Seyşeller
Maldivler
Turizm Gazetesi - Turizm Tatil Seyahat.com

Türkiye’nin İlk Turizm ve Tanıtma Bakanı Ali İhsan Göğüş vefat etti

25 Temmuz, 2011 | 09:30

Türkiye’nin ilk Turizm ve Tanıtma Bakanı Ali İhsan Göğüş vefat etti.

88 yaşındaki Ali İhsan Göğüş İstanbul’da vefat etti. Göğüş, CHP’de İsmet İnönü’nün yanında siyaset yapmıştı.

Uzun yıllar basında çalışan Ali İhsan Göğüş, Cumhuriyet, Dünya ve THA yazı işleri müdürlüğü görevlerinde bulunmuştu. Efsanevi Kim Dergisi’nin sahiplerinden olan Ali İhsan Göğüş, 1960 öncesi ortamda basın özgürlüğü mücadelesinde yer almış, 1957 Gaziantep seçim olayları nedeniyle idam talebiyle yargılanarak hapis yatmıştı.

Göğüş, anılarını Remzi Kitabevi’nden yayınlanan “Hep İsmet Paşa’nın Yanında” adı altında toplamıştı.

Cenaze, 25 Temmuz 2011 Pazartesi günü Şişli Camii’nde kılınacak öğle namazına müteakiben Edirnekapı Mezarlığı’na defnedilecektir.

Ali İhsan GÖĞÜŞ Kimdir?

Ali İhsan Göğüş, 1923 yılında Gaziantep’te doğdu. Kabataş Erkek Lisesi’ni ve İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Tarih Bölümü’nü bitirdi. İstanbul il yönetiminden MKYK’ye kadar her kademesinde yer alacağı CHP’ye 1945 yılında girdi. 1951 yılında fakülte arkadaşı Nezahat Alemdar’la evlendi. Bu evlilikten tek çocuğu Zeynep Göğüş doğdu. Türk Haberler Ajansı, Dünya, Cumhuriyet gazetelerinin yazıişleri müdürlüğünü üstlendi, Kim Dergisi’ni yayınladı. Gazeteciler Cemiyeti’nin yönetim kurulu üyeliğini yaptı. Türkiye Gazeteciler Sendikası kurucu üyesi oldu. Basın Temsilcisi olarak Kurucu Meclis üyeliğine seçildi (1961). 1961 seçimlerinde Meclis’e giren Göğüş, XII. XIII. ve XIV. Dönem CHP Gaziantep Milletvekilliği ile Turizm ve Tanıtma, Devlet Bakanlığı görevlerinde bulundu. İlk Turizm Bakanı olan Göğüş, görevi süresince turizmde master plan çalışmasını başlattı, kitle turizmini ve tatil köylerini Türkiye’nin gündemine aldı. Göğüş, CHP’den İsmet İnönü’yle aynı yıl istifa etti. Ali İhsan Göğüş ayrıca, Radyo Televizyon Yüksek Kurulu Başkan vekilliği (1984-1990) yaptı. Gaziantep’te doğduğu Evi Mutfak Müzesi olarak bağışlayan Göğüş, Fenerbahçe Divan Kurulu üyesi ve Basın Kartları Komisyonu Onursal Başkanı idi.

YORUMUNUZU YAZIN

Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.
Ali İhsan Göğüş, Ali İhsan Göğüş Kim, Ali İhsan Göğüş Kimdir, ı Ali İhsan Göğüş vefat etti, Kim Dergisi, Turizm ve Tanıtma Bakanı Ali İhsan Göğüş, Türkiye'nin İlk Turizm ve Tanıtma Bakanı,

Turizm Gazetesi - Turizm Tatil Seyahat Türkiye ve Dünya'nın en çok okunan internet gazetesi.


Turizm gazetesi Turizm Tatil Seyahat.com üzerinde reklam vermek için Hot Affiliates reklam ekibi ile iletişime geçebilirsiniz.


© 2006-2018 - Turizm Gazetesi | Turizm Tatil Seyahat.com Tüm hakları saklıdır. Haberler izinsiz kullanılamaz.

Seyehat Acentaları