Seyşeller
Maldivler
Turizm Gazetesi - Turizm Tatil Seyahat.com

Türkiye Moskova Büyükelçiliği önünde protesto

24 Nisan, 2011 | 08:47

Türkiye Moskova Büyükelçiliği önünde protesto

Türkiye Moskova Büyükelçiliği önünde toplanan Ermeni diasporasından göstericiler 1915 olaylarının yıl dönümünde protesto gösterisi yaptılar.

Rusya Ermenileri Birliği ve Rusya-Ermenistan Birliği’ne üye göstericiler Rusya ve Ermenistan bayrakları ve çeşitli dövizlerle elçilik önünde eylem yaptı. Geçen yıl izin verilmeyen gösteriye bu yıl Moskova yönetimi 15 kişilik katılım ve slogan atmamak kaydı ile müsaade etti.

Elçiliğin bulunduğu sokağın başında bir araya gelen gösteri grubu “Bir buçuk milyon anısına masum ölümleri”, “Unutacağımızı sanmayın”, “Panturkizm eşittir soykırım” ve “Dikkat tehlike var, Pantürkizm” yazılı pankartlar açtı. Çok az sayıda polisin ve vatandaşın izlediği gösteri basın açıklamasının ardından olaysız bir şekilde dağıldı. Rusya polisinin açılan pankartları tek tek takip etmesi ve katılımcı sayısının izin alınan rakamın üzerine çıkmaması için çaba göstermesi dikkat çekti.

Rusya Ermeni Birliği Başkan Yardımcı Levon Mukanyan yaptığı açıklamada, Türkiye’ye mesaj vermek istediklerini ve sözde soykırımı kabul etmeden barışın olamayacağını söyledi. Mukanyan, “İlişkilerin düzelmesi için bu olayın kabul edilmesi gerekiyor. Miting sınırlı olduğu için 15 kişi katıldık. Siyasi bir hedefimiz var. Türkiye’de bu meselenin konuşulması yasak. Taleplerimizin Türkiye’ye ulaşması lazım. Biz savaş ya da kavgacı bir millet değiliz” ifadelerini kullandı.

Ermeni Klubü Yöneticisi Simbat Karahanyan da yaptığı konuşmada, “Türkiye’nin insani olmayan bir yaklaşımı var. Vahşi bir olay gerçekleşmiştir. Türkiye aldatmayı, şantaj yapmayı tercih ediyor. Biz çizgimizi bozmayacağız. Her zaman güçlü olmalıyız. Meselemizi her yerde her alanda dile getireceğiz” şeklinde konuştu.

Mitinge katılan bir Ermeni de, “Yaşanan olayların üzerinden 96 yıl geçti. Yüz yıl daha geçse unutmayacağız. Halkımıza kıyıldı. Bu yüzden bütün dünyaya Yahudiler gibi dağılmak zorunda kaldık. Halkımız Hristiyan ve Ermeni olduğu için katledildi. Türkiye yürüttüğü politikası ile bu acımızı unutmamıza izin vermiyor” eleştirisi getirdi. Ermeni protestocu her şeye rağmen Türkiye ile diyaloga hazır olduklarını vurguladı.YORUMUNUZU YAZIN

Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.
Rusya Ermenileri Birliği, Rusya-Ermenistan, Sessiz Protesto, Türkiye Moskova, Türkiye Moskova Büyükelçiliği, Türkiye Moskova Büyükelçiliği protesto, Türkiye Moskova Büyükelçilik, Türkiye Moskova haberleri,

Turizm Gazetesi - Turizm Tatil Seyahat Türkiye ve Dünya'nın en çok okunan internet gazetesi.


Turizm gazetesi Turizm Tatil Seyahat.com üzerinde reklam vermek için Hot Affiliates reklam ekibi ile iletişime geçebilirsiniz.


© 2006-2018 - Turizm Gazetesi | Turizm Tatil Seyahat.com Tüm hakları saklıdır. Haberler izinsiz kullanılamaz.

Seyehat Acentaları