Seyşeller
Maldivler
Turizm Gazetesi - Turizm Tatil Seyahat.com

Türkiye, İslami Turizm Raporunda Geriye Düştü

12 Mayıs, 2017 | 10:15
İslami Turizm

İslami Turizm

 

“Müslümanların Seyahat Tercihleri Endeksi” Raporunda Türkiye Bir Sıra Geri Düştü Ve Dördüncü Oldu

MasterCard’ın İşbirliğinde Müslüman dünyanın turizm ihtiyaçlarına yönelik sıralamada, rezervasyon, danışmanlık, eğitim, etkinlik yönetimi gibi konularda hizmet veren CrescentRating’in ” Müslümanların Seyahat Tercihleri Endeksi” raporunun yedincisi yayımlandı.

İslam İşbirliği Konferansı üyesi 48 ülke ve İslam İşbirliği Konferansı üyesi olmayan 82 ülkenin dahil olduğu, toplam 130 ülkeyi kapsayan 2017 raporuna göre, bugüne kadar yayınlanan tüm raporlarda belirtildiği üzer, Malezya Müslüman turistlerin en çok tercih ettiği ülke oldu.

 

Rapora Göre Müslümanların Tercih Ettiği Ülkeler

1 – Malezya

2- Birleşik Arap Emirlikleri

3-  Endonezya

4- Türkiye

5- Suudi Arabistan

6- Katar

7- Fas

8- Umman

9 – Bahreyn

10 – Singapur

olarak sıralandı.

Türkiye bir önceki yılda ilk üç ülke içinde yer almaktaydı, bu sene ise dördüncü sırada yer aldı. Çoğunluğu Müslüman olmayan Singapur ise ilk onda yerini alan tek ülke oldu. İslam işbirliği konferansı üyesi olan ülkeler  Müslüman turistler tarafından öncelikli olarak tercih edilse de, İslam İşbirliği Konferansı üyesi olmamasına rağmen İslami ihtiyaçlara göre düzenlemeler yapabilen ülkelerin, tercihler listesinde üst sıraya tırmandıkları görülüyor.

Rapora göre, dünyada en hızlı artan grup olan Müslüman nüfus 2030 yılında toplam dünya nüfusunun % 26’sını teşkil edecek Bu veriler ışığında birçok sektörün Müslümanlara yönelik ve onlar memnun edecek ürün ve hizmetlere yöneldiği görülüyor.

 

Rapor Türkiye, Endonezya, Malezya, ve Körfez Arap Ülkeleri İşbirliği Konseyi ülkeleri gibi büyüyen ekonomilerin de etkisiyle iş seyahatleri başlığı altında değerlendirilen toplantı, konferans ve etkinlik amaçlı turizmin de ekonominin önemli kısmını teşkil ettiğini ve büyüme trendinde olduğunu ortaya koyuyor.

 

Rapora Göre, Müslümanların Tercihi Asya Kıtası

Müslümanların seyahat tercihleri endeksi 2017 raporuna göre Asya en çok tercih edilen kıta olurken, Afrika ise geçen yıla göre puanını iyileştirerek en çok tercih edilen ikinci kıta seçildi. Endeks skorunu geçen yıla göre 0,6 puan artırarak %82,5’e ulaşan Malezya, 7 yıldır üst üste Müslümanların seyahatte en çok tercih ettiği ülke oldu.

 

 

Türkiye Ulaşım Kolaylığında Birinci Sırada

Türkiye ulaşım kolaylığı kriterinde birinci sırada  son üç yılın sonuçları karşılaştırıldığında ilk 20’de yer alan ülkelerin genel olarak havaalanı hizmetlerini iyileştirdikleri, hava yolu ulaşım imkanlarını artırdıkları, yemek ve ibadet koşulları ile konaklama ve vizesiz seyahat hizmetlerini geliştirdikleri, Müslüman turistlerin ihtiyaçlarına yönelik bir farkındalık oluşturdukları görülüyor. Raporda ülkelerin geliştirmesi gereken alanlar da vurgulanırken, Türkiye için belirtilen geliştirme alanları; iletişim, ibadet mekanları, havaalanı ve konaklama imkanları ve yeme içme oldu.

YORUMUNUZU YAZIN

Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.
Birleşik Arap Emirlikleri, Endonezya, İslami Turizm, Malezya, Müslümanların Seyahat Tercihleri Endeksi, Türkiye,

Turizm Gazetesi - Turizm Tatil Seyahat Türkiye ve Dünya'nın en çok okunan internet gazetesi.


Turizm gazetesi Turizm Tatil Seyahat.com üzerinde reklam vermek için Hot Affiliates reklam ekibi ile iletişime geçebilirsiniz.


© 2006-2018 - Turizm Gazetesi | Turizm Tatil Seyahat.com Tüm hakları saklıdır. Haberler izinsiz kullanılamaz.

Seyehat Acentaları