Seyşeller
Maldivler
Turizm Gazetesi - Turizm Tatil Seyahat.com

Türkiye sağlık turizminde büyümeye devam ediyor

05 Şubat, 2013 | 21:17

Türkiye sağlık turizminde büyümeye devam ediyor Türkiye sağlık turizminde büyümeye devam ediyor /Turizm Haberleri

Son yıllarda elde ettiği yükselişle dünya turizm devi ülkeleri geride bırakan Türkiye’nin yıllardır kurduğu hayal gerçek oluyor.

Türkiye, sağlık turizmi ve 3. yaş turizmi alanında bölgesinde cazibe merkezi olma yolunda önemli bir adım atmaya hazırlanıyor.

Topraklarından fışkıran altın değerindeki şifalı sularla dünyada 7 ülke arasında yer alan Türkiye, Nisan ayında ”Sağlık ve 3. Yaş Turizmi Kongresi” ne ev sahipliği yapacak.

İzmir Sağlık Kurulu Derneği, İzmir Katip Çelebi Üniversitesi işbirliğiyle, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı himayesinde, Kültür ve Turizm Bakanlığı ile Sağlık Bakanlığı’nın desteğinde 19-23 Nisan tarihleri arasında İzmir’de, ”Sağlık ve 3. Yaş Turizmi Kongresi” düzenleyecek.

Türkiye için çok önemli bir lobi çalışması olacak kongreye, yurt içi ve dışından bakanlar, sektör temsilcileri, akademik birimlerle yatırımcılardan oluşan binlerce katılımcının iştirak etmesi planlanıyor.

Tesis sayısı da arttırılmaya çalışılıyor

Son yıllarda 55 yaş üstü grubu kapsayan ve 3. yaş turizmi olarak adlandırılan turizm çeşidi, lider konumdaki ülkelerin ve turizm işletmelerinin üzerinde durduğu bir pazar haline geldi.

Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın da bu nedenle stratejik eylem planı içine aldığı başlıklardan biri olan sağlık turizmi, keşfedilmeyi bekleyen büyük bir pasta olma özelliğini koruyor.

Türkiye’deki jeotermal kaynakların daha etkin ve verimli kullanılmasını hedefleyen ve harekete geçen Bakanlık, uluslararası standartlardaki tesis sayısını da arttırmaya çalışıyor.

Avrupa’daki kaynak potansiyeli açısından birinci

Yapılan araştırmalara göre, jeotermal kaynaklar bakımından dünyada 7 ülke arasında yer alan Türkiye, Avrupa’daki kaynak potansiyeli açısından birinci, kaplıca uygulamaları arasında ise üçüncü sırada bulunuyor.

Bu nedenle kamu ve özel sektörün el ele vererek yürüteceği faaliyetlerin, yaşlanan dünyanın oluşturduğu etkiye de paralel olarak 12 ay boyunca yüksek bir turizm geliri ve istihdamı da beraberinde getireceği öngörülüyor.

Türkiye’de ve dünyada bu büyüklükte ilk kez gerçekleşecek kongreye oteller, tur operatörleri, golf merkezleri gibi sektör elemanları, sağlık sektöründeki tüm kuruluşlarla akademi dünyası temsilcileri katılacak.

YORUMUNUZU YAZIN

Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.
Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı, İzmir Kâtip Çelebi Üniversitesi, İzmir Sağlık Kurulu Derneği, Kültür ve Turizm Bakanlığı, Sağlık Turizmi, Türkiye, Türkiye sağlık, Türkiye Sağlık Turizmi,
 • Yunanistan 2 Milyon Türk Turist Bekliyor
  Booking'i kapatırsanız arama motorunda direk yunan adaları çıkarsa tabii ki Türkleri oralara kaçırırsınız. Biz devlet olarak uyuyalım atı alan Üsküdar'ı geçsin. Booking'ten vergi alalım derken otellerin düşük hasılatlarından dolayı kdv ve vergi kaybından oluyor. Bu iş Yunanlılara yarıyor.
 • Küba’nın İlk Lüks AVM’si Açıldı
  Havana'da restoran açıp çalıştırabilirmiyim ?
 • İzmir’de Küba Esintileri
  1 Mayısta o muhteşem konserde dinleyiciler arasında ben de vardım.Konser coşkulu ve tam anlamıyla süperdi. Bravo Esemble Cubafonica.''Kuantana mera'' şarkısını söylemelerini rica ettim. Sağolsunlar, bei kırmayıp söylediler. Salondaki 3000 kişi de şarkıya iştirak ederek hep birlikte söyledik.Viva Fidel Castro! Viva Cheguara! Viva Mustafa Kemal Atatürk. İnşallah Kübayı da ziyaret edeceğim.
 • Yunan Adaları Kapıda Vize Uygulaması Karşılıklı Umut Verici
  Merhaba .kapi vizesini nasil ala biliriz.istanbulda oturuyorum

Turizm Gazetesi - Turizm Tatil Seyahat Türkiye ve Dünya'nın en çok okunan internet gazetesi.


Turizm gazetesi Turizm Tatil Seyahat.com üzerinde reklam vermek için Hot Affiliates reklam ekibi ile iletişime geçebilirsiniz.


© 2006-2017 - Turizm Gazetesi | Turizm Tatil Seyahat.com Tüm hakları saklıdır. Haberler izinsiz kullanılamaz.

Seyehat Acentaları