Seyşeller
Maldivler
Turizm Gazetesi - Turizm Tatil Seyahat.com

Türkiye’deki “Dünya Mirası” alanlarının sayısı 11’e yükseldi

05 Temmuz, 2012 | 10:20

Türkiye’deki “Dünya Mirası” alanlarının sayısı 11’e yükseldi

UNESCO Dünya Mirası Komitesi St. Petersburg’daki yıllık toplantısında Çatalhöyük Neolitik Kenti’nin Dünya Mirası Listesi’ne kaydedilmesini oybirliğiyle kabul etti. Böylece, Türkiye’nin tarihi ve kültürel derinliğinin somut kanıtı olan Dünya Mirası Alanları’nın sayısı 11’e yükseldi.

Dışişleri Bakanlığı’ndan yapılan açıklamaya göre; 21 ülkeden uzmanlardan oluşan Dünya Mirası Komitesinin kararında, Kültür ve Turizm Bakanlığı’nca Dünya Mirası Listesine aday gösterilmiş olan Çatalhöyük’ün Dünya Mirası Sözleşmesi’nin temel şartlarını karşıladığı, otantikliğini ve bütünlüğünü koruduğu ve evrensel seçkin değere sahip olduğu belirtildi.

Karara esas olan raporda, tarihi M.Ö. 7400 yıllarına uzanan Çatalhöyük’ün Neolitik Dönemin belli bir aşamasının eşsiz bir tanıklığını teşkil ettiği ve insanlık tarihinde önemli bir aşamayı temsil eden bir yerleşim tarzı ile toplum anlayışı ve eşitlik ideallerine dayanan bir kentsel plana sahip olduğu da vurgulandı.

YORUMUNUZU YAZIN

Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.
Çatalhöyük, Dünya Mirası, Dünya Mirası listesi, Dünya Mirası Türkiye, Kültür ve Turizm Bakanlığı, Neolitik Dönem, St. Petersburg, UNESCO Dünya Mirası, UNESCO Dünya Mirası Listesi,

Turizm Gazetesi - Turizm Tatil Seyahat Türkiye ve Dünya'nın en çok okunan internet gazetesi.


Turizm gazetesi Turizm Tatil Seyahat.com üzerinde reklam vermek için Hot Affiliates reklam ekibi ile iletişime geçebilirsiniz.


© 2006-2018 - Turizm Gazetesi | Turizm Tatil Seyahat.com Tüm hakları saklıdır. Haberler izinsiz kullanılamaz.

Seyehat Acentaları