Seyşeller
Maldivler
Turizm Gazetesi - Turizm Tatil Seyahat.com

Türkiye’de vize anketi

13 Haziran, 2013 | 11:05

Türkiye'de vize anketi Türkiye’deki seyahatseverlerin vize konusundaki görüşleri yapılan anketle ortaya koyuldu.

Skyscanner tarafından 1000’i aşkın kişiyle yapılan anket çalışmasına göre, katılımcıların %92’si vizenin seyahat özgürlüğünü kısıtladığını düşünürken, %71’i vize isteyen ülkeleri ziyaret etmek istemediği ifade etti.

Turad’ın resmi sitesindeki habere göre,son yıllarda Türkiye’ye yönelik vize uygulamasını kaldıran ülkelerin sayısında gözle görülür bir artış olması, yurt dışı seyahatlerdeki vize zorunluluğunu tamamen ortadan kaldırabilmiş değildir. Nitekim kimi komşu ülkelere gidebilmek için bile hala vize almak zorunda olmak, seyahatsever vatandaşlarımızı rahatsız etmeye devam etmektedir. Bu rahatsızlığı somut olarak ortaya koymak amacıyla yapılan çalışmada Türkiye’den 1000’i aşkın katılımcıya çeşitli sorular yöneltilerek vize konusundaki görüşleri araştırılmıştır.

Görüşme sonuçlarına göre katılımcıların %92’si vizenin seyahat özgürlüğünü kısıtladığını düşünürken, %71’i vize isteyen ülkeleri ziyaret etmek istemediğini belirtmiştir. Bunun yanı sıra Türkiye için Schengen vizesinin kaldırılmayacağını düşünenlerin oranı %84 iken, Türkiye’ye vize uygulayan ülkelere Türkiye’nin de karşılıklılık ilkesine göre vize uygulamasını isteyenlerin oranı ise %78’dir.

Pratikte Vize Sürecinin Düşündürdükleri

Deneyim ve görüşlerini aktaran grubun %82’si vize başvurularının kabul edildiğini belirtirken vize alma sürecinde karşılaşılan prosedürlerin oldukça masraflı, uzun ve can sıkıcı olduğunu vurgulamaktadır. Vize başvuru sürecinin en çok hangi kısmının rahatsız edici olduğu sorusuna ise katılımcıların yarısına yakını “talep edilen belgelerin fazlalığı” olarak cevap vermiştir. Araştırmaya katılanların %27’si vize ücretinden rahatsızken; %16’sı bekleme sürelerinin uzun olduğunu düşünmektedir. Katılımcılardan %9’unun vize görevlilerinin kaba tavırlarından rahatsız olduğunu belirtmesi araştırmanın bir diğer dikkat çekici noktasıdır.

Vize Uygulamasında Karşılıklılık İstemi

Son zamanlardaki girişimlerle yaklaşık 70 ülkeyle olan vize uygulamasının kaldırılması Türk turistleri bir ölçüde memnun etse de katılımcıların %84’ünün Türkiye için Schengen vizesinin kaldırılmayacağını düşünmesi, Avrupa Birliği’nin Türkiye’ye vize uygulamasını kaldıracağına olan inancın zayıflığını ortaya koymaktadır. Bu bağlamda ankete cevap verenlerin %92’si vize uygulamalarının dolaşım özgürlüğünü ihlal ettiğini düşünmektedir. Grubun %78’inin Türkiye’ye vize uygulayan ülkelere Türkiye’nin de vize uygulaması gerektiğini ifade etmesi bu durumdan oldukça rahatsız olunduğunu gözler önüne sermektedir.

Vize Olgusunun Seyahat Tercihine Etkisi

Araştırmaya katılanların büyük bir bölümünün vize sürecini sorunsallaştırarak yurtdışı seyahat planlarını bu doğrultuda şekillendirdiği görülmektedir. Katılımcıların %71’inin, vize isteyen ülkeleri ziyaret etmeyi düşünmediğini hatta seyahat planlarına bile dahil etmediklerini belirtmesi bunun kanıtıdır. Vizenin önemli olmadığını söyleyenlerin oranı ise %21’dir. Öte yandan “Vize uygulaması olmasaydı ilk hangi ülkeyi ziyaret ederdiniz?” sorusuna katılımcıların %40’ının cevabı Schengen ülkeleri olmuştur. Ancak İngiltere, ABD ve Avustralya’ya gitmek isteyenlerin toplam %53’ü bulması, Türklerin daha ziyadeİngilizce konuşan ülkeleri tercih ettiklerini göstermektedir. Toplumumuzda en yaygın olarak bilinen yabancı dilin İngilizce olduğu göz önünde bulundurulduğunda, kişilerin seyahat tercihleri konusunda gittikleri ülkenin diline bir ölçüde hakim olmayı önemsedikleri anlaşılmaktadır.

YORUMUNUZU YAZIN

Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.
Türkiye, Türkiye Haberleri, Türkiye Turist, Türkiye turizm, Türkiye Vize, Türkiye vize uygulaması, Vize, vize uygulaması,

Turizm Gazetesi - Turizm Tatil Seyahat Türkiye ve Dünya'nın en çok okunan internet gazetesi.


Turizm gazetesi Turizm Tatil Seyahat.com üzerinde reklam vermek için Hot Affiliates reklam ekibi ile iletişime geçebilirsiniz.


© 2006-2018 - Turizm Gazetesi | Turizm Tatil Seyahat.com Tüm hakları saklıdır. Haberler izinsiz kullanılamaz.

Seyehat Acentaları