Seyşeller
Maldivler
Turizm Gazetesi - Turizm Tatil Seyahat.com

Türkiye Üniversite Memnuniyet Araştırması 2017 Raporu

05 Temmuz, 2017 | 07:23
Türkiye Üniversite Memnuniyet Araştırması 2017 Raporu

Türkiye Üniversite Memnuniyet Araştırması 2017 Raporu

 

Eskişehir Osmangazi Üniversitesi öğretim üyeleri Prof. Dr. Cemil Yücel ile Prof. Dr. Engin Karadağ tarafından hazırlanan Türkiye Üniversite Memnuniyet Araştırması 2017 Raporu yayınlandı.

 

Türkiye Üniversite Memnuniyet Araştırması 2017 Raporu

 

Üniversite öğrencilerinin memnuniyetlerini belirleyen rapora göre, ülkedeki 45 Üniversite, beklentileri “çok yüksek ve üst düzeyde” karşılıyor. 108’i devlet, 56’sı vakıf olmak üzere 164 Üniversitede 13 bib 694 öğrenciyle yüz yüze görüşülerek yapılan araştırmada, öğrenim kalitesinden, kampüs imkanlarına kadar 6 ana başlıktan üniversitelerin standartları ortaya çıkarıldı. Araştırmanın Türkiye’deki en geniş çaplı çalışma olduğunu aktaran Prof.Dr. Yücel, öğrencilerin üniversitelerden memnuniyetlerinin A+, A, B, C, D ve FF şeklinde sıralandığını belirtti. İşte raporda öne çıkan başlıklar.

 

 

Üst Düzey Memnun Eden Üniversiteler

 

A+ Seviyesi Üniversiteler

Özyeğin, İzmir Yüksek Teknoloji Enstitüsü, Sabancı, Koç, Abdullah Gül, İhsan Doğramacı, Bilkent, Acıbadem, İstanbul, Kadir Has, Akdeniz, MEF, İstanbul Bilgi, İstanbul Teknik Galatasaray, Boğaziçi, Gebze Teknik, Süleyman Demirel, Karadeniz Teknik, İzmir Katip Çelebi, İstanbul Bilim, Piri Reis ve İzmir Ekonomi Üniversitesi.

A Seviyesi Üniversiteler

Okan, Hasan Kalyoncu, Marmara, Çukurova, Orta Doğu Teknik, İstanbul 29 Mayıs, Yıldız Teknik, KTO Karatay, İstanbul Medeniyet, Bezm-i Alem Vakıf, Ondokuz Mayıs, Çanakkale Onsekiz Mart, Mersin, Yaşar, Işık, İstanbul Kültür, TED, Muğla Sıtkı Koçman, Erciyes, Yeditepe, İstanbul Şehir, Trakya ve Sağlık Bilimleri Üniversitesi.

Gelecek kaygısı daha az okullar

Türkiye’de 22’si çok yüksek düzey, 23 üst düzey olmak üzere toplam 45 üniversite, öğrencilerin beklentilerini tam karşılıyor. Bu okullardaki öğrenci ve velilerin daha az gelecek kaygısı yaşadığı, yaşam ve eğitim kalitesinin beklentilerin üzerinde olduğu tespit edildi.

Kötü sıralamasında 31’i devlet üniversitesi

En kötü seviye olarak adlandırılan FF seviyesinde 31 devlet üniversitesi ile 9 vakıf üniversitesi bulunuyor. 164 üniversitesinin 89’u C ve altı seviyede. Fakat geçen yıla göre devlet üniversitelerinin bazılarının A+ seviyesine geldiğine dikkat çekiyor.

 

 

 

Bölümler Arası Memnuniyet

Raporda tıp, diş hekimliği ve eğitim fakültelerinde okuyan öğrencilerin memnuniyet düzeyinin yüksek olduğu da ortaya konuldu. En yüksek memnuniyetsizliğin ise Fen-Edebiyat, orman, ziraat ve turizm fakültelerinde okuyanlar da görüldüğü aktarıldı.

Kariyer İmkanı Sağlayan Ünivesiteler

Kişisel gelişim ve kariyer desteği açısından ilk 10 üniversitede belirlendi: Koç, İzmir Yüksek Teknoloji Enstitüsü, Özyeğin, Sabancı, Abdullah Gül, İstanbul Teknik, İstanbul, İzmir Katip Çelebi, İstanbul Bilim ve Acıbadem Üniversitesi.

 

 

YORUMUNUZU YAZIN

Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.
Türkiye Üniversite Memnuniyet Araştırması 2017 Raporu, Türkiye Üniversiteleri,
 • Yunanistan 2 Milyon Türk Turist Bekliyor
  Booking'i kapatırsanız arama motorunda direk yunan adaları çıkarsa tabii ki Türkleri oralara kaçırırsınız. Biz devlet olarak uyuyalım atı alan Üsküdar'ı geçsin. Booking'ten vergi alalım derken otellerin düşük hasılatlarından dolayı kdv ve vergi kaybından oluyor. Bu iş Yunanlılara yarıyor.
 • Küba’nın İlk Lüks AVM’si Açıldı
  Havana'da restoran açıp çalıştırabilirmiyim ?
 • İzmir’de Küba Esintileri
  1 Mayısta o muhteşem konserde dinleyiciler arasında ben de vardım.Konser coşkulu ve tam anlamıyla süperdi. Bravo Esemble Cubafonica.''Kuantana mera'' şarkısını söylemelerini rica ettim. Sağolsunlar, bei kırmayıp söylediler. Salondaki 3000 kişi de şarkıya iştirak ederek hep birlikte söyledik.Viva Fidel Castro! Viva Cheguara! Viva Mustafa Kemal Atatürk. İnşallah Kübayı da ziyaret edeceğim.
 • Yunan Adaları Kapıda Vize Uygulaması Karşılıklı Umut Verici
  Merhaba .kapi vizesini nasil ala biliriz.istanbulda oturuyorum

Turizm Gazetesi - Turizm Tatil Seyahat Türkiye ve Dünya'nın en çok okunan internet gazetesi.


Turizm gazetesi Turizm Tatil Seyahat.com üzerinde reklam vermek için Hot Affiliates reklam ekibi ile iletişime geçebilirsiniz.


© 2006-2017 - Turizm Gazetesi | Turizm Tatil Seyahat.com Tüm hakları saklıdır. Haberler izinsiz kullanılamaz.

Seyehat Acentaları