Seyşeller
Maldivler
Turizm Gazetesi - Turizm Tatil Seyahat.com

Türkiye’nin gizli hazinesi: Tırmanış kayaları

31 Ekim, 2013 | 12:17

Antalya-Akyarlar-bouldering Doğa sporu tutkunları ya da arayışında olanlar için rehber niteliğinde bir kitap piyasaya çıktı. Milli sporcu Zorbey Aktuyun tarafından “Bafa Gölü Bouldering” adıyla hazırlanan kitap, alternatif sporlar arasında yer alan kaya tırmanışını anlatıyor.

Önceleri dağcılığın bir kolu olarak bilinip şu an bağımsız bir spor dalı haline gelmiş olan, kaya yüzeylerinde bulunan doğal tutamak ve basamakları kullanarak zirveye ulaşma hedefini taşıyan kısa kaya tırmanışı, diğer adıyla bouldering, Avrupa’nın nesillerdir sporcu yetiştirdiği, Türkiye’de ise henüz emekleme evresinde olan bir spor.

Bu sporun Türkiye’deki potansiyeline dikkat çekmek ve meraklılarına profesyonel bir kaya tırmanış rehberi sunmak adına, Türkiye’nin ilk kısa kaya tırmanış rehberi, dünya şampiyonluk dereceleriyle adından söz ettiren milli tırmanışçı Zorbey Aktuyun tarafından çıkarıldı. Başlangıç olarak, kaya potansiyeli bakımından dünyanın üçüncü önemli bölgesi olan Bafa Gölü’nü işleyen Aktuyun, bu bölgedeki kayalar üzerinde ilk defa açtığı rotalarla bu sporun meraklılarına yol gösterici oluyor.

Kitap İstanbul’da Boulder Istanbul, Antalya Geyikbayırı Bölgesi’nde Climbers Garden, Josito Guesthouse Camp, Rido Campsite, Olimpos’ta Kadirin Ağaçevleri, İzmir’de İzmir Dağ Evi, Bafa’da ise Bafa Karia Pansiyon’da tırmanış severlere satışa sunuluyor.

Zorbey Aktuyun Kimdir?

22 Ocak 1985’te İzmir’de doğdu. 2011 yılında Ege Üniversitesi Beden Eğitimi ve Spor Yüksek Okulu Beden Eğitimi Öğretmenliği Bölümü’nü bitirdi. 15 yaşında tırmanışa başladığından bugüne Türkiye’nin hemen hemen her bölgesinde ve aralarında Çin, Fransa,  Çek Cumhuriyeti, İspanya, Macaristan, İtalya, Hindistan, Almanya, Avusturya, Güney Afrika Cumhuriyeti‘nin de bulunduğu birçok ülkede yarışmalara katılıp tırmanışlar yaptı.

17 yaşında bireysel olarak yarışmaya başladı ve 2007 yılında Türkiye Tırmanış Milli Takımı’na seçildi. Türkiye Dağcılık Federasyonu’nun düzenlemiş olduğu ve David Mora Garcia tarafından verilen kursu tamamlayarak 2008 yılında Tırmanış Antrenörü oldu. 2010 yılında ise IFSC (Dünya Spor Tırmanış Federasyonu) rota yapıcısı Evgeny Kryvoshytsev tarafından verilen kursu tamamlayarak Ulusal Rota Yapıcı lisansını almaya hak kazandı.

2011’de Fransız PETZL firmasının Türkiye Tırmanış sporcusu seçildi. Aynı yıl dünyaca ünlü sporcularla birlikte Çin’de düzenlenen PETZL etkinliğinde ülkemizi temsil etti. Halen medya organlarına tırmanış yazıları yazmaya, spora yeni başlayanlara yol göstermeye, ülkemizin değişik bölgelerinde yeni tırmanış rotaları açmaya, Milli Sporcu olarak Türkiye ve yurtdışında yarışmalara katılmaya ve kayada tırmanmaya devam etmektedir.

YORUMUNUZU YAZIN

Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.
Almanya, Avusturya, Bafa Gölü, Bafa Gölü Bouldering, Bafa Gölü Bouldering kitabı, Çek Cumhuriyeti, Çin, Doğa sporları, Doğa sporu, Fransa, Güney Afrika Cumhuriyeti, Hindistan, İspanya, İtalya, Macaristan, Zorbey Aktuyun, Zorbey Aktuyun kimdir, Zorbey Aktuyun tırmanış,
 • Küba’nın İlk Lüks AVM’si Açıldı
  Havana'da restoran açıp çalıştırabilirmiyim ?
 • İzmir’de Küba Esintileri
  1 Mayısta o muhteşem konserde dinleyiciler arasında ben de vardım.Konser coşkulu ve tam anlamıyla süperdi. Bravo Esemble Cubafonica.''Kuantana mera'' şarkısını söylemelerini rica ettim. Sağolsunlar, bei kırmayıp söylediler. Salondaki 3000 kişi de şarkıya iştirak ederek hep birlikte söyledik.Viva Fidel Castro! Viva Cheguara! Viva Mustafa Kemal Atatürk. İnşallah Kübayı da ziyaret edeceğim.
 • Yunan Adaları Kapıda Vize Uygulaması Karşılıklı Umut Verici
  Merhaba .kapi vizesini nasil ala biliriz.istanbulda oturuyorum
 • Lisan bilen eleman aranıyor
  Merhabalar ben sitbistanliyim. Ana dilim turkce ve arnavutca ayrica sirpca da biliyorum. 5 yil dir balkan gezi programlari organizasyonu yapmaktayim. Boyle bir elemana ihtiyaciniz varsa benimle iletisime gecmenize rica ederim Ibrahim rustemi Tel. +38163i286419 watsapp wiber ibrahimi_ks@hotmail.com

Turizm Gazetesi - Turizm Tatil Seyahat Türkiye ve Dünya'nın en çok okunan internet gazetesi.


Turizm gazetesi Turizm Tatil Seyahat.com üzerinde reklam vermek için Hot Affiliates reklam ekibi ile iletişime geçebilirsiniz.


© 2006-2017 - Turizm Gazetesi | Turizm Tatil Seyahat.com Tüm hakları saklıdır. Haberler izinsiz kullanılamaz.

Seyehat Acentaları