Seyşeller
Maldivler
Turizm Gazetesi - Turizm Tatil Seyahat.com

Türkiye’deki zincir ve grup oteller iki katına çıktı

10 Ekim, 2012 | 12:15

Aylık Turizm ve Seyahat Endüstrisi Dergisi Resort’un Türkiye’de Zincir ve Oteller-2012 ekinde yer alan araştırmaya göre zincir ve grup oteller 10 yılda iki katına çıktı. 2001 yılında 84 olan sayı 2011’de 165’e ulaştı.

Ekin Grubu Araştırma Birimi tarafından yapılan ve 2001-2011 yılları arasını kapsayan araştırmaya göre 165 grup ve zincir otelin yüzde 80’i yerli grupların elinde bulunuyor. Aynı marka ya da ortak yönetimle bir arada bulunan 3 ve üzeri otellerin oluşturduğu zincir ya da grupların sayısı, son 10 yılda 84’ten 165’e yükselerek ikiye katlandı. Söz konusu zincir ve grupların bünyesinde 824 otel ve 400 bin oda sayısı bulunuyor. Türkiye’deki otellerin yüzde 37’sini kapsayan tesisler, yatak kapasitesi ve oda sayısı bakımından ülkedeki sektörün yarıdan fazlasını karşılıyor. Belgeli toplam yatak kapasitesinin yüzde 67’sine denk gelen zincir ve grup oteller, toplam oda sayısının da yüzde 58’ini bünyesinde bulunduruyor. Grup ve zincirlerin tesis sayısı 11 yıl önce 396 iken bu rakam 2011’de 824’e ulaştı. Aynı tesislerin 2001 yılında 164 bin 399 yatak sayısı, geçen yıl 411 bin 929 oldu.

11 yıldır ülkedeki zincir ve grupların yüzde 82’si yerli sermayeye ait. 2001’de sektörün yüzde 21’ini elinde bulunduran yabancı grupların payı 2011’de yüzde 15’e doğru gerilerken, yerli ve yabancı ortaklığındaki zincir ve gruplar yüzde 3 oranında. Türkiye’deki yerli zincir ve grup otellerin başında Crystal, Rixos, Limak, Paloma, Dedeman geliyor. Yabancı sermayelilerin içinde listenin ilk sıralarında ise Hilton, Accor, Marriott, IHG yer alıyor.

YORUMUNUZU YAZIN

Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.
Accor, Aylık Turizm ve Seyahat Endüstrisi Dergisi, Crystal, Dedeman, Hilton, IHG, Limak, Marriott, Paloma, Rixos, Türkiye, Türkiye Otel, Türkiye otel zinciri, Türkiye Oteller, Türkiye Otelleri, Türkiye yeni oteller,
 • Paris Turizmde Rekor Kırıyor
  Bana göre dünya turizm hareketliliğinin merkezi.Paris' dir.
 • Sınavlara hazırlıkta Butik dershaneler tercih ediliyor
  Fiyatı ne kadar?
 • Lisan bilen eleman aranıyor
  Iyi günler Efendim.Salih Iseri adim soyadim,bu sene basinda Almanyadan temelli geri dönüs yaptim.Yasim 40 suan bir is ile mesgulum fakat asil tercihim turizm usw,Almancayi kendi dilim gibi yazmasini okumasini bilirim.Insanlarla Kontakt seven biriyim.evli degilim .Eger ihtiyac duyarsaniz benimle temas a girmenizi Rica ederim
 • Yunanistan 2 Milyon Türk Turist Bekliyor
  Booking'i kapatırsanız arama motorunda direk yunan adaları çıkarsa tabii ki Türkleri oralara kaçırırsınız. Biz devlet olarak uyuyalım atı alan Üsküdar'ı geçsin. Booking'ten vergi alalım derken otellerin düşük hasılatlarından dolayı kdv ve vergi kaybından oluyor. Bu iş Yunanlılara yarıyor.

Turizm Gazetesi - Turizm Tatil Seyahat Türkiye ve Dünya'nın en çok okunan internet gazetesi.


Turizm gazetesi Turizm Tatil Seyahat.com üzerinde reklam vermek için Hot Affiliates reklam ekibi ile iletişime geçebilirsiniz.


© 2006-2017 - Turizm Gazetesi | Turizm Tatil Seyahat.com Tüm hakları saklıdır. Haberler izinsiz kullanılamaz.

Seyehat Acentaları