Seyşeller
Maldivler
Turizm Gazetesi - Turizm Tatil Seyahat.com

Türkiye’de otel dolulukları ve gelirler sinyal veriyor

01 Temmuz, 2014 | 11:28

TUYED Ar-Ge’nin otel doluluk oranlarını araştıran STR’nin verilerinden derlediği bilgilere göre, bu yılın ilk beş aylık döneminde Türkiye’nin dört bölgesinde otel doluluk oranlarıyla odabaşı gelirleri sürekli düşüyor.

Turizm Yazarları ve Gazetecileri Derneği (TUYED) Ar-Ge’den Zafer Cengiz, STR’nin beş aylık verilerini inceledi ve İstanbul otellerinde doluluklarda yüzde 10, gelirlerinde ise ile yüzde 21’lik düşüş olduğunu saptadı. Özellikle Antalya’da ise önceki yıl başlayan odabaşı gelirlerde düşüşlerin devam ettiğini belirleyen Cengiz, saptanan bulgular hakkında şunları söylüyor:

“Beş aylık rakamlar incelendiğinde Antalya’daki otellerin gelir kaybının yüzde 27 gibi çok yüksek bir orana ulaştığı görülüyor. STR verileri kapsamında değerlendirilen 5 bin adet Antalya otellerinin odabaşı gelir ortalamalarında, reel rakamlarla 2012 yılındaki 56 Euro’dan 2013’te 51 Euro’ya düşen gelirlerin, son 5 aylık ortalamada da 35 Euro’dan 33 Euro’ya gerilemiş olduğu ortaya çıkıyor.”

Turizmin nabzını ölçmek açısından STR verilerinin önemli bir kaynak olduğuna işaret eden Cengiz, “Verileri durağan değil, önceki dönemlerle karşılaştırmalı ve dinamik olarak incelemek gerekiyor. Sadece aylık olarak incelendiğinde piyasanın seyri sağlıklı olarak ölçülemiyor. Biz de bu yılın 5 aylık verilerini geçen yılın aynı dönemiyle karşılaştırdık. Türkiye çapında 32 bin 466 otelin karşılaştırmalı Mayıs ayı verilerini, dört temel bölge bazında inceleyince ülke turizminin nabzını daha iyi ölçebildik” diyor.

Aylık bazda açıklanan STR verilerinin çoğu kez yüzeysel olarak değerlendirildiğine dikkat çeken Cengiz bu konuda şunları söylüyor: “Oysa bu veriler, profesyonel analistlerin kurguladıkları standart analiz şablonları üzerinden yıllardır yapılıyor. Verileri oldukça geniş ve dinamik bir şekilde inceledik. Bu yılın ilk beş aylık verilerini, hem geçen yıllarla, hem de üç farklı kıstasta geçen yılın beş aylık dönemiyle karşılaştırdık. Analiz verilerini söz konusu şablonlar ışığında, Türkiye ve bölgeler bazında incelediğimizde karşımıza özetle şöyle bir tablo çıkıyor:

İstanbul: 2013 yılında başlayan yüzde 6,8’lik doluluk kaybı yüzde 10,8’e çıkmış durumda. Bu yılın 5 ayında ise, günlük oda fiyatında yüzde 11,6, oda gelirinde ise yüzde 21,1’lik önemli dönem kayıpları yaşanmış.

Ankara: 2013 yılındaki başarılı performans kırılmış durumda ve kan kaybı sürüyor. Geçen yılki yüzde 12’lik oda gelir kazancının üçte biri yitirilmiş. Son 5 ayda günlük fiyat ve gelirde yüzde 3-4’lük kayıplar var.

Antalya: Dolulukta yüzde 4,8 ve gelirde yüzde 6,2’lik kayıplar, performansın yüzde 5,5 gerilemesine yol açmış durumda. Geçen yıl gelirlerdeki yüzde 9,5’luk kayıp, bu yıl karşımıza yüzde 6,2 düzeyinde çıkıyor.

Diğer bölgeler: 2013 Doluluk ve fiyatta yakalanan yüzde 9 ve 8’lik artışların son 5 ayda hızla yitirildiği görülüyor. Odabaşı gelirlerdeki yüzde 17,8’lik 2013 olumlu artışın ise harcandığı gözlemleniyor.

Türkiye: 2013 yılında yüzde 9,2’lik genel doluluk ve 7,9’luk fiyat artışları yüzde 18’e yakın performans sağladı. Ancak tüm yörelerin yansıması olarak, son 5 ayda 2012 rakamlarının altına düşülmüş.

YORUMUNUZU YAZIN

Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.
otel doluluk oranları, Turizm Yazarları ve Gazetecileri Derneği, Türkiye, Türkiye Otel, Türkiye Otelleri, Türkiye turizm haberleri, TUYED, Yurtiçi otel, Yurtiçi Oteller, Zafer Cengiz,

Turizm Gazetesi - Turizm Tatil Seyahat Türkiye ve Dünya'nın en çok okunan internet gazetesi.


Turizm gazetesi Turizm Tatil Seyahat.com üzerinde reklam vermek için Hot Affiliates reklam ekibi ile iletişime geçebilirsiniz.


© 2006-2018 - Turizm Gazetesi | Turizm Tatil Seyahat.com Tüm hakları saklıdır. Haberler izinsiz kullanılamaz.

Seyehat Acentaları