Seyşeller
Maldivler
Turizm Gazetesi - Turizm Tatil Seyahat.com

Türkiye yeniden Avrupalı turistlerin gözdesi oldu

14 Şubat, 2018 | 18:05

Dünya turizmine yön veren uluslararası seyahat şirketleri, Türkiye’nin 2018 yaz sezonunda Avrupalı turistlerin gözde destinasyonu olmasını bekliyor. Dünyanın en büyük seyahat şirketlerinin yetkilileri, Avrupalı turistlerin Türkiye’ye olan ilgisinin giderek arttığını, yaz dönemi için yapılan rezervasyonlarda şimdiden büyük bir artış gözlemlediklerini ifade ettiler.

Dünya turizmine yön veren uluslararası seyahat şirketleri, Türkiye’nin 2018 yaz sezonunda Avrupalı turistlerin gözde destinasyonu olmasını bekliyor. Dünyanın en büyük seyahat şirketlerinin yetkilileri, Avrupalı turistlerin Türkiye’ye olan ilgisinin giderek arttığını, yaz dönemi için yapılan rezervasyonlarda şimdiden büyük bir artış gözlemlediklerini ifade ettiler.

Konu ile ilgili olarak açıklamalarda bulunan Almanya Turizm Endüstrisi Federal Birliği Başkanı Michael Frenzel, Türkiye’nin güçlenen bir turizm potansiyeli olduğunu söyleyerek, “Bu şekilde devam ettiği takdirde 2018 yılı ve sonrasında daha önceki rakamları elde etmek mümkün gözüküyor. Hatta ve hatta 4 milyon Alman turiste ulaşmak da hayal değil” dedi.

Türkiye’ye Almanya rezervasyonlarında % 50 artış

TUİ Yönetim Kurulu Başkanı Fritz Joussen, Almanya’nın Hannover kentindeki genel kurul toplantısında, “Almanya’dan Türkiye’ye yaz sezonu için yapılan rezervasyonlarda geçen yıla göre % 50 artış var.” şeklinde konuştu.

Tatil rezervasyonlarında Türkiye’ye oldukça büyük artış kaydeden şirket, mayıs-ekim arasında Antalya’ya yapılacak seferlerde yolcu kapasitesini 100 bin kişi artırma kararı aldığını açıkladı.

TUI Almanya Turizm Müdürü Stefan Baumert ise, “Almanlar, gezmek ve başka ülkeleri tanıma peşinde. 2018 yaz döneminde de bunu açık şekilde göreceğiz. Bu yılın yaz döneminin rezervasyonları şimdiden çok iyi gidiyor.” ifadelerini kullandı.

Yine Almanya’da Thomas Cook bünyesinde faaliyetini sürdüren Öger Tours da 2018 yaz dönemi için Türkiye rezervasyonlarında büyük artış yaşandığını açıkladı.

“Yaz sezonu rezervasyonları şu an 2015 yılındaki en iyi seviyelerinde” diyen Öger Tours Türkiye Ürün Müdürü Altan Tarakçı, “Bunun için rezervasyonlarda geçen yıla göre iki basamaklı bir artış yaşıyoruz.” yorumunda bulundu.

Türkiye’nin geçmiş yıllardaki turist kaybını kapatmaya başladığını ifade eden Berlin Turizm Müşaviri Hüseyin Gazi Coşan ise “Almanya’nın hedefi, Rus pazarından birinciliği geri almak.” açıklamasında bulundu.

İngiltere’nin rezervasyonlarındaki artış % 69’a ulaştı

İngiliz Seyahat Acenteleri Birliği’nin 2017 Aralık ayının sonunda paylaştığı, “2018’de Seyahat Trendleri” raporunda, Türkiye’nin yeniden tatilcilerin gözdesi halene geleceği, bu yaz dönemi için rezervasyonlarda 2017’ye kıyasla % 69 artış kaydedildiği ifade etti.

Yayınlanan raporda, “Seyahat şirketi TUI, 2018 yılında Türkiye için paket turlarının satışlarında yüksek bir artış kaydetti. Jet2holidays şirketi de bu güne kadar yaşanan en büyük kış dönemi kampanyasını 2018-2019 dönemi için başlattı. İngiltere’nin Manchester kentinden yapılacak uçuşlarda 730 bin koltuk bu satış için ayrıldı.” ifadeleri kullanıldı.

Türkiye’nin 2018 yılı için öne çıkan ilk 12 destinasyon arasında yer aldığı ifade edilen raporda, “Zorlu yılların ardından Türkiye güzel tesisleriyle yeniden yükseliyor.” denildi.

İngiliz firması olan Thomas Cook şirketi de geçen hafta yaptığı açıklamada, 2018 yılında Türkiye’de tatil yapmak isteyen turistlerin sayısında artış yaşandığını açıkladı.

Thomas Cook’un Yönetim Kurulu Başkanı Peter Fankhauser, bu yaz tüm pazarlar arasında Türkiye’nin, “Üstünlüğü göze çarpan destinasyon” olduğunu ifade etti.
1841’de kurulan ve paket tur kavramının öncüsü olarak bilinen şirketin başkanı Fankhauser, popüler destinasyonların başında İspanya‘nın geldiğini söyleyerek, Türkiye ile Yunanistan’ın da ikinciliği paylaştığını belirtti.

Avusturyalıların Türkiye ilgisi % 200 artış getirdi

Yaz tatilini Türkiye’de yapmak isteyen Avusturyalı turistlerin sayısında da yüzde 200’lük ciddi bir artış bekleniyor.

TUİ’nin sözcüsü Kathrin Limpel, 2018 yazında Avusturyalıların yaz tatili için tercih ettiği ülkeler arasında ilk sırada Yunanistan’ın, ikinci sırada İspanya’nın, üçüncü sırada ise Türkiye’nin yer aldığını ifade etti.

Türkiye’ye olan ilginin geçen yıla göre iki katın üstünde arttığına dikkat çeken Limpel, 2017 yılında iki ülke arasında yaşanan gerginliklerin turizm sektörüne olumsuz yansıdığını söyleyerek, “Özellikle Türkiye ile ilgili hep olumsuz haberler yapıldı. Bundan ötürü ciddi bir düşüş yaşandı. Ancak bu yıl yeniden normale dönüyor.” şeklinde konuştu.

Limpel, geçen yılın aynı dönemine göre Avusturya’da turizm sektöründe % 25 yükselme yaşandığını söyleyerek, yaz tatili için Avusturyalıların kişi başına yaklaşık 900 euro harcadıklarını, tatilcilerin % 20’sinin ise ön rezervasyon yaptığını söyledi.

Turizm Yerli Turist

Avusturya’da her sene ocak ayında düzenlenen turizm fuarı öncesi vatandaşların yaz tatiline yönelik eğilimlerini paylaşan TUİ, Avusturyalıların % 45 ile en çok Yunanistan’ı tercih ettiğini, Türkiye’ye yapılan rezervasyonların ise yüzde 200 artış gösterdiği bilgisini paylaştı.

Hollandalının da Türkiye’ye ilgisi yükseliyor

Ülkenin en büyük seyahat şirketlerinden olan D-Reizen’in raporuna göre, 2018 yılında şirketin Türkiye için yaptığı rezervasyonlar % 38 civarında arttı.

Türkiye Seyahat Acenteleri Birliği (TÜRSAB) Başkanı Başaran Ulusoy da konu ile ilgili olarak yaptığı açıklamada, “Kültür ve Turizm Bakanlığı verilerine göre, geçtiğimiz yıl ülkemize gelen yabancı ziyaretçi sayısı bir önceki yıla göre yüzde 27,84 oranında artarak 32 milyon 410 bin 34 seviyesine çıktı. 2017’de Rus pazarında yaşanan geri dönüşle birlikte Rusya tekrar en büyük pazarımız haline geldi.” şeklinde ifade kullandı.

TÜRSAB Başkanı Başaran Ulusoy, “2018 yılında da Türkiye’ye gelen yabancı ziyaretçi sayısında çift haneli büyüme beklediğimizi ifade edebilirim.” yorumunda bulundu.

YORUMUNUZU YAZIN

Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.
Avrupalı turistlerin, Avusturyalıların Türkiye ilgisi, D-Reizen, İngiliz Seyahat Acenteleri Birliği, Thomas Cook şirketi, Thomas Cook Yönetim Kurulu Başkanı Peter Fankhauser, TUI Almanya Turizm Müdürü Stefan Baumert, TUİ Yönetim Kurulu Başkanı Fritz Joussen, TUİ’nin sözcüsü Kathrin Limpel, Türkiye Seyahat Acenteleri Birliği Başkanı Başaran Ulusoy, Türkiye turizm, TURSAB Başkanı,

Turizm Gazetesi - Turizm Tatil Seyahat Türkiye ve Dünya'nın en çok okunan internet gazetesi.


Turizm gazetesi Turizm Tatil Seyahat.com üzerinde reklam vermek için Hot Affiliates reklam ekibi ile iletişime geçebilirsiniz.


© 2006-2018 - Turizm Gazetesi | Turizm Tatil Seyahat.com Tüm hakları saklıdır. Haberler izinsiz kullanılamaz.

Seyehat Acentaları