Seyşeller
Maldivler
Turizm Gazetesi - Turizm Tatil Seyahat.com

Türkiye turizminin hukuksal sorunları ele alındı

18 Nisan, 2013 | 18:30

Türkiye turizminin hukuksal sorunları ele alındı Gazi Üniversite’si ve Turgut Özal Üniversitesi’nin hazırladığı, Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın desteklediği ‘Türkiye Turizminin Hukuksal Sorunları’ çalıştayı sona erdi.

Etkinlikte, Türkiye turizminin çeşitli dallarındaki hukuksal sorunları ele alındı. Çalıştay’da masaya yatırılan sorunlar ve çözümler önerileri arasında; sigorta, turist rehberleri, işletmelerin haksız rekabeti, tüketicilerin sıkıntıları, çevre ve deniz turizmindeki hukuksal düzenlemeler öne çıktı.

SİGORTALAR GERÇEK ÜCRET ÜZERİNDEN YATIRILMIYOR

Toplantıda; insan kaynaklarının hukuksal sorunları arasında sigortaların gerçek ücret üzerinden yatırılmaması maddesi vurgulandı. Bu soruna çözüm olarak ise ilgili bakanlıkların teftişlerinin daha etkin ve sonuç odaklı yapılması öngörüldü.

TURİST REHBERLERİ SINAV PUANLARI DÜŞÜRÜLSÜN

Turist rehberleriyle ilgili sorunlar arasında, turist rehberlerine yönelik düzenlenen YDS puanının 80’den 70’e düşürülmesi maddesi dikkat çekti. Bu maddenin yanında turist rehberlerine yönelik dil sınavlarının niteliğinin iyileştirilmesi de çözüm önerileri arasındaydı.

BAKANLIKTAN BELGE ALMAYAN İŞLETMELERİN HAKSIZ REKABETİ

Turizm yatırımcılarının ve işletmecilerinin hukuksal sorunları arasında ise Kültür ve Turizm Bakanlığı’ndan belge almamış işletmelerin haksız rekabeti vardı. Bu soruna çözüm olarak denetimin sadece kayıtlı tesislere değil kontrol mekanizması genişletilerek tüm tesislerin denetiminin yapılması önerisi yerini aldı.

TÜKETİCİ HAKLARI HUKUKSAL SORUNLARI

Tüketici hakları içinde hizmet sektörü ile ilgili soyut mal, ürün üzerine yasal unsurların bulunmaması sorununa çözüm olarak, tüketici haklarına yeni bir düzenleme ile ayrı bir bölüm düzenlenerek, genel tüketici hakları hizmet sektörüne uyarlanmamalı maddesi öne çıktı.

ÇEVRENİN HUKUKSAL SORUNLARI

Turizm yörelerinde yapılan yatırımların, ekosistemlerin yeterince korunamaması sorununa karşılık, hassas ekosistemlerin bulunduğu yörelerde yapılacak eko turizm faaliyetlerinin ayrıntılı olarak ve bilimsel bir platformda planlanması çözüm önerisi sunuldu.

DENİZ TURİZMİNİN HUKUKSAL SORUNLARI

Deniz turizminde çok fazla mevzuatın olması ve yetki karmaşasına dikkat çeken turizmciler, bu soruna karşılık, mevzuatların birbirleri ile çelişen yerlerinin düzenlenmesi ve yetki dağılımının düzenlenmesini istedi.

YORUMUNUZU YAZIN

Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.
deniz turizmi, Rehberlik, Turgut Özal Üniversitesi, Turist Rehberliği, Turizm Haberleri, Türkiye Turist, Türkiye Turizmi, Türkiye turizminin hukuksal sorunları, Türkiye turizminin sorunları,
 • Paris Turizmde Rekor Kırıyor
  Bana göre dünya turizm hareketliliğinin merkezi.Paris' dir.
 • Sınavlara hazırlıkta Butik dershaneler tercih ediliyor
  Fiyatı ne kadar?
 • Lisan bilen eleman aranıyor
  Iyi günler Efendim.Salih Iseri adim soyadim,bu sene basinda Almanyadan temelli geri dönüs yaptim.Yasim 40 suan bir is ile mesgulum fakat asil tercihim turizm usw,Almancayi kendi dilim gibi yazmasini okumasini bilirim.Insanlarla Kontakt seven biriyim.evli degilim .Eger ihtiyac duyarsaniz benimle temas a girmenizi Rica ederim
 • Yunanistan 2 Milyon Türk Turist Bekliyor
  Booking'i kapatırsanız arama motorunda direk yunan adaları çıkarsa tabii ki Türkleri oralara kaçırırsınız. Biz devlet olarak uyuyalım atı alan Üsküdar'ı geçsin. Booking'ten vergi alalım derken otellerin düşük hasılatlarından dolayı kdv ve vergi kaybından oluyor. Bu iş Yunanlılara yarıyor.

Turizm Gazetesi - Turizm Tatil Seyahat Türkiye ve Dünya'nın en çok okunan internet gazetesi.


Turizm gazetesi Turizm Tatil Seyahat.com üzerinde reklam vermek için Hot Affiliates reklam ekibi ile iletişime geçebilirsiniz.


© 2006-2017 - Turizm Gazetesi | Turizm Tatil Seyahat.com Tüm hakları saklıdır. Haberler izinsiz kullanılamaz.

Seyehat Acentaları