Seyşeller
Maldivler
Turizm Gazetesi - Turizm Tatil Seyahat.com

Türkiye yabancı turistlerin düğün cenneti oldu!

04 Eylül, 2018 | 12:35

Türkiye yabancı turistlerin düğün cenneti oldu!

Türkiye yabancı turistlerini düğün cenneti oldu. Son yıllarda özellikle ortadoğu ülkelerinden yoğun talep gören Türkiye, düğün konusunda büyük talep görmeye başladı.

Özellikle bu yıl turist konusunda büyük artış kaydeden Türkiye’de son dönemlerde düğün turizmi de oldukça ilerledi. Özellikle İstanbul ve Ege’nin tatil cennetlerinde yapılan düğünlere yurt dışından kafileler halinde 300 ile bin kişi arasında davetli geliyor.

Türkiye yabancı turistlerin düğün cenneti oldu

Türkiye’de son dönemlerde düğün yapmayı tercih eden özellikle Hindistan ve Lübnan gibi ülkelerden 2018 yılının ilk 7 ayında gelen turist sayısında büyük artış kaydedildi. Bu konuda Türkiye, Hindistan’dan yüzde 95 artışla 83 bin turisti çekerken, Lübnan’dan ise yüzde 43 artışla 155 bin kişi düğün turizmi için ülkemizi tercih etti.

Türkiye düğün cenneti oldu

“Kişi başı harcamaları gerçekten çok yüksek”

Türkiye Seyahat Acentaları Birliği (TÜRSAB) Yönetim Kurulu Başkanı Firuz Bağlıkaya, konu ile ilgili yaptığı açıklamada, düğün turizmi ile şirket toplantılarının turizm gelirlerinde çok önemli bir yer tuttuğunu belirterek, “Kişi başı harcamaları gerçekten çok yüksek oluyor.

Geçenlerde Hintli şirketin İstanbul’daki bir toplantısı yaklaşık 1-1.5 milyon dolara yakın bir otel ödemesiyle kapandı. Dolayısıyla bunlar önemli segmentler. Sayıca çok fazla olmamalarına rağmen bıraktıkları gelir ciddi bir miktar oluyor” şeklinde konuştu.

Ortadoğu ve özellikle de Hindistan pazarında Türkiye’nin oldukça önemli bir yer edindiğinin altını çizen Bağlıkaya, “İstanbul doğasıyla, tarihiyle eşsiz benzersiz manzaralar veren bir şehir. Boğazda düğün yapmak isteyen gerçekten çok ciddi bir Ortadoğulu kitle var.

Bütçesi müsait olanlar genelde İstanbul’u tercih ediyorlar. Hintliler de aynı şekilde yüksek bütçeli düğünler Türkiye’ye geliyor. Hintlilerin tercihleri arasında Antalya da var ama yine ağırlıklı olarak İstanbul önde gidiyor.” ifadelerini kullandı.

“Rekorlar kırmaya devam ederek süreç devam edecek”

TÜRSAB Başkanı Bağlıkaya, bu sene 2015 yılı düğün kitlesini yakaladıklarını söyleyerek, “Ülkemizin şöyle bir avantajı var bunu göz ardı etmememiz lazım biz de her turiste, her ülkeye, her damak zevkine, her yaşam biçimine, her tatil alışkanlığına hizmet edecek ürün var. 2018 de turist sayısında 2015’in üstünde gerçekleşmeler yaşıyoruz. İnşallah 2019’dan itibaren bu artış devam edecek. Rekorlar kırmaya devam ederek süreç devam edecek” şeklinde konuştu.

Hint düğünlerinin yeni yeri Türkiye

Ayık: Talep patlaması var

Türkiye Otelciler Federasyonu (TÜROFED) Başkanı Osman Ayık da konu ile ilgili açıklamalarda bulundu. Ayık, Türkiye’nin dini merkezlere de sahip olmasıyla özellikle düğün turizminde Rusya ve Bağımsız Devletler Topluluğu’nda ciddi bir pazar olabileceğini ifade etti.

Düğün turizmi konusunda yıllardır çalıştıklarını aktaran TÜROFED Başkanı Ayık, “Hem kıyı bölgelerimizde Bodrum, Akdeniz bölgesi başta olmak üzere, hem İstanbul bu iş için önemli merkezlerden bir tanesi olabilir. Şu an itibarıyla bakıldığında tüm bölgelerimizde Eylül ayı da son derece iyi gidiyor. Ağustos’u aşağı yukarı yüzde 100’e varan doluluklarla tamamlıyoruz Eylül ayı da hemen hemen öyle olacak gibi. Önümüzdeki aylarda da yoğun bir talep patlaması var.” yorumunda bulundu.

YORUMUNUZU YAZIN

Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.
Düğün Cenneti, Düğün Turizmi, Firuz Bağlıkaya, Hindistan, hint düğünü, Lübnan, Ortadoğu, Osman Ayık, Türkiye Otelciler Federasyonu, Türkiye Seyahat Acentaları Birliği, TÜROFED, Türsab, Yabancı Turistler,

Turizm Gazetesi - Turizm Tatil Seyahat Türkiye ve Dünya'nın en çok okunan internet gazetesi.


Turizm gazetesi Turizm Tatil Seyahat.com üzerinde reklam vermek için Hot Affiliates reklam ekibi ile iletişime geçebilirsiniz.


© 2006-2018 - Turizm Gazetesi | Turizm Tatil Seyahat.com Tüm hakları saklıdır. Haberler izinsiz kullanılamaz.

Seyehat Acentaları