Seyşeller
Maldivler
Turizm Gazetesi - Turizm Tatil Seyahat.com

‘Türkiye’nin Maldivleri’ Salda Gölü 500 bin turist bekliyor

21 Haziran, 2018 | 18:06

Türkiye'ninnin Maldivleri Salda Gölü 500 bin turist bekliyor

Beyaz kumulları ve turkuaz renkli suyuyla Türkiye’nin Maldivler’i olarak anılan Salda Gölü’ne bu yıl 500 bin turist bekleniyor. Türkiye’nin en derin tatlı su gölü olan ve Mars’ın jeolojik yapısına benzerlik gösteren iki noktadan biri olarak kabul edilen Salda Gölü, bu sene turistler için yeni cazibe merkezi oldu.

Burdur’un Yeşilova ilçesinde yer alan ve 44 kilometrekare yüz ölçümüne sahip Salda Gölü, 185 metre derinlikle de Türkiye’nin en derin gölü unvanına sahip.

Salda köyünün sloganı ‘Saldivler’

Salda Gölü, Yeşilova ile etrafında birçok köy yerleşimine de barındırırken, özellikle adını da verdiği Salda köyünün bulunduğu bölgede, bembeyaz kumulları ve turkuaz görünümüyle ’Türkiye’nin Maldivleri’ olarak adlandırılmakta.

Salda Gölü

Salda köylüleri ise bu slogan yerine ‘Saldivler’ sloganını tercih etmekte.

İlginç jeolojik yapısının yanı sıra manzarasıyla da özellikle son yıllarda daha çok dikkat çeken Salda Gölü, tatilinde sakinlik arayan yerli ve yabancı turistlerin ilgi odağı oldu.

İlçe merkezine 5 kilometre ve denizden yüksekliği 1193 metre olan Salda Gölü, içeriğindeki magnezyum, soda ve kil dolayısıyla bazı cilt hastalıklarının tedavisinde yararlı sonuç veren, suyu sivilcelere iyi gelen özellikleriyle de ilgi çekmekte.

Türkiye'nin Maldivleri Salda

Salda Gölü’nü ziyarete 500 bir turist bekleniyor

Yeşilova Belediyesi, ilçe merkezine 2 kilometre uzaklıktaki halk plajında, çadır ve ağaç evlerin yanı sıra karavan ve çadır kullananlar için de kamp alanları oluşturmuş durumda.

Dalış, bisiklet ve kuş gözlemleri turları gibi imkanların da bulunduğu Türkiye’nin Maldivleri’nde, geçtiğimiz sene 260 bini aşkın turist ağırlandı.

Okulların kapanmasının ve Ramazan Bayramı’nın ardından tatil sezonun açıldığı Salda Gölü’ne bu yıl 500 bin civarında turist bekleniyor.

Salda Gölü Türkiyenin Maldivleri

Kayaç yapısı Mars ile aynı!

Salda Gölü’nün jeolojik yapısıyla ilgili bilimsel araştırmalarda, gölün kayaç oluşumları ve kumulları, Mars’ın kayaç oluşumlarıyla aynı olarak değerlendiriliyor.

WTS kalitesi ve güvencesiyle Tropik Adalar Balayı Turları sizi bekliyor.

Türkiye’nin Maldivleri, bu özelliğiyle dünyada Mars’ın jeolojik yapısına benzerlik gösteren iki noktadan biri olarak kabul görmekte.

Öte yandan gölde suların çekilmesiyle görülmeye başlanan beyaz 7 ada da dikkati çekiyor.

Salda Gölü 500 bin turist bekliyor

Salda Gölü’nün geçmişi 2 milyon yıl

Yaklaşık 2 milyon yıllık geçmişe sahip Salda Gölü’nün beyaz kumul alanları 1. Derecede Doğal Sit Alanı olarak korunurken, araç trafiğine de kapatılmış durumda.

Gölün turkuaz rengi ve beyaz kumullarıyla eşsiz güzelliğe sahip olduğunu belirten Yeşilova Belediye Başkanı Nuri Özbek, beyaz kumulların sadece Mars’ta olan kumlarla aynı olduğunu belirtti.

Gölde yüzmenin, ruh ve cilt sağlığına çok iyi geldiğini belirten başkan Nuri Özbek, “Çünkü suyun içinde altın, gümüş dahil bütün mineraller var. Sertlik derecesi ise 2800’e yakın” diye konuştu.

WTS kalitesi ve güvencesiyle Maldiv Adaları Turları sizi bekliyor.

Gölün suyunun çok miktarda mineral barındırdığını ve cilt sağlığına çok yararlı olduğunu belirten Nuri Özbek, “Hava ve ortam da çok dinlendirici. Buraya tatile gelenler büyük keyif alıyor. Salda Gölü’nün etrafı ormanlarla kaplı, piknik alanları var.

Gölün her tarafından suya girilebilir. Belediyemizin çadır ve ağaç evleri var. Ayrıca kamp alanları da mevcut ve ucuz tatil için çok uygun. Antalya’ya 130, Denizli’ye 80, Fethiye’ye 140 kilometre.

Çardak Havalimanı’na 25 kilometre ve Dalaman Havalimanı’na da çok yakın. Geçtiğimiz yıl 260 bin ziyaretçi geldi, bu sene ise 500 bin ziyaretçi hedefliyoruz. Yeşilova, Burdur’un turizm merkezi oldu” ifadelerini kullandı.

Salda Türkiye'nin Maldivleri

Mars tutmadı ama Maldivler tuttu

Salda Gölü’nün ‘Türkiye’nin Maldivleri’ olarak adlandırılan sloganının hikayesini de anlatan Başkan Özbek, “Antalya’da bir seminere katılmıştım. Hollandalı bir arkadaş, Maldivler Belediye Başkanı ile tanıştırdı.

Daha önce ‘Mars’a gitmek ister misiniz’ sloganımız tutmamıştı; ama ‘Türkiye’nin Maldivleri’ sloganı tuttu.

Belki Maldivler’den daha güzeliz. Tek eksiğimiz, palmiye ağaçları. Herkesi rahat ve ucuz bir tatil için davet ediyoruz” dedi.

YORUMUNUZU YAZIN

Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.
Burdur, eşilova Belediye Başkanı Nuri Özbek, Maldivler, Mars, Salda Gölü, Saldivler, Türkiye'nin Maldivleri,

Turizm Yorumları

Turizm Gazetesi - Turizm Tatil Seyahat Türkiye ve Dünya'nın en çok okunan internet gazetesi.


Turizm gazetesi Turizm Tatil Seyahat.com üzerinde reklam vermek için Hot Affiliates reklam ekibi ile iletişime geçebilirsiniz.


© 2006-2018 - Turizm Gazetesi | Turizm Tatil Seyahat.com Tüm hakları saklıdır. Haberler izinsiz kullanılamaz.

Seyehat Acentaları