Seyşeller
Maldivler
Turizm Gazetesi - Turizm Tatil Seyahat.com

Türkiye’nin Maldivleri Projelere Kurban Oldu

12 Eylül, 2017 | 09:37

Burdur Salda Gölü

Türkiye’nin Maldivleri’ni tehdit eden gölet projesine halk dava açtı, mahkeme bir sakınca görmedi

Burdur’un Yeşilova ilçesinde bulunan Salda Gölü, Maldivleri andıran kumsalları ve turkuaz rengiyle Türkiye’nin en güzel göllerinden biri.185 metreyi bulan derinliğiyle dikkat çeken Salda, güneybatı bölgesinde bulunan hidromagnezit oluşumlu kayalıklar nedeniyle bilim insanlarınca Mars gezegenine benzetiliyor. Ancak 1989 yılında doğal sit alanı olarak koruma altına alınan Salda Gölü’nün rengi en görkemli döneminde solmak üzere.Gölü besleyen en önemli kaynak olan Düden Çayı üzerinde DSİ tarafından inşa edilen göletin ardından Kayadibi köyünde yapımına başlanan ikinci gölete karşı Burdurlu vatandaşlar dava açtı.

Ancak bir harita mühendisi, jeolog ve çevre mühendisinden oluşan bilirkişilerin hazırladığı rapora dayanan Isparta İdare Mahkemesi, Salda Gölü’nün kaderini etkileyecek göletin yapımında bir sakınca görmedi ve projeyi hukuka uygun buldu.Bilirkişi ekibinde ekolog ve hidrobiyolog bulunmadığı için davacıların yaptığı itiraz ise kabul edilmedi. Böylece Türkiye’nin nazar boncuğu göllerinden birinin daha kaderi yalnızca üç mühendisin yazdığı bir raporla belirlenmiş oldu.Göller Bölgesinin en güzel göllerinden biri olan Burdur’un Yeşilova ilçesindeki Salda Gölü’nü besleyen en önemli kaynak olan Düden Çayı’nda iki yıl önce bir gölet inşa edilmeye başlandı. Ancak son yıllarda giderek hacmini yitiren ve kirlenmeye başlanan göle ulaşan suyu tutacak olan bu gölet projesine yönelik tepkiler dinmeden DSİ 18. Bölge Müdürlüğü ikinci bir gölet projesine daha başladı.

Kaynak; 1

YORUMUNUZU YAZIN

Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.
Burdur, Maldivler, Salda Gölü, Türkiye,

Turizm Yorumları

 • Paris Turizmde Rekor Kırıyor
  Bana göre dünya turizm hareketliliğinin merkezi.Paris' dir.
 • Sınavlara hazırlıkta Butik dershaneler tercih ediliyor
  Fiyatı ne kadar?
 • Lisan bilen eleman aranıyor
  Iyi günler Efendim.Salih Iseri adim soyadim,bu sene basinda Almanyadan temelli geri dönüs yaptim.Yasim 40 suan bir is ile mesgulum fakat asil tercihim turizm usw,Almancayi kendi dilim gibi yazmasini okumasini bilirim.Insanlarla Kontakt seven biriyim.evli degilim .Eger ihtiyac duyarsaniz benimle temas a girmenizi Rica ederim
 • Yunanistan 2 Milyon Türk Turist Bekliyor
  Booking'i kapatırsanız arama motorunda direk yunan adaları çıkarsa tabii ki Türkleri oralara kaçırırsınız. Biz devlet olarak uyuyalım atı alan Üsküdar'ı geçsin. Booking'ten vergi alalım derken otellerin düşük hasılatlarından dolayı kdv ve vergi kaybından oluyor. Bu iş Yunanlılara yarıyor.

Turizm Gazetesi - Turizm Tatil Seyahat Türkiye ve Dünya'nın en çok okunan internet gazetesi.


Turizm gazetesi Turizm Tatil Seyahat.com üzerinde reklam vermek için Hot Affiliates reklam ekibi ile iletişime geçebilirsiniz.


© 2006-2017 - Turizm Gazetesi | Turizm Tatil Seyahat.com Tüm hakları saklıdır. Haberler izinsiz kullanılamaz.

Seyehat Acentaları