Seyşeller
Maldivler
Turizm Gazetesi - Turizm Tatil Seyahat.com

Türkiye’deki “Dünya Mirası” alanlarının sayısı 11’e yükseldi

05 Temmuz, 2012 | 10:20

Türkiye’deki “Dünya Mirası” alanlarının sayısı 11’e yükseldi

UNESCO Dünya Mirası Komitesi St. Petersburg’daki yıllık toplantısında Çatalhöyük Neolitik Kenti’nin Dünya Mirası Listesi’ne kaydedilmesini oybirliğiyle kabul etti. Böylece, Türkiye’nin tarihi ve kültürel derinliğinin somut kanıtı olan Dünya Mirası Alanları’nın sayısı 11’e yükseldi.

Dışişleri Bakanlığı’ndan yapılan açıklamaya göre; 21 ülkeden uzmanlardan oluşan Dünya Mirası Komitesinin kararında, Kültür ve Turizm Bakanlığı’nca Dünya Mirası Listesine aday gösterilmiş olan Çatalhöyük’ün Dünya Mirası Sözleşmesi’nin temel şartlarını karşıladığı, otantikliğini ve bütünlüğünü koruduğu ve evrensel seçkin değere sahip olduğu belirtildi.

Karara esas olan raporda, tarihi M.Ö. 7400 yıllarına uzanan Çatalhöyük’ün Neolitik Dönemin belli bir aşamasının eşsiz bir tanıklığını teşkil ettiği ve insanlık tarihinde önemli bir aşamayı temsil eden bir yerleşim tarzı ile toplum anlayışı ve eşitlik ideallerine dayanan bir kentsel plana sahip olduğu da vurgulandı.

YORUMUNUZU YAZIN

Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.
Çatalhöyük, Dünya Mirası, Dünya Mirası listesi, Dünya Mirası Türkiye, Kültür ve Turizm Bakanlığı, Neolitik Dönem, St. Petersburg, UNESCO Dünya Mirası, UNESCO Dünya Mirası Listesi,
 • Paris Turizmde Rekor Kırıyor
  Bana göre dünya turizm hareketliliğinin merkezi.Paris' dir.
 • Sınavlara hazırlıkta Butik dershaneler tercih ediliyor
  Fiyatı ne kadar?
 • Lisan bilen eleman aranıyor
  Iyi günler Efendim.Salih Iseri adim soyadim,bu sene basinda Almanyadan temelli geri dönüs yaptim.Yasim 40 suan bir is ile mesgulum fakat asil tercihim turizm usw,Almancayi kendi dilim gibi yazmasini okumasini bilirim.Insanlarla Kontakt seven biriyim.evli degilim .Eger ihtiyac duyarsaniz benimle temas a girmenizi Rica ederim
 • Yunanistan 2 Milyon Türk Turist Bekliyor
  Booking'i kapatırsanız arama motorunda direk yunan adaları çıkarsa tabii ki Türkleri oralara kaçırırsınız. Biz devlet olarak uyuyalım atı alan Üsküdar'ı geçsin. Booking'ten vergi alalım derken otellerin düşük hasılatlarından dolayı kdv ve vergi kaybından oluyor. Bu iş Yunanlılara yarıyor.

Turizm Gazetesi - Turizm Tatil Seyahat Türkiye ve Dünya'nın en çok okunan internet gazetesi.


Turizm gazetesi Turizm Tatil Seyahat.com üzerinde reklam vermek için Hot Affiliates reklam ekibi ile iletişime geçebilirsiniz.


© 2006-2017 - Turizm Gazetesi | Turizm Tatil Seyahat.com Tüm hakları saklıdır. Haberler izinsiz kullanılamaz.

Seyehat Acentaları