Seyşeller
Maldivler
Turizm Gazetesi - Turizm Tatil Seyahat.com

Türkiye’nin en büyük mozaik yapısı restore edilecek

18 Ağustos, 2012 | 11:51

Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi (MAKÜ) Arkeoloji Bölümü tarafından Burdur’un Gölhisar ilçesindeki Kibrya antik kentinde yapılan kazılarda, bulunan mozaik cadde restore edilecek. Kazılarda ortaya çıkan Medusa resmi gibi mozaik caddenin de Kibyra’yı, eşsiz bir yapıya dönüştürdüğü belirtildi.

Yeni dönem Kibyra kazısı, MAKÜ tarafından Yrd. Doç. Dr. Şükrü Özdoğru Başkanlığında Temmuz ayında başladı. MAKÜ Arkeoloji Bölümü öğrencilerinin gerçekleştirdiği kazılarda, 55 metre uzunluğundaki ön cephesini bir uçtan bir uca kaplayan mozaik döşemin tamamı ortaya çıkartıldı. Yaklaşık 560 metrekarelik alanın açıldığı ve bulunan mozaik tabakanın, şu ana kadar bulunanlar arasında Türkiye’de en büyük mozaik alan olduğu bildirildi. Genelde sağlam olan yapını bazı bölümlerinde zamanla çöküntüler meydana geldi. Mozaik yapılar açısından Kibyra’nın Türkiye’de çok önemli kazı alanı olduğunu söyleyen İl Kültür ve Turizm Müdürü Mehmet Tanır, başka benzeri olmayan Medusa Başının ve bütün olarak bulunan mozaik caddenin kazılarda ortaya çıkartıldığını söyledi.

Mozaik yapının yüzde 90 oranından sağlam olarak ortaya çıkarıldığını belirten MAKÜ Kibrya Kazı Başkanı Yrd. Doç. Dr. Şükrü Özdoğru, ülkemizde bulunan ve yerinde sergilenen en büyük mozaik yapı olduğunu anlattı. Mozaik yapının korunması ile ilgili Batı Akdeniz Kalkınma Ajansın’a (BAKA) proje sunduklarını anlatan Kazı Başkanı Özüdoğru, “Bu projemiz onaylandı. Bayramdan sonra projeyle ilgili çalışmalar başlayacak. Restore için gelecek arkadaşlar bu mozaiği kış şartlarına dayanacak ve ziyaretçiler için konserve edilip küçük onarımları tamamlanıp ziyarete açılacak.” şeklinde konuştu.

Antik kentte kazı çalışmaları devam ediyor.

YORUMUNUZU YAZIN

Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.
Kibyra, Medusa resmi, Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi, mozaik cadde, mozaik cadde restorasyon, mozaik cadde restore, Restorasyon,

Turizm Gazetesi - Turizm Tatil Seyahat Türkiye ve Dünya'nın en çok okunan internet gazetesi.


Turizm gazetesi Turizm Tatil Seyahat.com üzerinde reklam vermek için Hot Affiliates reklam ekibi ile iletişime geçebilirsiniz.


© 2006-2018 - Turizm Gazetesi | Turizm Tatil Seyahat.com Tüm hakları saklıdır. Haberler izinsiz kullanılamaz.

Seyehat Acentaları