Seyşeller
Maldivler
Turizm Gazetesi - Turizm Tatil Seyahat.com

Türkiye, termal turizm pastasından yeterince pay alamıyor

20 Eylül, 2011 | 14:21

Türkiye, jeotermal kaynaklar açısından dünyada yedinci sırada yer alıyor. Bin 300 noktada termal su tespiti yapılmasına karşın, dünyadaki termal turizm pastasından da yeterince pay alamıyor.

Bunun en önemli nedenlerinden biri olarak da kaliteli tesis açısından yetersizlik gösteriliyor.
Kozza Termal Genel Koordinatörü Mehmet Elifoğlu, Nevşehir Kozaklı’da yeni bir tesis kuracaklarını ifade etti. Türkiye’nin termal turizminden daha çok pay alabilmesi adına bu yatırım yaptıklarını anlatan Elifoğlu, dünyada jeotermal kaynakların artık insan sağlığı için önem arz ettiğini ve tedavi yöntemlerinde de kullanıldığını ifade etti.

Elifoğlu, başta romatizmal hastalıklar olmak üzere birçok hastalığın tedavisi için son 10 yılda büyük aşama kat edildiğini belirtti.

Mehmet Elifoğlu, termal turizm amaçlı senelik Almanya ve Macaristan’a 10 milyon kişi, Rusya’ya 8 milyon kişi, Fransa’ya 1 milyon kişi, İsviçre’ye 800 bin kişinin gittiğini söyledi. Almanya’da termal turizm tesislerindeki toplam yatak kapasitesinin 750 bin adet olduğunu ifade etti.

Avrupa’da termal tesislerindeki fiyat pahalılığını sigorta şirketlerini yeni arayışlar içerisine soktuğunu anlatan Elifoğlu, şöyle konuştu: “Türkiye termal turizm açısından artık tercih edilen ilk ülke konumunda. Hem tesis hem de buradaki konaklama fiyatları çok uygun. Ancak kaliteli tesisin olmaması sektörde, turizm açısından bizlerin önemli bir dezavantajıdır. Bu nedenle sektörde Garanti Konut olarak yatırım yapıyoruz. Bu yatırımla termal turizmine 484 daireli hisseli gayrimenkul sistemiyle 10’ar günlük devreler halinde satışa sunduğumuz tesis inşa ediyoruz. Her türlü sosyal tesisin düşünüldüğü tesis için 50 milyon dolarlık yatırım hedefliyoruz. 1 Eylül 2013 tarihinde de ilk misafirlerimizi ağırlamayı amaçlıyoruz.” dedi.

YORUMUNUZU YAZIN

Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.
jeotermal kaynaklar, Mehmet Elifoğlu, Nevşehir Kozaklı, Termal Turizm, Türkiye, Türkiye termal turizm, Türkiye turizm,

Turizm Gazetesi - Turizm Tatil Seyahat Türkiye ve Dünya'nın en çok okunan internet gazetesi.


Turizm gazetesi Turizm Tatil Seyahat.com üzerinde reklam vermek için Hot Affiliates reklam ekibi ile iletişime geçebilirsiniz.


© 2006-2018 - Turizm Gazetesi | Turizm Tatil Seyahat.com Tüm hakları saklıdır. Haberler izinsiz kullanılamaz.

Seyehat Acentaları