mavi Bayrak Kampanyası’na 1994 yılından bu yana katılımını sürdürmekte olan bir ülke.

Uluslararası Mavi Bayrak Jürisi tarafından denizlerin ve plajların temiz kalmasını desteklemek amacıyla verilen ödüller çerçevesinde bu yıl Türkiye’den 459 plaj ‘Mavi Bayrak’ almaya hak kazandı.

Türkiye’nin Mavi Bayraklı plajları çoğaldı!

50 ülkede uluslararası alanda gerçekleştirilen Mavi Bayrak uygulaması kapsamında Türkiye’de 2002 senesinde 140 Mavi Bayraklı plaj bulunmaktayken, 2018’de bu sayı 459’a ulaştı Böylelikle Türkiye, en çok Mavi Bayraklı plaj sahibi ülkeler arasında ilk üçe girme başarısını da gösterdi.

Türkiyede Mavi Bayraklı plajlar çoğalıyor

Temiz deniz ve plajın göstergesi olan Mavi Bayraklı plajlarda sezon içerisinde 15 gün arayla deniz suyu analizleri yapılmakta.

Öte yandan plajı kullananların güvenliğini öngören cankurtaran bulundurulması, acil durum planı, su sporları ile yüzme alanı ayrılması, çevre yönetimi ve engellilere modern hareket olanakları sağlanması, Mavi Bayraklı plajların önemli kriterleri arasında sayılıyor.

Türkiye, yeni çalışmalarla ve alt yapı yatırımlarıyla Mavi Bayrak sayısını daha da artırmak için çaba sarfediyor.

YORUMUNUZU YAZIN

Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.
Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, FEE, Mavi Bayrak Kampanyası, Mavi Bayralı plajlar, Uluslararası Çevre Eğitim Vakfı, Uluslararası Mavi Bayrak Jürisi,

Turizm Yorumları

Turizm Gazetesi - Turizm Tatil Seyahat Türkiye ve Dünya'nın en çok okunan internet gazetesi.


Turizm gazetesi Turizm Tatil Seyahat.com üzerinde reklam vermek için Hot Affiliates reklam ekibi ile iletişime geçebilirsiniz.


© 2006-2018 - Turizm Gazetesi | Turizm Tatil Seyahat.com Tüm hakları saklıdır. Haberler izinsiz kullanılamaz.

Seyehat Acentaları